K + F verseny - áthelyeződő hangsúlyokkal

Brüsszelben nyert el igazgatói posztot Siegler András, aki így most már csak néhány napig elnökhelyettes a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatalban. A szakember szerint Magyarországnak a tudásintenzív gazdaságok versenyében Kínával, Indiával kell megküzdenie.

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Korrigálta korábbi elgondolásait az Európai Unió, az úgynevezett lisszaboni programját - a záros határidőn belüli felzárkózást az Egyesült Államokhoz - szűkítette, s a korábbinál valamivel kevesebb célra fókuszál. Dr. Siegler András, aki most már csak néhány napig elnökhelyettes a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatalban, az uniós "lisszaboni" programok közül kiemelte a belső piac hatékonyabb működésének célkitűzését, az innovatív termékek előállítását segítő fiskális feltételek kialakítását, a környezettudatosságot.  Az ugyan igaz, hogy a Brüsszelben készülő következő közép távú pénzügyi tervet a nettó befizető tagállamok kisebb arányú "önrésszel", a GDP-jük 1 százalékát nem meghaladó teljesítéssel akarják elfogadtatni, a többi tagország pedig ennél többről gondolkodik. A közös büdzsé mértékétől függ az is, hogy a kutatásra, fejlesztésre szánt EU-s közös források milyen finanszírozást tesznek lehetővé. Siegler András ezzel együtt is úgy tartja, hogy megnő az alapkutatások szerepe az unióban, az erre a célra felálló bizottság a döntéseit több milliárd euró birtokában úgy hozhatja majd meg, hogy a különböző támogatandó programok nem függnek az egyes tagországoktól. Az is igaz, hogy országokon "átnyúló" projektek lesznek. Ettől még egy-egy területen koncentrálódhatnak egy-egy ország tudományos infrastruktúrájára az alapkutatások is. Az pedig kifejezetten előnyös lehet, hogy valamely tagország világszínvonalú infrastruktúrával rendelkezik jó megválasztott szakterületeken.

A Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal legutóbbi időkig elnökhelyettese az uniós kutatás-fejlesztési folyamatokat közvetlenül szemlélheti és irányíthatja is, mivel megkapta brüsszeli kinevezését. Siegler András hamarosan a kutatással és technológiával foglalkozó főigazgatóság azon igazgatója lesz, akinek a harmadik országokkal folyó együttműködéseket kell felügyelnie, irányítania. Posztjáról szólva kitért arra a felértékelődő feladatra, amely Kínával és Indiával, valamint néhány dél-amerikai országgal függ majd össze. Magyarországnak sem szabad szem elől tévesztenie, hogy a tudásintenzív gazdaságok versenyében ezek az államok a legjelentősebb ellenfelek is.

Az EU-ban kutatási keretprogramok működtek és működnek az elkövetkezendőkben is. Addig, ameddig Magyarország nem volt tag, úgy vehetett részt a kutatásokban, hogy befizetett bizonyos összegeket, az 5. keretprogram esetében 60 millió eurót. Igaz, 70 millió euróval viszont honorálták is a tevékenységünket. A 6. keretprogram, amely jelenleg is tart, de előbb kezdődött, mint ahogy EU-s tagok lettünk, 17 milliós magyar befizetés és 27 milliós javunkat szolgáló szerződésállomány mellett teljesül. Az már beigazolódott, hogy a legtöbb haszonnal és elismeréssel az informatikai kutatásokban vesznek részt a magyar szakemberek.

Az uniós főigazgatósági igazgató a 2007 és 2013 közötti időszakról szólva jelezte, hogy két igen markáns finanszírozási irány körvonalai már láthatók. Az egyik a versenyképességre, a másik a konvergenciára, a felzárkózási célok teljesülésére vonatkozik. A közös kutatás-fejlesztési keretprogramok közül a jelenleg is tartó 17,5 milliárd eurós költségvetéssel rendelkezik, ezt duplázza meg a következő programban Brüsszel. Tudni kell azonban, hogy nemzeti keretek között lényegesen nagyobb finanszírozással ugyancsak folynak kutatás-fejlesztési programok. Hosszabb távon természetesen lényegesen nagyobb mértékben kíván a közös teendőkre is koncentrálni Brüsszel, s például most már nem unión belül, hanem "csak" kívül folyik vita a felépítendő fúziós reaktorról. A jövő energia előállításának kutatásában is alapvető szerepet játszó tudományos létesítmény Franciaországban valósul meg, s remélhetően a világ más technológiai központjait megelőzve születnek fejlődésgyorsító tudományos eredmények.

Véleményvezér

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten

Végleges, nem lesz Kneecap a Szigeten 

Kitoloncolják őket, ha mégis jönnének.
Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre

Szijjártó Péter meghívott egy homoszexuális házaspárt Budapestre 

Szijjártó Péter szerint szabad a szerelem Magyarországon.
Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo