Az OVB Vermögensberatung Kft. ezerfős reprezentatív felméréséből kiderül, hogy sokakat, a válaszadók több mint felét (54%) érte már valaha kár. A kárrendezést tekintve a megkérdezettek többségének inkább pozitív volt a tapasztalata, az elégedetlenség (11%) mögött pedig leggyakrabban az állt, hogy a kifizetés – a károsult értékelése szerint – nem fedezte a teljes kárértéket.
A felmérésben részt vevők közel háromnegyedének van lakásbiztosítása, a saját tulajdonú lakásban élők esetében ez a szám 83%-ra tehető. Az otthonbiztosítással kapcsolatos döntési szempontok közül a fizetendő díjat említették a legtöbben (31%), magasan megelőzve az összes többi kritériumot. A márkát és a megbízhatóságot a megkérdezettek mindössze 14%-a tartja fontosnak. „Kizárólag ár alapján, a szolgáltatások figyelmen kívül hagyásával azért kockázatos lakásbiztosítást választani, mert ha a legolcsóbb terméket választjuk, fennáll a veszélye annak, hogy az adott társaság - a feltételeknek megfelelően - nem az általunk is elfogadható összeget fizeti ki egy káresemény bekövetkezésekor, vagy lesz olyan kár, amire egyáltalán nem is térít. Például jégverés esetén egy olcsóbb alapbiztosítás valószínűleg a jég által megrongálódott homlokzatra, szigetelésre nem terjed ki. Egy drágább biztosítás esetében a ráfordításunk ugyan nagyobb, de kár esetén több szolgáltatáshoz jutunk.” – mondta Jánosi Gergely, az OVB Magyarország ügyvezető igazgatója.
A kutatás adatai alapján a válaszadók alig több mint 10 százaléka tudta csupán, mit jelent az a szakkifejezés, hogy „biztosítási összeg”, ami valójában a biztosító teljesítési kötelezettségének felső határát takarja. Ezen összeg, amely a biztosítási díj megállapításának alapja is, jó esetben megegyezik a biztosított vagyontárgy újraépítési, beszerzési értékével. Amennyiben eltérnek egymástól, alul- vagy túlbiztosításról beszélhetünk. Előbbi esetben a szerződésben kisebb, túlbiztosítás esetén pedig magasabb értékkel szerepel az adott vagyontárgy, mint amennyit valójában ér, ezért fontos, hogy a biztosítási összeget mindig a tényleges értékhez igazítsuk.