A döntést az ÖGB 40 fős vezető testülete hozta vasárnap annak a reformirányvonalnak az első konkrét eredményeként, amelyet a BAWAG bank (a szakszervezetek bankja) pénzügyi botrányának a kirobbanása után hirdettek meg a mozgalom megújítása érdekében. A botrány akkor robbant ki, amikor kiderült, hogy az ezredforduló idején az ÖGB akkori vezetője - a szabályokat megszegve - saját hatáskörben vállalt pénzügyi garanciát a szakszervezetek sztrájkalapjában felhalmozott pénzzel a karibi spekulációkon mintegy 1,9 milliárd eurót elveszített pénzintézetért. A botrány óta a szakszervezetek csúcsvezetésének néhány tagja lemondott, és Rudolf Hundstorfert választották meg az ÖGB új elnökének.
A botrány jelentősen megtépázta az ÖGB-vel nagyon szoros kapcsolatokat ápoló Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) tekintélyét, amely április óta nem tudja behozni lemaradását a közvélemény-kutatási eredmények szerint a Wolfgang Schüssel kancellár vezette Osztrák Néppárttal (ÖVP) szemben, jóllehet korábban hosszabb ideig is az élen állt. A legnagyobb ellenzéki erő a hétvégén döntött úgy, hogy az ősszel esedékes parlamenti választásokon szakszervezeti vezetőket már nem indít a választási listáin.
Csökkenő taglétszám
Az ÖGB új vezetése vasárnap bejelentette azt is, hogy a jövő év végéig rendezni akarja a szövetség mintegy 70 millió euró tartozását, eladja a szakszervezetek székházát, csökkenti a közel kétezresre duzzadt szakszervezeti apparátust.
Ausztriában az utóbbi években folyamatosan csökken a szakszervezeti tagok száma: az ezredforduló óta 80 ezerrel lett kevesebb a szervezett munkavállalók tábora a 8,2 milliós lélekszámú országban. Az Osztrák Szakszervezeti Szövetség (ÖGB) 2005-ös éves jelentése szerint a 13 ágazati szakszervezetből álló szövetség taglétszáma 2004-ben több mint 27 ezerrel csökkent. A 3,244 millió osztrák munkavállalóból a 2004-es esztendő utolsó napján 1,357 millió volt a szakszervezeti tagok száma, azaz 1,97 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban, jóllehet Ausztriában növekszik a foglalkoztatottak száma.