Nehéz elképzelni, mikor lehetett tanúja ilyen "falusi" látvány-kavalkádnak Párizs luxusbutikokkal övezett útja - talán csak a francia forradalom felfordulásában? A puccos divatmárkák szférája találkozott a szalmabálákkal és az állatok bégetésével.
150 gazda torlaszolta el az utat és kormánytámogatást követelt a csökkenő gabona-árakat ellensúlyozandó. Közleményükben azt kifogásolták, hogy a mezőgazdasági támogatások javarészt nagyvállalatok kezébe kerülnek, s az egyszeri termelő nem részesül belőle. Állításuk szerint ez történt a 2008-ban kiosztott, uniós támogatási rendszerben szavatolt szubvenciókkal, melyek értéke elérte az 50 milliárd eurót. A termelők azt is nehezményezték, hogy a bankszektor és az autóipar egyaránt tetemes segélycsomagokban részesültek, míg az agrárszektor nem.
A francia mezőgazdák átlagosan 30 százalékos veszteséggel képesek csak túladni terményeiken, bevételük ilyen súlyos mértékben van a termelési költségek alatt, s emiatt többségük eladósodott. Egy tonna gabona előállítása 134 euróba kerül, de a vételár csak 100 euró.
A termelők továbbá elvárják az uniós szervektől, hogy kvótákkal szabályozzák (és szükség esetén limitálják) a termelés volumenét, amivel megszüntethető lenne a túltermelés, s feljebb menne a termények ára. Követeléseiknek nyomatékot adva meggyújtották a szénabálákat, ám ezeket rögvest el is oltották a Champs Elysées-re kivezényelt tűzoltók. Eközben vidéken több autópályát is eltorlaszoltak a helyi farmerek.
A közelmúltban francia és belga tejtermék-előállítók a tej földekre öntésével tiltakoztak az alacsony tejárak ellen. Az AP hírügynökség rámutatott, hogy az EU továbbra is a leginkább szubvencionált szektorok egyikeként kezeli az agráriumot, de a kereslet visszaesését nem tudta ellensúlyozni. Becslések szerint 2008 óta évente 20 százalékkal csökkent a mezőgazdaság forgalma Franciaországban, vagyis mára összesen 40 százalékot zuhantak az igények.
A gazdákat tömörítő érdekképviseleti szervezet vezetője 1 milliárd eurós hitelcsomag kiutalását látja szükségesnek, melynek kamatait az állam fedezné. A francia kormány ezt elképzelhetőnek tartja, és késznek mutatkozott a termelőkre vonatkozó adónemek mérséklésére.