Az unió tagországainak kormányai felelősek a közös költségvetés 80 százalékának, mintegy 127 milliárd eurónak az elosztásáért az idén mezőgazdasági, vagy regionális támogatások formájában, de a tagországok többsége nem ismerteti, ki, mekkora összegekhez jutott. - Ha a költségvetést hitelessé akarjuk tenni, akkor az adatokat elérhetővé kell tenni - fejtette ki Siim Kallas sajtótájékoztatóján.
A 25 tagállamnak kevesebb mint fele ad valamilyen tájékoztatást arról, ki jut támogatási összegekhez, de ezen országok között nem található Németország, az EU legnagyobb tagországa, vagy Olaszország, de rajtuk kívül más alapító tagország sem. Tizenegy tagország - Belgium, Dánia, Spanyolország, Észtország, Franciaország, Írország, Hollandia, Portugália, Nagy-Britannia, Szlovénia, Svédország az adatokat közlők, de ők sem alkalmaznak egységes adatközlési elveket. Egyesek csak a kedvezményezettek nevét hozzák nyilvánosságra, a felvett összegeket már nem.
Kallas nem említette, hogy kik a legfőbb akadályozói az átláthatóság megteremtésének, csak annyit említett, hogy az ellenzői gyakran hivatkoznak a személyes adatok védelmére és arra, hogy a változtatás kiváltaná az eurószkeptikus sajtó támadásait, kellemetlen írások jelennének meg az uniós alapok felhasználásáról.
Nagy-Britanniában Erzsébet királynő, mint jelentős földtulajdonos, az agráralapok egyik legnagyobb haszonélvezője,és ez gyakorta váltotta ki a helyi politikusok bírálatait. Kallas szerint, " ha ezt az információt bizalmasan kezelik, azzal csak felkeltik a gyanút, hogy visszaélések történnek az a alapok felhasználásakor". Kallas hozzátette: egyelőre korai arról beszélni, hogy a bizottság tesz-e javaslatot a tagországok kötelező információ szolgáltatásának megvalósítására.