A „From the agencies" rovatban megtalálható fotógalériában a fotóriporter tizennégy olyan képe látható, amelyeken a napszámosok egy munkanapjának életképeit mutatja be. „A téma már régóta »csiklandozott«, elkészítését azonban húztam-halasztottam" - vallott a fotósorozat születéséről Balázs Attila az MTI munkatársának. Közlése szerint az ötlet onnan jött, hogy mindig is nagyon érdekelték a kétkezi munkából megélő, kenyerüket talán legnehezebben megkereső emberek sorsa. „Gyermekkoromban Apagyon laktunk, apukám magyar-történelem szakos tanár volt, és mindig volt háztájink, mindig termeltünk valamit. Többször hívtunk segítségül napszámosokat, így sokat dolgozhattam velük."
Mint a fotóriporter kifejtette, a „végső lökést" Virágvölgyi István, az MTI fotószerkesztőségének vezetője adta, amikor megkérdezte, hogy nem tud-e valami olyan témát, ahol autóbusszal szállítják munkásokat a lakóhelyüktől a munkahelyükre. „Dehogynem, mondtam, Tiszadobon. Összepakoltam a felszerelést, felhívtam a gazdálkodót - aki egyébként 150 hektáron termel gyümölcsöt - az egyik reggel öt órára kimentem Tiszavasváriba. A napszámosok brigádvezetőjével megismerkedtem, innentől kezdve az egész napomat napszámosok között töltöttem: azzal a busszal mentem, amivel ők mentek, útközben beszélgettem velük, együtt tízóraiztunk és ebédeltünk, s beálltam én is dolgozni."
„Amikor azt látták ezek az emberek, hogy én nem elsősorban fotóriporterként vagyok rájuk kíváncsi, és ez a világ nem áll távol tőlem, könnyen tudok a nyelvükön beszélni, és még a munka sem fáj, megnyíltak. Ettől kezdve éreztem, ez a riport talán valamivel jobb lesz, mint a többi. Szerencsés konstelláció volt" - mesélte.
Harminc éve nem változott
A munkások között töltött napra visszaemlékezve a gyermekkori emlékek éledtek újjá benne, mert Balázs Attila szerint ez a munka az elmúlt harminc évben semmit sem változott. „Ezek az emberek a munkavállalói réteg legalacsonyabb presztízsű szintjén állnak, ezzel együtt meg vannak elégedve a sorsukkal, és szerencsésnek érzik magukat, hogy van munkájuk, és a háta mögött is a legnagyobb szeretettel beszélnek a gazdáról, aki már lassan húsz éve foglalkoztat ebből a csapatból napszámosokat" - fogalmazott Balázs Attila. Mint mondta, ez volt az egyik legnagyobb élménye: az ország változott, a napszámosok munkája viszont ugyanaz maradt.
A távirati iroda fotóriportere több mint négyszáz képet készített a napszámosok munkanapjáról, ezekből harminc jelent meg az MTI fotókiadásában. A fotóriporter szerint azért tetszett a képsorozat a felhasználóknak, mert megmutat valamit a magyar ember dolgozni és tenni akarásából. „Nem számítottam ekkora sikerre" - mondta Balázs Attila, utalva arra, hogy az Európai Sajtófotó Ügynökség (EPA) gyakorlatilag a teljes anyagot átvette, ami ekkora terjedelemben nem túl gyakori.