A falufejlesztési pályázatokat már nem lehet beadni, az erő és munkagépekre pedig november 5-én fogadnak be utoljára támogatási igényeket a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalnál. Mind a falufejlesztés, mind a gépbeszerzés - a legutóbbi időkig SAPARD, újabban pedig AVOP (Agrár és vidékfejlesztési operációs program) pénzkerete kimerült, annyi jelentkezés érkezett. Az előbbire az uniós forrásból 3,7 milliárd forint állt rendelkezésre, de 11,8 milliárd forintot pályáztak meg a települések. Több mint ezerkétszáz erőgépet már megrendelhettek a gazdálkodók. Az idén, jövőre és 2006-ra összesen 105 milliárd forintot lehet fölhasználni immáron az AVOP jóvoltából. Ez a forrás lényegében azonos célokra vehető igénybe, mint a legutóbbi időkig működtetett SAPARD, azaz mezőgazdasági vállalkozásfejlesztésre, élelmiszergazdasági fejlesztésre, mezőgazdasági infrastruktúrára, falufejlesztésre, alternatív jövedelemszerzési lehetőségek kialakítására, halászatra, képzésre, továbbképzésre, farmeroktatásra, leader programokra.
Dr. Tóthné dr. Pásztor Zsuzsa, a hivatal vidékfejlesztési igazgatója a Miniszterelnöki Hivatalban tartott november 3-i tájékoztatóján egyfajta elszámolásra vállalkozott, minekutána a 2000 helyett csak 2002-ben felállt SAPARD-ügyeket intéző szervezet "mérlegadatait" ismertette. A beérkezett 8827 pályázat 217 milliárd forint támogatási igényt tartalmazott, négyszerte többet, mint amennyit az uniós forrásokból teljesíteni lehet. Mindenesetre megköttetett 2761 szerződés 65,5 milliárd forintnyi igény kielégítésére. Ebben már azt a többletforrást - 5,9 milliárd forintot - is szerepeltetik, amellyel az Európai Unió megfejelte az eredeti összeget. Pénzügytechnikai szempontból az fontos ismérv, hogy jelenleg az elvben 2000. évi SAPARD-források használódnak fel, vagyis ténylegesen 11,5 milliárd forint már a pályázók bankszámláján van. Az összes, elfogadott projekt teljesítésének végső dátuma 2006 legvége. Az tény, hogy az unió roppant komolyan ellenőrzi, figyeli a pénzügyi folyamatok minden egyes szakaszát, azaz egyáltalán nem véletlen: november második felében Budapestre érkezik az EU számvevőszékének delegációja, s áttekinti a SAPARD-teljesítéseket.
A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal pénzügyi mérlege mellett a tartalmi mérlege is informatív. Kiderül ugyanis, hogy a legtöbb - 41 százaléknyi - SAPARD-pályázat mezőgazdasági vállalkozásfejlesztésre érkezett, itt állattartó telepeket, azok egészségügyi feltételeit támogattatják, továbbá silókat, gabonatárolókat alakíttatnak ki az uniós pénz segítségével is. Az infrastruktúra a második legfőbb támogattatott terület, mezőgazdasági, külterületi utakat, vagy éppen piacokat építtetnek, újíttatnak fel a pályázok. A falufejlesztés utcák, templomok, közösségi létesítmények felújítását jelenti, jelentette. A legnagyobb támogatási összegek a közvetlen mezőgazdasági fejlesztésekhez dukáltak, a maximum 250 millió forintos EU-s pénzzel 500 milliós fejlesztéseket lehetett támogattatni. Számos ilyen léptékű beruházást a szőlészet, borászat gazdálkodói vettek igénybe. Persze akkor, ha megfelelt a pályázatuk az előírásoknak, dr. Tóthné dr. Pásztor Zsuzsa tapasztalatai szerint a legtöbbször a rossz üzleti terv volt a hibaok.