Elégedetlenek a képviselők azzal, ahogy a tagállamok kezelik az uniós támogatások felhasználását, ezért szigorúbb ellenőrzést és fokozottabb tagállami felelősségvállalást szeretnének. Ezzel kapcsolatban szóbeli kérdést is intézett a tanácshoz három képviselő, köztük a szocialista Fazakas Szabolcs. Az EP csütörtökön állásfoglalást is elfogadott a témában.
Az uniós költségvetés közel nyolcvan százalékát kitevő támogatások felhasználását közösen irányítják az EU-intézmények és a tagállamok. Ez utóbbiaknál azonban - ahogy azt a parlament is már többször, például a 2003-as mentesítési eljárás során jelezte - komoly ellenőrzési, végrehajtási hiányosságok tapasztalhatók. (Az uniós mentesítési eljárás gyakorlatilag a zárszámadásnak felel meg.)
Az EP úgy vélte, "ezeket a problémákat kizárólag központilag kialakított ellenőrzéssel nem lehet megoldani, és a jelenlegi helyzet egyértelműen mutatja, hogy új eszközökre van szükség ahhoz, hogy a bizottság nagyobb betekintést kapjon a tagállamok irányítási és ellenőrzési rendszereibe". A parlament az átláthatóság és az elszámoltathatóság elvei alapján azt javasolta, "hogy minden tagállam készítsen egy előzetes közzétételi nyilatkozatot, valamint egy éves utólagos igazoló nyilatkozatot az uniós források felhasználására vonatkozóan".
Nem több, jobb
Az EP állásfoglalásában úgy véli: "nem több, hanem jobb ellenőrzésre van szükség, és az igazolásnak elsősorban a tagállamoktól (...) kell származnia".
A parlament "úgy ítéli meg, hogy a nemzeti szintű nyilatkozatok egyszerű, de fontos eszközei a felügyeleti és ellenőrző rendszerek megvalósítása javításának, és alapvető szerepet játszanak a tagállamok elszámoltathatóságának növelésében".
A szöveg szerint az EP "elsőrendű alapelve az, hogy a tagállamok illetékes politikai hatóságai teljes felelősséget vállaljanak a rendelkezésre bocsátott forrásokért".
#page#
A szerdai parlamenti vitában felszólalt Fazakas Szabolcs is, aki képviselőtársaival együtt szóbeli kérdést tett fel a témában a tanácsnak. A költségvetési ellenőrzési szakbizottság szocialista elnöke azt mondta, nemzeti igazoló nyilatkozatok híján "a közvéleményben az a negatív vélemény alakult ki, hogy az uniós forrásokat átláthatatlanul, nem mindig szabályszerűen használják fel. Ennek leküzdésére nem több, hanem jobb ellenőrzésre van szükség, mind a bizottság, mind a felhasználó tagországok részéről".
A nemzeti igazoló nyilatkozat bevezetését "az Európai Bizottság is prioritásai közé emelte" - fogalmazott Fazakas. A képviselő hozzátette: "e reform a kölcsönös bizalmon és szoros együttműködésen alapul az Európai Parlament, a bizottság és az Európai Számvevőszék között". A megvalósításhoz azonban szükség lesz a tanács támogatására is, egyelőre azonban "néhány ország részéről még mindig ellenállás tapasztalható" a nemzeti igazoló nyilatkozatok bevezetésével szemben - mondta Fazakas Szabolcs.