A Budavári Palota körül négy napon át a legkiválóbb magyarországi kézműves mesterek, hagyományőrző tárgyalkotó népművészek működő műhelyekben mutatják be mesterségük fortélyait, melyet a helyszínen a felnőttek és a gyermekek egyaránt kipróbálhatnak. A Népművészeti Egyesületek Szövetsége által felkért szakértők szavatolják a bemutatott áruk és tevékenységek értékét és minőségét.
A rendezvényen, mint ahogy a népi hagyományban is, együtt jelenik meg a kézművesség a zenével és a tánccal. Három színpadon a világ különböző részeiről érkezett zenészek és táncosok lépnek fel.
A Mesterségek Ünnepe az élő népi kultúra bemutatkozásának egyik legjelentősebb fóruma. A Népművészeti Egyesületek Szövetségének 48 tagszervezete képviselteti magát a rendezvényen, 5000 tagukból évente 800 mester mutatkozik be.
Erdélyből és a Vajdaságból határon túli magyar kézművesek érkeznek, Európából Finnországból képviseltetik magukat és várunk népművészeket Kanadából is. Táncegyüttesek jönnek Erdélyből, a Felvidékről és Délvidékről, Romániából, Szerbiából, Kanadából, Kolumbiából és Oroszországból is.
A Mesterségek Ünnepe a kézműves bemutatókon, hagyományőrző kirakodóvásáron, zenei- és táncprogramokon kívül továbbra is nagy hangsúlyt fektet a gyermekfoglalkozásokra. Több helyszínen játszóház várja a gyerekeket, ahol kipróbálhatnak különböző mesterségeket, így a nemezelést, gyékényszövést, rongybabakészítést, madzagszövést, bőrözést, papírmerítést, agyagozást, korongozást. A Budavári Palota teraszán pedig régi hangszerekkel ismerkedhetnek meg.
A rendezvény évente mintegy 80-100 ezer látogatót vonz, jelentős részben külföldi turistákat, így ez a népművészeti fesztivál nemcsak kulturális téren, hanem idegenforgalom szempontjából is jelentős esemény.