A Magyar Turizmus Zrt. megbízásából május elején 1000 fős - nem, életkor, lakóhely és településszerkezet szerint reprezentatív minta körében - telefonos megkérdezéses felmérést végzet a M.Á.S.T. kutatóintézet. A felmérés célja a 2006. május-szeptember időszakára szóló utazási tervek feltérképezése volt. A válaszok alapján a magyar háztartások 46 százaléka tervez utazást a vizsgált időszakban. Ez az arány némileg alacsonyabb, mint az előző évi tényleges adat. - mondta Dr. Galla Gábor, az MT Zrt. vezérigazgatója a felmérés eredményeinek ismertetőjén. Okként elsősorban azt lehet feltételezni, hogy a vizsgálat időszakában (nem sokkal a választások után), még sok volt a bizonytalansági tényező a várható elbocsátások, gazdasági megszigorítások körül. Belejátszhat a reálbér növekedésnek a tervezettnél alacsonyabb mértéke is. - mondta a vezérigazgató. Ennek némileg ellentmond viszont, hogy a nem utazók közül a döntés okaként a tavalyinál (58 százalék) kevesebben jelöltek meg anyagi szempontokat (55,5 százalék). Az utazási hajlandóság a magasabb iskolai végzettségűek, az átlagosnál magasabb jövedelemmel rendelkezők, és a nagyobb településeken, városokban élők körében a leggyakoribb.
Előnyben a hazai úti célok
Az utazást tervezők kétharmada belföldön kíván utazást tenni, mind a rövidebb, mind a hosszabb - főutazás, nyaralás - vonatkozásában, 52 százalék csak belföldön, 13 százalék pedig a belföldi mellett külföldi utazást is tervez. A csak belföldre utazók átlagosan 1,54, míg a bel- és külföldre is utazók átlagosan 2,81 utazást terveznek. A belföldi utazás átlagos tervezett időtartama 5,2 nap, de az utazások mintegy 20 százalékát egyhetesre tervezik.
Az utazások 80 százalékát július-augusztusra tervezik, de ezen belül a júliusi hónap részaránya kiemelkedő (49,1%). Valószínűleg azért is, mert az augusztusi hónap mind a hazai, mind a külföldi üdülőhelyeken is abszolút főszezon, az ezzel járó magas árakkal.
Olaszország 2.
Mind az összes tervezett utazás, mind a főutazás legkedveltebb tervezett úti célja a Balaton (44,4%, illetve 40,3%). A belföldi régiók közül a második leggyakrabban megtervezett úti cél Budapest és a Közép-Dunavidék. A külföldi úti célok közül ismét Horvátország a legkedveltebb. A második helyre Olaszország "jött fel" (tavaly 3. volt), a harmadik helyre pedig Görögország ugrott előre, a korábbi 5. helyéről. Érdekesség, hogy a tavalyi 4. helyezett Ausztriát idén nem jelölték meg az első 10 tervezett úti cél között.
#page#
Tavaly sokan aggódtak, hogy Horvátország elhódítja a magyarokat a hazai úti céloktól. Ezért az MT. Zrt. az idei felmérés eredményeit összevontan kialakította a kedveltségi listát, a tervezett utazások száma szerint:
- Balaton
- Budapest és Közép-Dunavidék
- Horvátország
- Nyugat-Dunántúl
- Olaszország
- Észak-Alföld
- Észak-Magyarország
- Dél-Alföld
- Görögország
- Dél-Dunántúl
- Románia
- Közép-Dunántúl
- Franciaország
- Szlovákia
- Nagy-Britannia
- Tisza-tó
A felmérés adatai szerint mintegy 3,5-szer több utazást terveznek a Balatonhoz, mint Horvátországba. A felmérés kiterjedt a megcélzott hazai településekre is. Az említések gyakorisága szerint a legkedveltebb üdülőhelyek: Balatonfenyves, Balatonalmádi, Balatonfüred, Hajdúszoboszló, Debrecen, Hévíz, Zamárdi és Gyula.
Megadjuk a módját
Jelentősen nőtt a kereskedelmi szálláshelyek kedveltsége az utazást tervezők körében. A válaszadók 66 százaléka tervezi, hogy kényelmes, magas komfortfokozatú szálláshelyet választ majd belföldi utazásához. A legkedveltebbek a 3-4 csillagos szállodák és panziók. Ebben minden bizonnyal szerepet játszik az üdülési csekk, melynek nagy részét kereskedelmi szálláshelyen váltják be. Tavaly ez 6,5 milliárd forintot tett ki, mely a kereskedelmi szálláshelyek belföldi bevételének 17 százalékát adta. A külföldi utazásoknál még magasabb ez az arány. A főutazások 89,4 százalékánál kerekedelmi alapon működő szálláshelyet terveznek igénybe venni az utazók.
Az imponáló számok ellenére még jelentős tartalékok vannak a belföldi turizmus fejlesztésében. - mondta Dr. Galla Gábor. Hiszen a beutazó külföldi és a belföldi turizmus aránya az EU-ban 60/40 százalék a belföldiek javára, míg nálunk ez még 55/45 százalék a külföldiek javára.
Kapcsolódó cikkek:
Az Isztria gyöngyszeme: Rovinj