Horvátország csak harmadik!

Egy friss felmérés szerint a magyarok 46 százaléka tervez utazást idén nyáron. Az utazási kedv ugyan némileg csökkent tavalyhoz képest, de a nem utazók közül kevesebben hivatkoztak anyagi okokra.

A Magyar Turizmus Zrt. megbízásából május elején 1000 fős - nem, életkor, lakóhely és településszerkezet szerint reprezentatív minta körében - telefonos megkérdezéses felmérést végzet a M.Á.S.T. kutatóintézet. A felmérés célja a 2006. május-szeptember időszakára szóló utazási tervek feltérképezése volt. A válaszok alapján a magyar háztartások 46 százaléka tervez utazást a vizsgált időszakban. Ez az arány némileg alacsonyabb, mint az előző évi tényleges adat. - mondta Dr. Galla Gábor, az MT Zrt. vezérigazgatója a felmérés eredményeinek ismertetőjén. Okként elsősorban azt lehet feltételezni, hogy a vizsgálat időszakában (nem sokkal a választások után), még sok volt a bizonytalansági tényező a várható elbocsátások, gazdasági megszigorítások körül. Belejátszhat a reálbér növekedésnek a tervezettnél alacsonyabb mértéke is. - mondta a vezérigazgató. Ennek némileg ellentmond viszont, hogy a nem utazók közül a döntés okaként a tavalyinál (58 százalék) kevesebben jelöltek meg anyagi szempontokat (55,5  százalék). Az utazási hajlandóság a magasabb iskolai végzettségűek, az átlagosnál magasabb jövedelemmel rendelkezők, és a nagyobb településeken, városokban élők körében a leggyakoribb.

Előnyben a hazai úti célok

Az utazást tervezők kétharmada belföldön kíván utazást tenni, mind a rövidebb, mind a hosszabb - főutazás, nyaralás - vonatkozásában, 52 százalék csak belföldön, 13 százalék pedig a belföldi mellett külföldi utazást is tervez. A csak belföldre utazók átlagosan 1,54, míg a bel- és külföldre is utazók átlagosan 2,81 utazást terveznek. A belföldi utazás átlagos tervezett időtartama 5,2 nap, de az utazások mintegy 20 százalékát egyhetesre tervezik.

Az utazások 80 százalékát július-augusztusra tervezik, de ezen belül a júliusi hónap részaránya kiemelkedő (49,1%). Valószínűleg azért is, mert az augusztusi hónap mind a hazai, mind a külföldi üdülőhelyeken is abszolút főszezon, az ezzel járó magas árakkal.

Olaszország 2.

Mind az összes tervezett utazás, mind a főutazás legkedveltebb tervezett úti célja a Balaton (44,4%, illetve 40,3%). A belföldi régiók közül a második leggyakrabban megtervezett úti cél Budapest és a Közép-Dunavidék.  A külföldi úti célok közül ismét Horvátország a legkedveltebb. A második helyre Olaszország "jött fel" (tavaly 3. volt), a harmadik helyre pedig Görögország ugrott előre, a korábbi 5. helyéről. Érdekesség, hogy a tavalyi 4. helyezett Ausztriát idén nem jelölték meg az első 10 tervezett úti cél között.

#page#

Tavaly sokan aggódtak, hogy Horvátország elhódítja a magyarokat a hazai úti céloktól. Ezért az MT. Zrt. az idei felmérés eredményeit összevontan kialakította a kedveltségi listát, a tervezett utazások száma szerint:

  1. Balaton
  2. Budapest és Közép-Dunavidék
  3. Horvátország
  4. Nyugat-Dunántúl
  5. Olaszország
  6. Észak-Alföld
  7. Észak-Magyarország
  8. Dél-Alföld
  9. Görögország
  10. Dél-Dunántúl
  11. Románia
  12. Közép-Dunántúl
  13. Franciaország
  14. Szlovákia
  15. Nagy-Britannia
  16. Tisza-tó

A felmérés adatai szerint mintegy 3,5-szer több utazást terveznek a Balatonhoz, mint Horvátországba. A felmérés kiterjedt a megcélzott hazai településekre is. Az említések gyakorisága szerint a legkedveltebb üdülőhelyek: Balatonfenyves, Balatonalmádi, Balatonfüred, Hajdúszoboszló, Debrecen, Hévíz, Zamárdi és Gyula.

Megadjuk a módját

Jelentősen nőtt a kereskedelmi szálláshelyek kedveltsége az utazást tervezők körében. A válaszadók 66 százaléka tervezi, hogy kényelmes, magas komfortfokozatú szálláshelyet választ majd belföldi utazásához. A legkedveltebbek a 3-4 csillagos szállodák és panziók. Ebben minden bizonnyal szerepet játszik az üdülési csekk, melynek nagy részét kereskedelmi szálláshelyen váltják be. Tavaly ez 6,5 milliárd forintot tett ki, mely a kereskedelmi szálláshelyek belföldi bevételének 17 százalékát adta. A külföldi utazásoknál még magasabb ez az arány. A főutazások 89,4 százalékánál kerekedelmi alapon működő szálláshelyet terveznek igénybe venni az utazók.

Az imponáló számok ellenére még jelentős tartalékok vannak a belföldi turizmus fejlesztésében. - mondta Dr. Galla Gábor. Hiszen a beutazó külföldi és a belföldi turizmus aránya az EU-ban 60/40 százalék a belföldiek javára, míg nálunk ez még 55/45 százalék a külföldiek javára.

Kapcsolódó cikkek:

Mobillal Horvátországban

Adria nem drága

Horvátország, Te csodás!

Az Isztria gyöngyszeme: Rovinj

Gasztronómiai útravaló Horvátországba

Horvátország autóval

A horvátoknál is két sport fontos, a foci és a póló

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo