Az Európai Bizottság szóvivője szombaton bejelentette, hogy megszakadtak az Egyesült Államokkal a tárgyalások, és az európai légitársaságok jogi fellépésre számíthatnak, ha közép-európai idő szerint éjfél után adatokat szolgáltatnak ki az Egyesült Államoknak. A washingtoni belbiztonsági minisztérium viszont azt közölte, hogy parafáltak egy megállapodás-tervezetet. '"A tárgyalások megszakadtak" - közölte Johnathan Todd, a EU-bizottság szóvivője. "Az amerikaiak újabb követelésekkel álltak elő szombat reggel, amelyek túlmennek az európai tárgyalók mandátumán" - tette hozzá. Todd szerint azok a légitársaságok, amelyek a határidő lejárta után adatokat adnak ki, jogi eljárásra számíthatnak a tagállamok adatvédelmi hatóságai részéről.
Marko Ruonala, az EU finn elnökségének szóvivője azt közölte, hogy közel vannak a megállapodáshoz, de "továbbra is van több kérdés és néhány új elem". Mint mondta, a EU elnöksége konzultál a tagállamokkal, és a tárgyalók a jövő héten folytatják a megbeszélést.
Ruonala tájékoztatása szerint a washingtoni tárgyaláson Erkki Tuomioja finn külügyminiszter és Michael Chertoff amerikai belbiztonsági miniszter vett részt. Jarrod Agen, az amerikai belbiztonsági minisztérium szóvivője szerint nem pontos a brüsszeli értesülés. Ezt maga Chertoff is megerősítette. "A tárgyalók visszatértek Európába, és a miniszter a tárgyalások alapján egy megállapodástervezetet dolgozott ki, amelyet még a nap folyamán Európába küldenek, az európaiak felülvizsgálják a megállapodást, megteszik a szükségesnek ítélt módosításokat, majd visszaküldik nekünk" - közölte Agen.
"Örömmel jelenthetem, hogy az Európai Unió képviselőivel folytatott tárgyalások után hivatalos megállapodás-tervezetet parafáltam az Egyesült Államok és az EU között a légi utasok adatainak átadásáról" - közölte közleményében Michael Chertoff amerikai belbiztonsági miniszter. A terrorizmus elleni harc jegyében az amerikai hatóságok 2003 óta követelik, hogy 15 perccel az indulás előtt a légitársaságok közöljék az Egyesült Államokba tartó utasaik számos személyes adatát, többek között a telefon- és hitelkártyaszámát, valamint e-mail címét. Az Európai Bizottság hozzájárult az adatközléshez, de május 30-án az Európai Bíróság törvénytelennek minősítette ezt a gyakorlatot.