Kiskunmajsa körzetében 3300 házilúd érintett - mondta Sükösd Miklós, hozzátéve, hogy minde szükséges intézkedést meghoztak. Egyelőre nem erősítették meg, hogy a H5N1, azaz az emberre is veszélyes vírustörzsről van-e szó, ezt még Angliában, a kontroll laboratóriumban vizsgálják.
Kiskunmajsa-Bodoglár körzetében a gyanút az keltette fel, hogy a múlt hét végén az állatok bágyadtakká váltak, étvágyuk csökkent, másnap 46 liba, majd később egyetlen nap alatt újabb 636 lúd hullott el. Egy családi gazdaság állattartó telepén a körülbelül háromezer állatot számláló tenyészetben fordult elő a H5 vírus. Ez csütörtökön vált bizonyossá, és pénteken erősítette meg a gyanút a vizsgáló laboratórium. Az állattartó telepen kedden észleltek nagyobb mértékű elhullást. Ezt követően döntöttek úgy az illetékes hatóságok, hogy a tenyészetet teljes egészében leölik. Ez szerdán meg is történt. Ezt követően rendelték el a szükséges intézkedéseket az érintett régióban. Három kilométeres védőkörzetet alakítottak ki Kiskunmajsa Bodoglár településrésze körül, majd elrendelték a tíz kilométeres úgynevezett megfigyelési körzet kijelölését is.
Zóna
Kijelöltek egy "A" területet Kisköröstől a Tisza vonaláig, ahol elrendelték a baromfik úgynevezett zárt helyen tartását, amit felválthat a madárháló alatti tartás. A "B" terület Bács-Kiskun és Csongrád megye puffer zóna, amely a veszélyeztetett területet választja el a vírusmentes térségektől. A jelenlegi terv szerint a betegség előfordulásának egy kilométeres körzetében a háziszárnyasokat leölik jövő hét szerda estig. Mintegy 300 ezer madarat pusztítanak el. Jövő hét kedd 24 óráig teljes élőállat- és tenyésztojás-szállítási tilalom van érvényben az "A" és a "B" területen.
Az állatok leölése 100 százalékos állami kártalanítás mellett történik, amelynek felét remélhetően az EU biztosítja. A fertőzött állatokkal kapcsolatba került embereket védőoltással látja el az ÁNTSZ. A zónákban nincs személyi korlátozás, kivéve a járványelfojtó intézkedések helyszíneit. Egyelőre nem tudják megállapítani, hogy a betegséget honnan hurcolták be az állattartó telepre.
Exportilalom
A földművelésügyi tárca szóvivője, Dékány András arra hívta fel a figyelmet, hogy a baromfihús továbbra is biztonsággal fogyasztható. Takács László, a Baromfi Terméktanács igazgatója elmondta: jelentős fogyasztás-visszaeséssel számolnak, bár szerinte az nem éri el az elmúlt év végi nagyságrendet, amikor rövid ideig 40 százalékos baromfihús fogyasztás-visszaesést is tapasztaltak a szakemberek.
Az EU már döntött arról, hogy az érintett körzetből egyelőre nem engedélyezi a baromfi és állati termékek kivitelét. Az unión kívüli országok esetében elképzelhető az egész országra vonatkozó importtilalom is.