A magyar képviselő, aki korábban EP-jelentést írt a rendszerről, annak kiépítéséről és kereskedelmi üzemeltetési fázisairól, az Európai Parlamentben a program helyzetértékelésével foglalkozó munkaértekezleten vett részt - ugyancsak jelen volt Rainer Grohe, a program kivitelezésére létrehozott közös vállalkozás vezérigazgatója, valamint az Európai Bizottság és az európai űrügynökség illetékesei. A konferencián megvitatták azokat a lehetőségeket, amelyek révén a közép- és kisvállalkozók bekapcsolódhatnak. A Galileo sok új munkahelyet ígér - emelte ki Barsiné, hozzátéve, arra is számítanak, hogy komoly bevételeket és anyagi eredményeket termel majd.
A hangsúly azon van, hogy melyek lesznek azok a várható felhasználási lehetőségek, amelyekbe bele lehet kapcsolódni - mutatott rá a képviselő. "Maga a rendszer, annak felépítése nagyon lényeges technikai kihívás, de azt már megoldott feladatként lehet tekinteni. Azt viszont, hogy miként lehet felhasználni, most kell kitalálni."
30 műholdból álló rendszer
A pontos helymeghatározást biztosító navigációs rendszer az említett EP-jelentés érvelése szerint a közlekedés mellett jelentősen segíti a katasztrófavédelem munkáját, emellett fontos segédeszköz lehet a környezetvédelemben és a mezőgazdaságban is. A 30 műholdból álló rendszer az eredeti tervek szerint négy fázisban épül ki, és 2008-ban kezdi meg működését. Barsiné nagy előrelépésnek nevezte, hogy a kivitelező konzorcium felállt, de hozzátette, hogy a tárgyalások vontatottan haladnak: ennek az az oka, hogy az unió számára is tejesen új a PPP-konstrukció (állami-magán partnerség), és egyelőre nem látni pontosan, melyek azok a kötelezettségvállalások, amelyeket az állami szektor részéről kell tenni.
Rövidesen dönteni kell a finanszírozás kérdéseiről is - emlékeztetett Barsiné. Az unió milliárdos nagyságrendűre tervezi a rendszerhez kapcsolódó költségeket.