Az elutasítás egyik indoka az volt, hogy a munkáltatók és szakszervezet között nincs olyan kollektív szerződés, amely a nyugdíjszámítási szabályok kedvezőtlen változásából eredő, a munkavállalókat érő anyagi veszteségek kompenzálására irányulna. A vasúti szárnyvonalakkal kapcsolatos sztrájkkövetelésnél a bíróság nem vizsgálta azt a munkáltatói állítást, hogy a munkabeszüntetés alkotmányellenes célra irányult. A munkáltatók ugyanis nem indokolták, mire alapozták ezen kijelentésüket.
A bíróság továbbá megállapította, hogy a sztrájkkal kapcsolatos előzetes egyeztetés kírán a szakszervezet betartotta a sztrájktörvényben előírtakat. A MÁV Zrt. tanulmányozza az indokolást, és fellebbezést fog benyújtani - közölte a társaság pénteken az MTI-vel. A korábbi vasutassztrájkok kapcsán kialakult bírósági gyakorlat ismeretében a társaság nem kíván messzemenő következtetéseket levonni a pénteki elsőfokú, nem jogerős végzéséből. A kérelmet december 17-én nyújtotta be a határozatlan idejű sztrájk jogellenességének megállapítása iránt.
A vasúttársaságok egyebek között azért tartják jogellenesnek a sztrájkot, mert a munkavállalók javadalmazását kollektív megállapodások rendezik 2007. évre, ezért emiatt nem lehet jogszerű a szakszervezet többlet-javadalmazás iránti sztrájkkövetelése. A VDSZSZ Szolidaritás - ezzel a bérköveteléssel - a 2008. évtől hatályos nyugdíjszámítási rendszer kedvezőtlen hatásait kívánja a munkáltatókkal kompenzáltatni a jövőben nyugdíjba vonuló munkavállalók számára.
A vasúti szárnyvonalak vonatkozásában a sztrájkfelhívásban megjelölt követeléseket a GKM teljesítette. Az ezzel kapcsolatban a munkáltatók felé megfogalmazott követelések tekintetében munkaügyi jogvitának van helye a vasúttársaságok és szakszervezet között, így az emiatt meghirdetett sztrájk ugyancsak jogszerűtlen a vasúttársaság szerint.