Sokakat ér csalódás, amikor a különböző cégekhez elküldött jelentkezésükre semmilyen válasz nem érkezik, vagy épp semmitmondó választ kapnak kézhez. Sokan hajlamosak ilyenkor a cégek HR-szakembereit hibáztatni, pedig néhány lényeges szempont szem előtt tartásával megelőzhető lenne, hogy az önéletrajz a kukában végezze. A tartalomra történő odafigyeléssel még az is elérhető, hogy az önéletrajz egyből felkeltse a vállalat HR-seinek figyelmét. A toborzással és kiválasztással foglalkozó cégek – mint a Hays Hungary – mintegy 8 millió önéletrajzot kapnak egy év alatt, ami 250 CV egy pozíciókörre, ezért a megnyerő önéletrajz kulcsfontosságú a sikeres felvétel érdekében. A szakemberek 6 tanácsa a hatásos önéletrajzért:
Személyes adatok
Az elérhetőségek mellé tanácsos egy rövid személyes ismertetőt írni, ami tartalmazza a főbb készségeinket és ambícióinkat. Nagy valószínűséggel ez az első pont, amit megnéznek majd, ezért érdemes tömören összefoglalni az addig elért sikereket.
Munkaköri leíráshoz igazítás
Próbáljunk meg olyan mellékneveket használni, amik a pozíció leírásában is szerepelnek. Arra törekedjünk, hogy az elvárt készségeket valamilyen formában tüntessük fel az önéletrajzban.
Ne feledjük, hogy a munkáltatókat a kézzelfogható teljesítmények érdeklik, nem csak egy rakás túlhasznált melléknév. Nem elég csak leírni, hogy hatékony, lojális és jó csapatjátékos, hanem ezeket mind alá kell támasztanunk tényekkel is.
Sikereik alátámasztása
Amikor a teljesítményről van szó, ne feledjük, hogy a munkáltatókat a konkrétumok és a számok érdeklik. Hogyha a sikereinket konkrét tényekkel és számokkal tudjuk erősíteni – például mennyi bevételt hoztunk a cég számára, vagy mennyivel növeltük meg a cég beruházásait –, akkor azt mindenképpen tegyük meg.
Álljunk bele a dolgokba
Ne feledjük, hogy éppen próbáljuk eladni magunkat. ne használjunk olyan kifejezéseket, mint a „részt vettem” vagy „támogattam”, amelyek arra engednek következtetni, hogy inkább szemlélő voltunk, mintsem felbujtók – a toborzók azonnal kiszűrik az ilyen dolgokat. Használjunk cselekvő igéket és legyünk határozottak!
Tegyük elérhetővé
Végül pedig a legnyilvánvalóbb, de mégis sokszor figyelmen kívül hagyott pont, hogy az önéletrajz legyen könnyen elérhető. Lehetőleg PDF formátumban készítsük el, így a HR-szakember akadálytalanul meg tudja majd nyitni. Persze előtte ellenőrizzük az elérhetőségek helyességét!
A toborzók által legkedveltebbek az egyértelmű, világos és könnyen hozzáférhető önéletrajzok. Ha a legfontosabb eredményeink köré építjük, amik egyértelműen a megpályázott pozíció tekintetében relevánsak, akkor minden esélyünk meglehet arra, hogy a toborzás következő állomásához eljussunk – vélik a Hays toborzó szakemberei.