Mennyit dob a lakás árán a klíma?

Az elmúlt hetekben többször volt példa rendkívüli hőségre, és sorra dőltek meg a melegrekordok is. A forró nyarak miatt egyre több lakástulajdonos vette tervbe a klíma beépítését, ráadásul a lakásvásárlást tervezők szemében még fontosabbá vált, hogy az ingatlanokban van-e légkondicionáló berendezés.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Több lett a klímás lakás

A légkondicionálók térhódítását jelzi, hogy az idén júliusban eladásra hirdetett budapesti lakóingatlanok 21 százalékában volt klímaberendezés, míg egy évvel korábban 18 százalékos volt az arányuk - derül ki az ingatlan.com legújabb elemzéséből, amely több mint 10 ezer magánszemély által feladott hirdetés alapján vizsgálta, hogy az azonos városrészekben található és egyéb tekintetben is összehasonlítható ingatlanok árát hogyan befolyásolja a klímaberendezés.

Kép: Pixabay

Van vagy nincs

“Elemzésünkben a III., a XIII. és a XVIII. kerület azon városrészeit vizsgáltuk, ahol az átlagnál magasabb a klímás lakóingatlanok aránya. A klimatizált ingatlanokat magasabb áron kínálják az eladók, mint azokat, amelyekben nincsen légkondicionáló. Az egyes ingatlantípusoknál azonban eltérő a különbség” - ismertette az eredményeket Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

A vizsgált városrészekben található klímás családi házaknál az átlagos négyzetméterár idén augusztusban 295 ezer forint volt, ami 4 százalékkal haladja a klíma nélküliekre jellemző átlagárat. A klímás panellakásoknál 407 ezer forintos átlagos négyzetméterár adódott, ami 5 százalékkal magasabb árat jelent. A téglaépítésű lakásoknál pedig a klímával rendelkezőket 566 ezer forintért hirdetik, ez pedig 11 százalékkal haladja meg a légkondicionáló nélküliek átlagárát.

Budapest lemaradt, a megyék szárnyaltak
Budapesten csökkent a lakáspiac forgalma, a főváros azonban nem mutat egységes képet. Az Otthon Centrum felmérése szerint nagyobb visszaesés tapasztalható a belvárosban, ugyanakkor a külső pesti kerületek többségében és Budán a II. kerület külső részén 5-10, a XII. kerületben 20 százalékkal több adásvétel volt tavaly, mint az előző évben.
Szintet lép a lakás

A szakértő azt is elmondta, hogy a klímás lakások általában jobb műszaki állapotúak, ami szintén indokolhatja a magasabb árat. Egy klímaberendezés beszerzése és beszerelése néhány 100 ezer forintból megoldható, amihez ráadásul lakás-takarékpénztáron keresztül állami támogatást is igénybe lehet venni. A légkondicionáló pedig jelentősen javíthatja egy-egy ingatlan felszereltségét, ezért a klimatizált lakásokért akár 1-2 millió forinttal többet is elkérnek az eladók a piacon.

Balogh László arra is felhívta a figyelmet, hogy egy klímaberendezés beépítése megfelelő előkészületet igényel.  “A beruházás előtt érdemes tájékozódni, hogy a társasház alapító okirata nem tiltja-e a légkondicionáló kültéri egységének felszerelését. Emellett a helyi építési szabályzatok is korlátozhatják a klíma elhelyezésének módját.” - tette hozzá az ingatlan.com szakembere.

Véleményvezér

Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo