Megy a harc az EU-pénzekért

Megindultak Brüsszelben a viták arról, melyik régióra mennyit is kellene költeni a felzárkóztatási alapokból a következő költségvetési ciklusban.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Kohéziós Alap - melyet a Maastricht-i Szerződés keretein belül 1993-ban fogadtak el, azzal a céllal jött létre, hogy a négy legszegényebb állam, Görögország, Portugália, Írország és Spanyolország helyzetén segítsen. Az azóta sok szempontból kibővített és átalakított kohéziós politika immár a második legfontosabb tétel az uniós büdzsé szempontjából a mezőgazdaság mögött, hisz az Európai Bizottság éves költségvetésének mintegy harmadát költi a régiók közti aránytalanságok eltüntetésére - írta a BBC.

A programot, mely energiaügyi és közlekedésfejlesztési szempontból annak idején sokat segített az említett négy tagországnak, mostanában egyre több kritika éri, hogy elrugaszkodott az Unió 450 millió lakosától és azok mindennapi igényeitől. Különösen, hogy az EU-nak eddig ismeretlen gazdasági és társadalmi kihívásokkal kell szembenéznie a tíz új tagállam csatlakozásával, valamint a lelassult növekedési pályával.

A rendkívül gyenge általános növekedési ráta ugyanis veszélyt jelent a szociális rendszer fenntarthatóságára, vagyis az európai vezetőknek nagyobb összegeket kellene fordítania a hosszútávú produktivitás fejlesztésére. Csakhogy az új tagállamok lakosságának 70 százaléka olyan régióban él, melyben az egy főre eső GDP nem éri el az uniós átlag 75 százalékát. Brüsszel döntésének értelmében a Kohéziós Alap 78 százalékát fordítanák a következő pénzügyi ciklusban ezen térségek felzárkóztatására. A Bizottság szakértői szerint lehetséges az, hogy a termelékenység és a regionális különbségek eltüntetése egyszerre menjen végbe az Unióban, ehhez "csupán" 33 százalékkal 336 milliárd euróra kéne emelni a kohéziós célokra szánt összeget a 2007-2013-as időszakra.

Ezzel azonban számos - elsősorban gazdagabb - tagország nem ért egyet, szerintük nagyobb szabadságot kellene adni az egyes tagországoknak abban a tekintetben, hogy mennyit költenek a szegényebb régiók felzárkóztatására és mennyit a versenyképesség javítására. A lisszaboni stratégia által kitűzött célok ugyanis felettéb rosszul állnak: az Unió által 2010-ig elvárt 20 millió extra munkahely helyett egyelőre Európa továbbra is csak 20 millió munkanélkülit tud felmutatni.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo