"Az embereket nem az érdekli, hogy jelenleg mekkora a nyugdíjkassza hiánya, hanem sokkal inkább az, hogy mekkora támogatást fog kapni öregkorára" - kezdte beszédét Fórizs Sándor, az Évgyűrűk Magánnyugdíjpénztár elnöke, amikor bemutatta a sajtó képviselőinek új nyugdíjszámítási modelljüket. A rendszer újdonsága, hogy amíg a korábbi modellek kizárólag összgazdasági szinten értelmezett átlagos bérszínvonalra, jövőbeli bérnövekedésre, a foglalkoztatási rátára, a várható bérszínvonalra, és az ebből számítható átlagos járadékfizetésre koncentráltak, addig most nem, kor, iskolai végzettség és foglalkozás alapján számolják ki milyen nyugdíjra számíthatunk idősebb korunkban. Az alkotók szerint ezáltal sokkal pontosabb adatokat kaphatunk, bár azt kiemelték, hogy inkább becslésről van szó, mint konkrét számadatokról. (Ide kapcsolódik, hogy korábban olyan hírek kelltek lábra miszerint nyolc százalékkal alacsonyabb ellátásra számíthatnak azok, akik jövőre vonulnak nyugdíjba, ami a Fidesz értelmezése szerint azt jelenti, hogy az idősek elveszíthetik a 13. havi nyugdíjukat.)
Érdekesség, hogy nem is inkább matematikai, hanem inkább szociológiai alapon számol a rendszer. Így nem mindegy, hogy például érettségivel, vagy diplomával rendelkezünk, hogy szakmunkások, vagy szellemi dolgozók vagyunk, hiszen ezen adatok módosításával jelentős számbeli különbségeket kaphatunk.
A számítás során változatlanul hagyták az inflációs adatokat (bár 2010-tól 2-3 százalékkal számolnak), a nyugdíjkorhatárt, és a magánpénztári tagdíjat (8%), ami mellett évi 5-6,8 százalékos bérnövekedéssel számolnak.
A rendszer a jövő héttől érhető el a cég honlapján, így az érdeklődök ott számíthatják ki remélt nyugdíjukat. Gál Róbert Iván, a Tárki programvezető kutatója ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a számolgatást minden évben érdemes elvégezni, mivel így kaphatjuk meg a legpontosabb adatokat.