Kastélyok után bankok

November végén jelenik meg Bagyinszki Zoltán impozáns fotóalbuma, amely Magyarország banképületeit mutatja be. Több mint 50 elsőrangú magyarországi építészeti alkotás - több mint 500 fotó és kép.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A könyv szerzője Bagyinszki Zoltán (a Kastélykönyvek és a Magyar Építészet című könyvsorozat szerkesztő fotográfusa), aki az elmúlt években több mint félszáz kiállításon mutatkozott be Magyarországon, Európában és Amerikában, népszerűsítve hazánk építőművészetét, kulturális örökségét.

A szerző fenti tevékenysége, fotósétái során felfigyelt arra, hogy túlnyomó többségben a magyar bankok és pénzintézetek épületei a magyar építőművészet kiemelkedő alkotásai is. Tekintettel arra, hogy nagy részüket az elmúlt évek során felújították, igazi "fotócsemegék".

Az 1867-es kiegyezés után született eklektikus és szecessziós épületek mellett megtalálhatók ezek között a két világháború közti időszak, a szocialista éra, valamint a közelmúlt legszebb, legértékesebb alkotásai is. Mindezek együttesen szinte kínálták, hogy a pénz rövid magyarországi történetével kiegészítve egy reprezentatív fotóalbumban örökítsék meg őket. Egy ilyen kiadvány nem pusztán az építőművészeti értékeket fogja össze, de az EU-hoz való csatlakozás időszakában figyelmet felkeltő módon mutatja be a Magyarországon működő bankok, pénzintézetek körét. (A lefotózott épületek 65 %-a Budapesten, a fennmaradó 35 % pedig az ország többi részén található.)

Az album a banképületeket négy kategóriában mutatja be korabeli és mai fotókkal:

  • banképületek, melyek ma is bankként funkcionálnak
  • egykori banképületek
  • nem banképületnek szánt, de ma bankként működő épület
  • legújabb banképületeink.

Az elkészült exkluzív kiadvány nagyméretű (B 4-méretű), kemény fedelű, 224 oldalas színes fotóalbum. A több mint ötszáz fotó hozzávetőleg ötven elsőrangú magyarországi építészeti alkotás - "BANK" bemutatását tette lehetővé. A színes képek mellett archív fotók, vert pénzek, érmék is színesítik a tartalmat. A négyezer példányban megjelenő könyv a képeken túl magyar, angol, német nyelvű képaláírásokat és építőművészeti ismertetőt is tartalmaz. Ez utóbbit a témában leginkább jártas Gerle János és Szegő György írta.

A sajtó illetve a bankszakma számára nagyszabású könyvbemutató és kiállítás keretében november közepén a Budapesti Értéktőzsde konferenciatermében mutatják be az elkészült kiadványt. A fotókiállítás és a könyv 2006-ban Brüsszelben is bemutatásra kerül. Az új album 6900 Ft-os tervezett fogyasztói áron kerül ajánlásra a bankvilág szakembereinek, az építészetet és a társművészetet kedvelők táborának. Fő forgalmazó a Libri Könyvkereskedelmi Kft.

Az albumot Lengyel János tervezte, a nyomdai előkészítést a WellCom grafikai stúdió, a nyomtatást a Stádium nyomda végezte. Szakmai tanácsadó Kégl Miklós, a vállalkozás főszponzora a Magyar Nemzeti Bank és Kégl Miklós.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo