A boltban kapható lesz minden okoseszköz – olvasható a The Washington Postban. Videotelefon, Ray-Ban Stories okosszemüveg, és a Quest 2 headset, amelynek segítségével egy fotelben ülve léphet be az ember a virtuális valóságba. A fejhallgatót, mikrofont és játékmonitort tartalmazó headset teljesen kizárja a külső zajokat, hogy a felhasználó a játékon kívül semmi mást ne halljon. A passzív zajszűrés lehetővé teszi, hogy teljesen elmerüljünk a virtuális valóság élményében a külső világból érkező zavaró hatások nélkül. Mindezt az üzletben a vásárlók személyesen is kipróbálhatják, ahogy egy autószalonban a megvenni kívánt járművet.
Mindebből az látszik, hogy Mark Zuckerberg tényleg teljes metamorfózisra készül, vagyis közösségi hálózat fejlesztés helyett a jövőben virtuális világot akar építeni a mindehhez szükséges hardverekkel és szoftverekkel. Milliárdokat költenek a Reality Labs elnevezésű részlegükre, amelynek a feladata ennek az új technológiának a megalkotása. Úgy képzelik, hogy a felhasználók avatarokat alkalmaznak majd, hogy kollégáikkal dolgozhassanak virtuális tanácstermekben, digitális eseményeken vegyenek részt a barátokkal, és vásárolhassanak virtuális üzletekben. Mark Zuckerberg azt ígéri, hogy első boltjában a vásárlóknak arra is módjuk lesz, hogy virtuális tapasztalataikat kivetítsék egy nagy falra, hogy barátaik is láthassák.
A kardinális üzleti váltásra egyébként több szempontból is nyomós oka van a Facebook atyjának. Februárban arról voltak kénytelenek beszámolni, hogy a közösségi oldal 18 éves története során először veszített a napi felhasználókból, mintegy félmillióval kevesebben nyitották ki Facebook oldalukat 2021 utolsó három hónapjában. Másrészt rengeteg politikai (választások befolyásolása), társadalmi (gyermekvédelem) és gazdasági (illegális adatgyűjtés reklámkampányokhoz) támadás érte a közösségi oldalt, amely nagyban növelte a vállalkozás kockázatát. Nem beszélve az újabb közösségi média oldalak által nyitott konkurenciaharcról. A Snapchat és a TikTok egyre népszerűbb, különösen a fiatalok körében. És még ott a Twitter is, amelyet most vett meg Elon Musk a világ leggazdagabb embere.
Februárban egyetlen nap alatt 200 milliárd dollárral lett kisebb a Facebook tulajdonos cégének, a Metának a piaci kapitalizációja. A vállalat részvényindexe hatalmasat zuhant a tőzsdén és azóta sem tér magához. Ennek következtében a Meta fő tulajdonosa Mark Zuckerberg 12,8 százalékos részesedésével, 24 óra alatt veszített 30 milliárd dollárt, amivel valószínűleg negatív világrekordot döntött a szoftverguru. Így 2015 óta először kikerült a tíz legvagyonosabb ember közül és jelenleg a világ 12. leggazdagabbjának számít a Forbes szerint, nettó 84,8 milliárd dolláros vagyonával. Ami talán ennél is szomorúbb, hogy a valóságos bolt megnyitásának hírére sem mozdult sokkal feljebb a Meta árfolyama.
Úgy tűnik egyelőre nem sokan bíznak Mark Zuckerberg másodvirágzásában és abban, hogy ennek az új virtuális világnak a felépítése hatalmas üzleti haszonnal kecsegtetne.