A felmérés is megerősítik azokat a korábbi, hivatalos és nem hivatalos számításokat, amelyek szerint a nettó jövedelem vásárlóértéke immár a harmadik egymást követő évben csökkent. Egy kétgyermekes család 2004-ben a nettó jövedelemből még 0,4 százalékkal többet vásárolhatott, mint egy évvel korábban, 2005-ben és 2006-ban azonban a jövedelmek vásárlóereje egyaránt 1,1-1,1 százalékkal csökkent, tavaly pedig a csökkenés az előző évhez viszonyítva már 1,3 százalékos volt. Hasonló volt a helyzet egy egyedülálló munkavállalók esetében is. (Magyarországon az idén fél-egy százalékos reálbér-növekedésre lehet számítani.)
Szakértők szerint a vásárlóerő csökkenését elsősorban a villanyáram, a gáz és a benzin áremelkedése, továbbá a termelés külföldre helyezésével fenyegetőző vállalatok bértakarékossága okozta. Jelentősen emelkedtek a legkülönbözőbb élelmiszerek, köztük a kenyér, a hús- és húsféleségek, valamint a tej- és tejtermékek, a gyümölcs és zöldségfélék árai is. (Magyarországon tavaly 10 százalékkal drágult az élelmiszer.)
A felmérésből kitűnt az is, hogy a reformok ellenére az elmúlt időszakban nem mérséklődtek az adóterhek sem, sőt jelentősen növekedett azoknak a száma, akik jövedelmük alapján a legmagasabb, azaz 42 százalékos adókategóriába tartoznak. Ez a szám a korábbi 340 ezerről a 2005 környékére több mint 800 ezerre emelkedett.