Kastélyok után bankok

November végén jelenik meg Bagyinszki Zoltán impozáns fotóalbuma, amely Magyarország banképületeit mutatja be. Több mint 50 elsőrangú magyarországi építészeti alkotás - több mint 500 fotó és kép.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A könyv szerzője Bagyinszki Zoltán (a Kastélykönyvek és a Magyar Építészet című könyvsorozat szerkesztő fotográfusa), aki az elmúlt években több mint félszáz kiállításon mutatkozott be Magyarországon, Európában és Amerikában, népszerűsítve hazánk építőművészetét, kulturális örökségét.

A szerző fenti tevékenysége, fotósétái során felfigyelt arra, hogy túlnyomó többségben a magyar bankok és pénzintézetek épületei a magyar építőművészet kiemelkedő alkotásai is. Tekintettel arra, hogy nagy részüket az elmúlt évek során felújították, igazi "fotócsemegék".

Az 1867-es kiegyezés után született eklektikus és szecessziós épületek mellett megtalálhatók ezek között a két világháború közti időszak, a szocialista éra, valamint a közelmúlt legszebb, legértékesebb alkotásai is. Mindezek együttesen szinte kínálták, hogy a pénz rövid magyarországi történetével kiegészítve egy reprezentatív fotóalbumban örökítsék meg őket. Egy ilyen kiadvány nem pusztán az építőművészeti értékeket fogja össze, de az EU-hoz való csatlakozás időszakában figyelmet felkeltő módon mutatja be a Magyarországon működő bankok, pénzintézetek körét. (A lefotózott épületek 65 %-a Budapesten, a fennmaradó 35 % pedig az ország többi részén található.)

Az album a banképületeket négy kategóriában mutatja be korabeli és mai fotókkal:

  • banképületek, melyek ma is bankként funkcionálnak
  • egykori banképületek
  • nem banképületnek szánt, de ma bankként működő épület
  • legújabb banképületeink.

Az elkészült exkluzív kiadvány nagyméretű (B 4-méretű), kemény fedelű, 224 oldalas színes fotóalbum. A több mint ötszáz fotó hozzávetőleg ötven elsőrangú magyarországi építészeti alkotás - "BANK" bemutatását tette lehetővé. A színes képek mellett archív fotók, vert pénzek, érmék is színesítik a tartalmat. A négyezer példányban megjelenő könyv a képeken túl magyar, angol, német nyelvű képaláírásokat és építőművészeti ismertetőt is tartalmaz. Ez utóbbit a témában leginkább jártas Gerle János és Szegő György írta.

A sajtó illetve a bankszakma számára nagyszabású könyvbemutató és kiállítás keretében november közepén a Budapesti Értéktőzsde konferenciatermében mutatják be az elkészült kiadványt. A fotókiállítás és a könyv 2006-ban Brüsszelben is bemutatásra kerül. Az új album 6900 Ft-os tervezett fogyasztói áron kerül ajánlásra a bankvilág szakembereinek, az építészetet és a társművészetet kedvelők táborának. Fő forgalmazó a Libri Könyvkereskedelmi Kft.

Az albumot Lengyel János tervezte, a nyomdai előkészítést a WellCom grafikai stúdió, a nyomtatást a Stádium nyomda végezte. Szakmai tanácsadó Kégl Miklós, a vállalkozás főszponzora a Magyar Nemzeti Bank és Kégl Miklós.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo