K + F verseny - áthelyeződő hangsúlyokkal

Brüsszelben nyert el igazgatói posztot Siegler András, aki így most már csak néhány napig elnökhelyettes a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatalban. A szakember szerint Magyarországnak a tudásintenzív gazdaságok versenyében Kínával, Indiával kell megküzdenie.

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Korrigálta korábbi elgondolásait az Európai Unió, az úgynevezett lisszaboni programját - a záros határidőn belüli felzárkózást az Egyesült Államokhoz - szűkítette, s a korábbinál valamivel kevesebb célra fókuszál. Dr. Siegler András, aki most már csak néhány napig elnökhelyettes a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatalban, az uniós "lisszaboni" programok közül kiemelte a belső piac hatékonyabb működésének célkitűzését, az innovatív termékek előállítását segítő fiskális feltételek kialakítását, a környezettudatosságot.  Az ugyan igaz, hogy a Brüsszelben készülő következő közép távú pénzügyi tervet a nettó befizető tagállamok kisebb arányú "önrésszel", a GDP-jük 1 százalékát nem meghaladó teljesítéssel akarják elfogadtatni, a többi tagország pedig ennél többről gondolkodik. A közös büdzsé mértékétől függ az is, hogy a kutatásra, fejlesztésre szánt EU-s közös források milyen finanszírozást tesznek lehetővé. Siegler András ezzel együtt is úgy tartja, hogy megnő az alapkutatások szerepe az unióban, az erre a célra felálló bizottság a döntéseit több milliárd euró birtokában úgy hozhatja majd meg, hogy a különböző támogatandó programok nem függnek az egyes tagországoktól. Az is igaz, hogy országokon "átnyúló" projektek lesznek. Ettől még egy-egy területen koncentrálódhatnak egy-egy ország tudományos infrastruktúrájára az alapkutatások is. Az pedig kifejezetten előnyös lehet, hogy valamely tagország világszínvonalú infrastruktúrával rendelkezik jó megválasztott szakterületeken.

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal legutóbbi időkig elnökhelyettese az uniós kutatás-fejlesztési folyamatokat közvetlenül szemlélheti és irányíthatja is, mivel megkapta brüsszeli kinevezését. Siegler András hamarosan a kutatással és technológiával foglalkozó főigazgatóság azon igazgatója lesz, akinek a harmadik országokkal folyó együttműködéseket kell felügyelnie, irányítania. Posztjáról szólva kitért arra a felértékelődő feladatra, amely Kínával és Indiával, valamint néhány dél-amerikai országgal függ majd össze. Magyarországnak sem szabad szem elől tévesztenie, hogy a tudásintenzív gazdaságok versenyében ezek az államok a legjelentősebb ellenfelek is.

Az EU-ban kutatási keretprogramok működtek és működnek az elkövetkezendőkben is. Addig, ameddig Magyarország nem volt tag, úgy vehetett részt a kutatásokban, hogy befizetett bizonyos összegeket, az 5. keretprogram esetében 60 millió eurót. Igaz, 70 millió euróval viszont honorálták is a tevékenységünket. A 6. keretprogram, amely jelenleg is tart, de előbb kezdődött, mint ahogy EU-s tagok lettünk, 17 milliós magyar befizetés és 27 milliós javunkat szolgáló szerződésállomány mellett teljesül. Az már beigazolódott, hogy a legtöbb haszonnal és elismeréssel az informatikai kutatásokban vesznek részt a magyar szakemberek.

Az uniós főigazgatósági igazgató a 2007 és 2013 közötti időszakról szólva jelezte, hogy két igen markáns finanszírozási irány körvonalai már láthatók. Az egyik a versenyképességre, a másik a konvergenciára, a felzárkózási célok teljesülésére vonatkozik. A közös kutatás-fejlesztési keretprogramok közül a jelenleg is tartó 17,5 milliárd eurós költségvetéssel rendelkezik, ezt duplázza meg a következő programban Brüsszel. Tudni kell azonban, hogy nemzeti keretek között lényegesen nagyobb finanszírozással ugyancsak folynak kutatás-fejlesztési programok. Hosszabb távon természetesen lényegesen nagyobb mértékben kíván a közös teendőkre is koncentrálni Brüsszel, s például most már nem unión belül, hanem "csak" kívül folyik vita a felépítendő fúziós reaktorról. A jövő energia előállításának kutatásában is alapvető szerepet játszó tudományos létesítmény Franciaországban valósul meg, s remélhetően a világ más technológiai központjait megelőzve születnek fejlődésgyorsító tudományos eredmények.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo