Hova költözne Ön?

A Studio Metropolitana Urbanisztikai Kutató Központ Kht. tanulmányt készített a budapestiek lakásválasztási szokásaikról. A budapestiek alapvetően csendes, nyugodt, sok zöldterülettel körülvett környékre költöznének, ahonnan ugyanakkor könnyedén elérhetik a Belvárost is. Elvárják, hogy nyugodt, kertvárosias életük mellett jó infrastrukturális ellátást is kapjanak. Alapvetően elégedettek a boltok, üzletek számával a fővárosban, így ez a szempont, tehát, hogy a lakóhelyük közelében sok kisebb szolgáltató egységet is megtalálhassanak kevéssé bizonyult fontosnak - kivétel ez alól a közért, amely a napi élelmiszer-beszerzéshez szükséges.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A megkérdezettek több mint fele Budapestet választaná lakóhelyéül, főként azok, akik sosem éltek más településen. Pest megyei településre a megkérdezettek közel negyede költözne szívesen: főként azok, akik éltek már valamely Pest megyei településen, míg vidéki nagyvárosba a válaszadók 6, vidéki kisvárosba 9 százaléka költözne szívesen.

Ha Budapesten belül kellene lakókerületet választaniuk a megkérdezetteknek úgy, hogy az ingatlanárakat figyelmen kívül hagyhatnák, akkor legtöbben a II., a XIV:, a XI., a XII. és a III. kerületbe költöznének legszívesebben.

Mivel a budapestiek zöme a "zöldbe vágyik", ezért nem meglepő, hogy legtöbben családi házba költöznének legszívesebben, s akik jelenleg is ilyen típusú épületben élnek, azok körében szinte minden válaszadó a családi házat preferálja élethelyéül, s nem is költözne máshová. A budapestiek 13 százaléka kertes, villaszerű társasházban képzelné el jövőjét: míg, régi, többemeletes bérházba a megkérdezettek alig 5 százaléka költözne szívesen.

A megkérdezettek alig több mint negyede tartozik a gyakori lakhelyváltók közé. Kétötödük semmiképpen sem költözne el jelenlegi lakóhelyéről, míg a válaszadók mintegy negyede nyilatkozott úgy, hogy szívesen váltana lakóhelyet. A költözési szándék leggyakoribb indokaként a jelenlegi lakás méretének illetve jellegének kifogásolása állt. Mindenki számára fontos, hogy a környék, ahova költöznének csendes, tiszta, jó levegőjű legyen, jó legyen a közbiztonság, illetve sok zöldterület, park legyen a közelben. Ezen kívül megkülönböztethetünk néhány csoportot, ahol egyéb sajátosságok is felfedezhetőek.

A jellegzetes elvárásokkal bírók között az egyik jól körülhatárolható csoport a nyugdíjasoké, akik különösen csendes, zöld területen szeretnének élni. Ezen kívül elsősorban erre a csoportra jellemző, hogy szívesebben költöznek olyan helyre, amelyet jelenleg is ismernek, esetleg mostani, megszokott lakóhelyükhöz is közel legyen. Szívesen veszik, ha rokonaik is közel élnek hozzájuk. Ha utaznak, elsősorban a tömegközlekedést veszik igénybe a nyugdíjasok, és ezen eszközök közül is előnyben részesítik a kötöttpályás tömegközlekedési eszközöket.

Egy másik csoport a 30-44 éves nők, azaz a jellemzően kisgyerekes anyák, akik elsősorban gyermekeik igényeinek kielégítése miatt "lógnak ki" a sokaságból. Számukra fontos, hogy a környéken, ahova költöznek, legyen játszótér, bölcsőde, óvoda, valamint szabadtéri sportolásra alkalmas terület.

A fiatal férfiak között találjuk legnagyobb számban azokat, akik mozgalmasabb életre vágynak, szívesen veszik, ha lakóhelyük könnyen megközelíthető éjszakai tömegközlekedéssel.

Élet a fővárosban

#page#

Válaszadóinkat - ötfokú verbális skála segítségével - először arról kérdeztük, hogy általánosságban milyennek tartják az életminőséget Budapesten, milyen a fővárosban élni.

Milyen az életminőség Budapesten?

A megkérdezettek több mint kétötöde szerint (inkább) jó Budapesten élni. A válaszadók fele szerint van jó és rossz oldala is, míg egytizedük nyilatkozott úgy, hogy rossz ebben a városban élni. A boltok, üzletek számával, közelségével elégedettnek vallották magukat a megkérdezettek. Budapest szabadidős parkjaival, valamint a játszóterek számával azonban már a közepesnél alacsonyabb volt az elégedettség, hasonlóan a tömegközlekedés megítéléséhez. A budapestiek számára fontos, hogy lakóhelyük biztonságos és tiszta legyen.

Hova megyünk lakni?

Válaszadóink körében vizsgáltuk, hol, mely településen, Budapestnek mely részén élnének legszívesebben, milyen jellemzőkkel rendelkezzen a környék, ahova költöznének, és milyen típusú házban terveznék jövőjüket. Megkérdeztük azt is, hogy milyen szempontok alapján választanának lakóhelyet, lakókörnyezetet, ha most költöznének. A válaszokat spontán módon adhatták meg, valamint megkértük őket arra, hogy ne a lakás vagy a ház minőségére gondoljanak, hanem a környékre, környezetre, ahova költöznének. Ismét megállapíthatjuk, hogy a budapestiek számára leginkább a csendes, jó levegőjű, sok zöldterülettel rendelkező, kertes városrészek a leginkább szimpatikusak, ugyanakkor fontosnak tartják a jó infrastrukturális ellátottságot is, létesítmények közelségét, a jó közlekedési lehetőségeket.

Költözünk?

Megvizsgáltuk a budapestiek eddigi területi mobilitását - azaz, hogy eddigi életük során mikor, hányszor és hogyan költözködtek - valamint a későbbiekben mobilitási hajlandóságukat is - azaz szándékoznak-e elköltözni a jövőben jelenlegi lakóhelyükről; ha igen, hova, mely településre, kerületbe, valamint milyen okok késztetik a fővárosiakat, hogy lakóhelyüket megváltoztassák.

Elsőként múltbeli költözéseikről kérdeztük a válaszadókat. Mindössze a megkérdezettek negyede vallotta, hogy a rendszerváltás előtt költözött jelenlegi otthonába: elsősorban az idősebbek (körükben ez az arány 58 százalék) és ettől nem függetlenül az alacsony iskolai végzettségűek a legkevésbé mobilisak. A fiatal középkorúak többségében a 80-as, 90-es években költöztek utoljára, míg a legfiatalabb korosztályba tartozók mintegy negyede (a teljes minta tizede) még sosem költözködött. A megkérdezettek alig több mint negyede tartozik a gyakori lakhelyváltók közé: mindössze 28 százaléka költözött háromnál többször a válaszadóknak. A jelenleg Budapesten lakók több mint fele élt már eddig vidéken is.

Láthattuk, hogy a budapestiek háromnegyede nem költözött még ebben az évezredben, de közel ennyien, a válaszadók mintegy negyede nyilatkozott úgy, hogy szívesen váltana lakóhelyet, főként a fiatal középkorúak és azok, akik jelenleg lakótelepen élnek. A megkérdezettek kétötöde semmiképpen sem költözne el jelenlegi lakóhelyéről, míg további egyötödük inkább nem költözne.

Oda megyünk lakni, ahol...

... jó levegő van, sok zöldterület, parkok, tisztaság, biztonság. Legalábbis így nyilatkoztak a budapestiek, amikor mintegy 38 attitűdállítás segítségével próbáltuk mérni, mely tényezők fontosak számukra, ha lakóhelyet választanának. 

Következtetések

A budapestiek nagyobb része elégedett a várossal, a költözések többségét elsődlegesen nem a városi körülményekkel való elégedetlenség motiválja. A családi házas álmokat a tényleges költözések nem igazolják vissza - a budapestiek számolnak a realitásokkal is. A belső városrészek rehabilitációját erősíteni kell, de fokozni szükséges a bekövetkezett változások tudatosítását, a kommunikációt is.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo