CIA által foglyok szállítását és illegális fogva tartását vizsgáló ideiglenes bizottság ez 2006 januárjától működött, s az általa készített jelentést, amely több tagállamot és a Tanácsot is elmarasztalja, 382 igen, 256 nem és 74 tartózkodó szavazattal fogadta el az Európai Parlament.
Az szöveg "felszólítja a Tanácsot és a tagállamokat, hogy - a parlament álláspontjával összhangban - adjanak ki egy olyan egyértelmű és hathatós nyilatkozatot, amely felszólítja az Egyesült Államok kormányát, hogy vessen véget a rendkívüli letartóztatásokkal és kiadatásokkal kapcsolatos gyakorlatnak".
A jelentés "emlékeztet, hogy a rendkívüli kiadatási program egy olyan törvényen kívüli gyakorlat, amely ellentétes az emberi jogokkal kapcsolatban megállapított nemzetközi normákkal". A "program" során "terrorista tevékenységgel megvádolt személyeket illegálisan elrabolnak, letartóztatnak és/vagy átadnak az Egyesült Államok ügynökeinek és/vagy más államokba szállítanak, hogy ott hallgassák ki őket", ez pedig "az esetek többségében titkos fogva tartást és kínzást is jelent".
A bizottság "sürgősen kéri azon tagállamokat, amelyek azt még nem tették meg, hogy mielőbb ratifikálják a 2003-as EU-USA kiadatási megállapodást". Ezt pedig úgy értelmezzék, hogy az ne teremthessen jogalapot rendkívüli kiadatásokra.
Az ideiglenes bizottság szerint "minden európai országnak külön nemzeti jogszabályban kell szabályoznia és nyomon követnie a harmadik országok titkosszolgálatai által a területükön folytatott tevékenységeket", és "szankcionálnia kell az illegális - különösen az emberi jogok megsértésével kapcsolatos - cselekményeket és tevékenységeket".
A jelentés "felszólít a guantánamói fogolytábor bezárására, és kéri az európai országokat, hogy haladéktalanul törekedjenek azon állampolgáraik vagy lakosaik visszatérésére, akiket az amerikai hatóságok jelenleg jogellenesen tartanak fogva".
A jelentés megállapítása szerint "2001 vége és 2005 vége között legalább 1245, CIA által üzemeltetett járat vette igénybe az európai légteret vagy szállt le európai repülőtereken". (Olaszország (46), Nagy-Britannia (170), Németország (330), Svédország, Ausztria, Spanyolország (68), Portugália (91), Írország (147), Görögország (57), Ciprus, Dánia, Belgium, Törökország, Románia (21), Lengyelország (11), Macedónia, Bosznia-Hervegovina, valamint Koszovó.)
A bizottság "sajnálja, hogy egyes európai államok lazítottak légterük és reptereik ellenőrzésén azzal, hogy szemet hunytak a CIA által üzemeltetett járatok felett vagy beengedték azokat, amelyeket olykor rendkívüli kiadatásra vagy foglyok illegális szállítására használtak". A bizottság Olaszországot, Nagy-Britanniát, Németországot, Törökországot, Svédországot, Macedóniát és Koszovót, Bosznia-Hervegovinát, Romániát, és Lengyelországot marasztalja el.
A jelentés szerint sem Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja, sem Gijs de Vries, a terrorizmus elleni küzdelem európai koordinátora "nem tudott kielégítő válaszokkal szolgálni" az ideiglenes bizottság bizonyos kérdéseire, Max-Peter Ratzel, az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) igazgatója pedig meg sem jelent a testület előtt.
Forrás: www.Euvonal.hu