A CB Richard Ellis, a világ vezető ingatlan-tanácsadó cége arra biztatja a nyugdíjalapokat, hogy bátrabban fektessenek be a kereskedelmi ingatlanok piacán, ha a bekövetkező deficitet ellensúlyozni kívánják. A cég arra figyelmeztet, hogy reformok nélkül 2040-re az Európai Unió tagjainak állami kiadásai a növekvő igények miatt a 2000. évi 10,4 százalékos GDP-arányról 2040-re 13,6 százalékra fognak nőni.
Csak a britek alhatnak nyugodtan
Az egyes államok állami (társadalombiztosítási) nyugdíjra fordított kiadásai a jövőben nagymértékben megváltoztatják a nyugdíjrendszert. Görögország 2000-ben a nemzeti össztermék 12,6 százalékát költötte a nyugdíjellátásokra: ez az arány 2040-re eléri a 23,8 százalékot. Spanyolországban a 9,4 százalékos arány 16 százalékra, az ír 4,6 százalék 8,3 százalékra nő 2040-re. Egyedül az Egyesült Királyság kiadásai csökkenek: a 2000. évi 5,5 százalékról 2040-re 5 százalék lesz a kiadások aránya a nemzeti össztermékből.
A nyugdíjrendszer hiánya, amelyet a csökkenő születésszám és a várható élettartam növekedése okoz, minden európai gazdaság legnagyobb problémái közé tartozik és rendkívül jelentős finanszírozási kihívás elé állítja az országokat. Európában egy évben 150 - 300 milliárd euró (37 500 milliárd - 75 000 milliárd forint) befektetés szükséges a jövő nyugdíjainak fedezetére.
10-15 százalék
Egy több eszközt használó modell azt mutatja, hogy egy nyugdíjalapnak érdemes eszközeinek 10-15 százalékát ingatlanhoz kapcsolatos befektetésben tartania. Ma az európai alapok eszközeik 6,5 százalékát tartják ingatlanban, bár az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, hogy ez egy növekvő arány. A CBRE számításai szerint az eszközök átcsoportosítása a kívánt szintre legalább évi 24 milliárd eurót, azaz 6 000 milliárd forintot csoportosítana az Európai Unió ingatlanpiacára.
#page#
Vidámpark és üregek otthona
Az elemzés szerint a másodlagos szektorba történő beruházások jelentős növekedése, mint például a szórakoztató célra épített ingatlanok és idősek otthona - mindkét típusra pozitív hatással lesznek a demográfiai változások. Az európai ingatlanpiacra gyakorolt fontos hatás, hogy azok a területek növekednek majd legjobban, ahol a fent említett másodlagos célpontokba jelentősebb befektetések történnek.
A CB Richard Ellis európai kutatási részlegének vezetője, Nick Axford szerint "abban az időben, amikor az elterjedt hiedelmek szerint az európai befektetési piacokon tőkehiány van, elég nehéz kitalálni, vajon az ingatlanok iránti növekvő keresletet hogy lehet elhelyezni. Mi számtalan új alapot és közvetítőt látunk már ma is belépni erre a piacra - és számuk a későbbiekben csak nőni fog. E tendencia első haszonélvezői azok a piacok és ágazatok lesznek amelyeket a nagy befektetők ma még kiaknázatlanul hagynak. Ezek a területek szerintünk egy komoly befektetői érdeklődés növekedése elé néznek, mindamellett középtávon értékük is folyamatosan emelkedni fog.