A neves lengyel kozmológus és katolikus pap a díjat a londoni Buckingham Palotában, II. Erzsébet Királynő férjétől, Fülöp Hercegtől veheti készhez. Michal Heller annak ellenére, hogy sokszor igen nagy politikai elnyomás alatt volt, több mint negyven évet szentelt arra, hogy kidolgozza rendkívül eredeti elképzeléseit a világegyetem keletkezésére vonatkozóan. A Templeton díj értéke 800.000 Font (azaz mintegy 300 millió Forint). A díjat 1973 óta minden évben egy olyan magánszemély kapja, aki sokat tett a vallás és a tudomány kapcsolatának erősítésért. A Templeton-díjnak 1987-ben, Jáki Szaniszló magyar bencés szerzetes személyében magyar díjazottja is volt.
A Sir John Templeton által létrehozott díj értékét úgy határozták meg, hogy az mindig is felülmúlja a Nobel-díjjal járó pénzösszeget, ezzel is hangsúlyozva John Templeton azon meggyőződését, miszerint a spirituális felfedezésekből származó haszon jelentősebb, mint bármely egyéb értékes emberi törekvésből származó eredmény. (2007-ben a Nobel-díj pénzbeli értéke 10 millió svéd korona volt, ami körülbelül 758. 000 fontnak, mintegy 2. 862. 595 millió Forintnak felel meg)
"Az univerzum folyamatait úgy is be lehet mutatni, mint olyan folyamatok sorozatát, amelyben az előző állapot egy korábbi állapot eredményeként jött létre. Mindig van egy olyan dinamikus folyamat, amely leírja, hogyan képes az egyik állapot egy másikat generálni." - mondta Heller Tisztelendő.
A Templeton Díj idei díjazottja a korábbi évek díjazottjainak előkelő köréhez csatlakozott. A tavalyi évben a díjat Charles Taylor, a montreáli McGill egyetem filozófia tanszékének nyugalmazott professzora kapta, aki közel fél évszázada érvel amellett, hogy az olyan problémák, mint az erőszak és a fanatizmus csak világi és vallási vonatkozásaik együttes vizsgálatával oldhatók meg. John M. Templeton, a John Templeton Alapítvány elnöke és Sir John fia megjegyezte: "Heller munkássága hozzásegíti a világ társadalmait ahhoz, hogy jobban megértsék az élet céljait. Michal Heller kutatása a mélyebb megértés után hihetetlen jelentőségű áttörésekhez vezetett a vallási koncepciók és ismereteink területén is, és egyúttal hozzájárultak a tudomány határainak kiterjesztéséhez is."
Heller Tisztelendő a Templeton Díj pénzösszegét a Jagelló Egyetemmel és a krakkói Teológia püspöki karával együttműködő Copernicus Alapítvány számára ajánlotta fel annak érdekében, hogy segítse a további kutatásokat és az oktatást a tudomány és a teológia, mint akadémiai tudományág területén.