Moszkva latin-amerikai húst importál, ha január elsejéig nem jut egyezségre az EU-val az orosz állat- és növényegészségügyi szolgálat. A moszkvai hatóság szóvivője, Alekszej Alekszejenko szerint nem zárják ki annak lehetőségét, hogy növeljék a húsbehozatalt Latin-Amerikából, Ausztráliából és Új-Zélandról, ha kudarcot vallanak az Európai Unióval folytatott tárgyalások, s január elsejéig - vagyis Románia és Bulgária csatlakozásáig - nem születnek meg a kétoldalú jegyzőkönyvek a tagországok és Oroszország között. Alekszejenko konkrétan Perut, Argentínát, Mexikót és Brazíliát említette azon latin-amerikai országok sorában, ahonnan Moszkva elképzelései szerint pótolni lehetne a kieső importot.
A moszkvai bejelentés szerint pénteken kudarccal végződtek az orosz-EU egyeztetések az orosz fővárosban, az uniós képviselők elutasították azt a javaslatot, hogy kétoldalú jegyzőkönyvek szavatolják a hússzállítmányok ellenőrzöttségét és veszélytelenségét, mivel Brüsszel szerint az EU egységes garanciát ad. Ugyanakkor Oroszország már korábban leállította húsimportját a január elsejétől EU-taggá váló Bulgáriából és Romániából, ahol veszélyes állatbetegségeket regisztráltak, s nem tekinti elégségesnek az általános EU-garanciát.
Az orosz szóvivő emlékeztetett arra, hogy korábban, még az orosz korlátozó intézkedések bevezetése előtt Lengyelország is garanciákat adott, hogy Oroszországba csak minőségi hús kerülhet, de sorozatosan megszegte vállalt kötelezettségeit, s az orosz hatóságok által tiltott kínai sertéshúst és indiai bivalyhúst exportált.
Alekszejenko szerint az EU-val folytatott kereskedelemben való megtorpanás elsősorban az uniós tagországoknak okozhat károkat, hiszen Roszszelhoznadzor adatai szerint az orosz sertéshúsimport 40 százaléka, a marhahúsimport 14 százaléka és a baromfiimport 12 százaléka származik jelenleg az EU-ból, s az importkorlátozás nem okoz majd hiányt az orosz piacon.
Húsháború Moszkvával?
Az EU elutasította azt a javaslatot, hogy kétoldalú jegyzőkönyvek szavatolják az oroszországi hússzállítmányok veszélytelenségét - baj lehet az exporttal.
Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Klasszis Befektetői Klub
2025. május 27. 17:00, Budapest
Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó
Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.

Miközben a magyar elhárítás ukrán kémeket hajkurászik, újabb orosz kibertámadás érte Magyarországot
Vajon lesz-e következménye az orosz kibertámadásnak?

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke
Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns
Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát
A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.