Napjainkban egyre több szó esik arról, hogy Európa fejlett országainak lakossága egyre öregszik. A GfK Roper Jelentése szerint a világ népességének 31 százaléka azonban valós koránál fiatalabbnak érzi magát. E kutatási eredmény jelentőséggel bírhat, hiszen ez alapján felmerülhet a kérdés, vajon a kor mindig egyértelműen befolyásolja-e az egyén megjelenését, a megjelenésről közvetlenül következtethetünk-e az egyén korára. A felmérési eredmény arra enged következtetni, miszerint az életkor csupán gondolkodásmód függvénye.
A globális fogyasztót körvonalazó kutatásban résztvevő mintegy 31 ország közül Dél-Korea az, ahol a legtöbben (41 százalék) gondolják úgy, valós koruknál fiatalabbnak néznek ki és Indonézia végzett az utolsó helyen, ahol a válaszadóknak csupán 14 százaléka nyilatkozott hasonlóképpen.
#jnr1#Dél-Korea mellett a brazilok és japánok bizonyultak nagyon, India, Thaiföld és Indonézia pedig a legkevésbé magabiztosnak; az európai országokban kirívó véleménnyel a kutatók nem találkoztak.
Az eredmények összességében pozitív globális énképet mutatnak. "Ezt a trendet felismerve indította a globális szépségipar egyik szereplője kampányát, mely középpontjában a nő áll, aki korától, alakjától és méreteitől függetlenül jól érzi magát a bőrében" - mondja Nick Chiarelli, a GfK NOP Roper Consulting igazgatója.
Az életkor kultúránként eltérő megítélése okán jelentős különbségek fedezhetők fel az egyes országok között.
Galéria, kattintson!
Harmadunk fiatalos
Magyarországon a megkérdezettek többsége - 59 százalék - úgy véli, korának nagyjából megfelelően néz ki. Valós koránál fiatalabbnak a válaszadók közel harmada (31 százalék), idősebbnek pedig csupán 5 százalékuk látja magát.#page#
"Közép- és Kelet-Európában, így Magyarországon is az emberek az időskor felé közeledve, nyugdíjba vonulás előtt mentálisan és pszichológiailag is inkább "leépítik magukat és társadalmi kapcsolataikat" azaz visszahúzódnak, bezárkóznak és nem életük megújításán dolgoznak" - mondta el Kozák Ákos, a GfK Hungária igazgatója.
Hazánkban a kor előrehaladtával történő fizikai állapotváltozás kapcsán a magyarok közül legtöbben látásuk romlásától (29 százalék) és súlyos betegségek bekövetkeztétől (28 százalék) tartanak. A kifejezetten a megjelenést befolyásoló jelek feltűnése fölött érzett aggodalmak között - a teljes népességen belül - az elhízástól való félelem vezet (25 százalék).
Egyébként ez az egyetlen olyan tényező, mely az 50 éves és ennél idősebb korosztályt kisebb arányban (19 százalék) tölti el aggodalommal, mint az a teljes lakosság körében jellemző. A haj őszülése (16 százalék), az időskori jelek, nyomok vagy látható visszerek megjelenése és az izmok tónusának csökkenése (15-15 százalék), vagy éppen a ráncosodás, megereszkedő bőr (12 százalék) a teljes lakosságnak ennél lényegesen szűkebb körét aggasztja.