Jobbik és az LMP megy Brüsszelbe?

A választás előtt egy hónappal a megkérdezettek 46% állította, hogy „egészen biztosan" részt vesz majd az Európai Parlamenti voksoláson. A Fidesz-KDNP listája elsöprő győzelmet arathat; a Gallup felmérése szerint a szavazatok 66%-ára számíthat a biztos szavazó pártválasztók között. Az MSZP-re 22, a Jobbikra 5 százalék voksolna, a Lehet Más a Politika szavazói mindenkinél elszántabbak.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A választás előtt körülbelül egy hónappal a megkérdezettek 46% állította, hogy „egészen biztosan" részt vesz majd a júniusi Európai Parlamenti (EP) voksoláson, melyről a kérdezettek csaknem mindegyike (93%) hallott már a vizsgálatot megelőzően. További kérdések alapján a jelenleg leginkább valószínűsíthető részvétel - ha „most vasárnap" lenne a választás - minimum 36%-os. Ez csak kis mértékben marad el a 2004-es részvételtől (38.5%). A választásig hátralevő időszakban a kampányok intenzívebbé válásával a részvételi hajlandóság még emelkedhet, így összességében a jelen eredmények alapján az várható, hogy a 2004-eshez hasonló vagy annál valamivel magasabb részvétel mellett választják majd a Magyarországról az Európai Parlamentbe delegált képviselőket.

Kétharmad a Fideszre

A Fidesz-KDNP listája elsöprő győzelmet arathat; a május eleji adatok alapján a szavazatok 66%-ára számíthat a biztos szavazó pártválasztók között, és 68%-ra a részvételüket abszolút biztosra ígérők között. Az MSZP messze lemaradva a szavazatok 21-22%-át szerezheti meg.

Azok, akik jelenleg is az MSZP táborába tartoznak magasabb arányban igérik részvételüket a választáson. A kormánypárti potenciális szavazók 74%-a, míg a meghatározó ellenzéki erő potenciális szavazóinak 65%-a mondja, hogy „biztosan" részt vesz majd a választáson. A részvételüket abszolút biztosra ígérők között azonban a különbség már kisebb - 51%-48% az MSZP javára. A jelenlegi támogatók mindkét nagy párt esetében meglehetősen biztosak abban, hogy június 7-én is a most megjelölt párta voksolnak majd: a Fidesz esetében 89%-nak és az MSZP biztos szavazói közül is 84%-nak nincs kétsége ez ügyben.

A Gallup mérése szerint a kisebb pártok közül egyedül a Jobbiknak van jó esélye arra, hogy elérje az EP választásokon is alkalmazott 5%-os küszöböt és így EP mandátumhoz jusson. A jelen mérés szerint a biztos szavazó pártválasztók 4%-a voksolna rájuk. Azok körében azonban, akik abszolút biztosra ígérik a részvételüket, a Jobbik a kampány elején már átlépi az 5%-os küszöböt. A Jobbik jelenlegi szavazói között a legtöbben azok vannak akik a 2006-os választáson nem szavaztak, és az MSZP csalódott szavazói valamennyivel magasabb arányban vannak közöttük, mint a FIDESZ -től elpártoltak. A Jobbik potenciális szavazóinak kiemelkedő aránya elkötelezett választó (74% mondja biztos szavazónak magát és 70% pedig olyannak, aki minden körülmények között részt vesz majd a választáson).

SZDSZ -zavazók fele megy el

Jóval kevésbé elkötelezett az EP választáson külön listán induló kis parlamenti pártok támogatói köre. Az MDF szimpatizánsainak valamivel több, míg az SZDSZ tábornak pedig csak valamivel kevesebb mint a fele veszi biztosra a részvételét a voksoláson (55% és 48%). A két párt táborának motiváltsága tekintetében fontos adalék, hogy az MDF szimpatizánsainak a fele gondolja most úgy, hogy minden körülmények között részt fog venni a szavazáson, míg az SZDSZ szimpatizánsainak kilenctizede ezt nem állítja abszolút biztosra. Amennyiben valóban ez lesz a helyzet a választás napján is, akkor az MDF esetleg elérheti a leadott szavazatok 2%-át, míg az SZDSZ esetében az eredmény akár 1% körüli is lehet.

Az SZDSZ és az MDF szavazói a tekintetben is a legbizonytalanabbak, hogy valóban a most támogatott párt listájára szavaznak-e majd: a biztosan résztvevő jelenleg MDF szimpatizánsok 50%-a és a jelenlegi SZDSZ szimpatizánsok 60%-a „egészen biztos" abban, hogy a most megjelölt pártra fog szavazni. (A Jobbik esetében ez az arány 86%.)

A jelenleg nem parlamenti kis pártok közül a Lehet Más a Politika - Humanista Párt közös listájának támogatói tábora a teljes népességen belül nagyon kicsi (0.7%), de rendkívül elkötelezett is (83% ígéri biztosra a részvételt és 80% várhatóan tényleg el is megy majd). Az LMP-HP tartalékát jelentheti, hogy a felmérést megelőzően a kérdezettek 19%-a hallott csak az LMP-ről mint pártról, és a biztos szavazók körében sem sokkal többen, 23%-nyian ismerik őket / hallottak róluk. A kampány kezdetén a képzeletbeli szavazatok 1%-ára, az elkötelezettséget is figyelembe véve esetleg 2%-ára volna elég a jelenlegi támogatottságuk, ami nagyságrendileg a parlamenti kis pártokhoz hasonló induló poziciót jelent.

A felmérés az MCF Roma Összefogás listáját támogató személyt nem talált, a Munkáspárt bázisa pedig hasonlóan a korábbi évtized mérési tapasztalataihoz, valamivel kevesebb mint 1%-os.

Módszertan
A kutatás során 1024 felnőtt magyar állampolgárt kérdeztek meg. A személyes megkérdezésekre 2009 május 2. és 8. között került sor 64 elsődleges mintavételi ponton. A mintavétel a többlépcsős, rétegzett mintavételi eljárás kiválasztási elvei szerint történt folytat az ország felnőtt lakosságának összetételét a nemek aránya, a korcsoportok aránya, valamint a lakóhely településtípusa szerint pontosan tükrözi. A lakosság egészének jellemzőitől való kisebb eltéréseket, amelyek a mintavételes eljárásból óhatatlanul fakadnak, úgynevezett többszempontú súlyozással korrigáltuk. Az ekkora elemszámú mintához tartozó statisztikai mintavételi hiba nagysága a teljes mintára vonatkoztatva kisebb, mint +/- 3,2 %.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo