A magyar párok 92 százalékánál változik legalább az egyik fél neve az esküvőt követően: 10-ből 9 feleség és 100-ból 3 férj vált nevet a nagy nap után. A párok felénél az esküvő költözéssel és lakcímváltozással is jár – derül ki a változásbejelentő.hu házasulandó párok között elvégzett legfrissebb felméréséből. A megkérdezett párok 50 százalékánál a házasságkötés lakcímváltozással is jár, hiszen közös életüket vagy egy új közös lakásban, vagy egyikükhöz költözve kezdik el. Annak ellenére, hogy egy várt és tervezett költözés, vagy új lakás vásárlása inkább pozitív energiákat mozgósít, a költözéssel járó változtatás stresszforrás is, amely miatt csökken a toleranciánk, nő a konfliktusok lehetősége, sőt vannak olyanok is, akik egyfajta kiszolgáltatottságként élik meg a köztes állapotot, pl. amikor a régi, megszokott otthonból már elköltöztek, de még nem rendezkedtek be az új helyükön.
„A névváltoztatás az egyik legtipikusabb élethelyzet-változás, amely rengeteg adminisztrációs teherrel jár. Bár a névváltozás ügyintézése egyszerűbb, mint egy teljes közműátírás, ügyfeleinknek ebben az esetben is 5-8 szolgáltatónak kell bejelenteniük megváltozott adataikat. Ha a hagyományos ügyfélszolgálati ügyintézést választják, ez munka mellett akár 3 munkanapot is igénybe vehet, az utazási és várakozási idők és a papíralapú adminisztráció miatt” – hangsúlyozta Szabó Péter a változásbejelentő.hu ügyvezetője.
(A céges ügyintézésben tavaly év végén több illetéket is eltörölt az Országgyűlés.)
A több szolgáltatót érintő közműátírás személyes ügyintézésének járulékos költségei (pl. utazás, parkolás, gyermekfelügyelet) - különösen vidéken, - akár a 6-11 ezer forintot is elérhetik, emellett azonban a legnagyobb veszteség a feláldozott idő: az átlagosan szükséges legalább 1 napos ügyintézés értéke pénzben kifejezve (a jelenlegi átlagos nettó jövedelemmel számolva) további 10 ezer forintot jelent.
Mi változik az új névvel?
A házasságkötést követően a régi nevet tartalmazó személyi igazolvány érvénytelenné válik, és az összes iratot a házassági anyakönyvi kivonatban szereplő névre kell kiállíttatni. A névváltozás után nyolc napon belül kezdeményezni kell a személyi igazolvány cseréjét, de az új nevet a többi okmányra is érdemes minél előbb átvezettetni. A személyi igazolványt kizárólag személyesen igényelhetjük az okmányirodában vagy a kormányablaknál, érdemes ugyanekkor lecserélni a lakcímkártyát, az útlevelet, a jogosítványt és a forgalmi engedélyt is. Ezeken kívül gondolni kell az adókártya és a TAJ kártya cseréjére is. A változásbejelentést azoknál a cégeknél – közműszolgáltatók, telekommunikációs társaságok – is meg kell tenni, amelyekkel szerződésben állunk.