A WTTC előrejelzése szerint 2004. és 2013. között a turizmusban foglalkoztatottak száma 3,7 százalékkal bővül. A szolgáltatások iránti kereslet pedig 4,6 százalékkal gyarapodik. Így nem véletlen, hogy a szektor GDP-hez való átlagos hozzájárulása 3,6 százalékkal növekedik. Az elkövetkező tíz évben a WTTC szerint a turisztikai célú befektetések pedig 4,3 százalékkal emelkednek.
A felmérés szerint egyébként a bővítés 47,3 milliárd euróval járul hozzá a közösség turisztikai bevételeihez. A csatlakozó országok közül ebből Magyarország 19,2 millió euróval részesedik. A tizek közül még Lengyelország jár az élen a turizmusból származó bevételek gyarapodásában. A lengyelek a becslések szerint ugyanis 19,6 millió euróval járulnak hozzá a bevételek növekedéséhez.
A Turisztikai Világszervezet (WTO) becslése szerint egyébként az iparág 5 százalékkal járul hozzá a közösség GDP-jéhez. A WTO tanulmánya azt is megállapítja, hogy az Unió területén működő 2,2 millió vállalkozás 7,7 millió embert foglalkozta. A szervezet ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a turizmus fejlesztése, és még versenyképesebbé tétele további, közösségi forrásokat igényel.
Az iparágban foglalkoztatottak száma egyébként Kínában a legmagasabb. A távol-keleti országban 11,4 millió ember él turizmusból. Kína után a második helyen Indonézia (4,1 millió) áll. A ranglistán e két államot Mexikó (3,9 millió ember), illetve India (3,8 millió) követi. A felmérés szerint a következő tíz évben Montenegró húzhatja magával a turizmus teljesítményét.
A déli állam turizmusának becsült növekedési mutatója 10 százalék körül alakul. Montenegrót India (8,8 százalékos gyarapodás), illetve Kína (8,7 százalékos bővülés) követi. A kedvező képbe ugyanakkor némiképpen belerondított a tíz most csatlakozott államban alkalmazott ÁFA-kulcsok versenytorzító hatása. Az Európai Tour Operátorok Szövetsége (ETOA) jelentése alapján a bővítés után a tíz új tagállamba jelentősen drágulnak a beutazás költségei.
Az ETOA ezért azzal számol, hogy az uniós utazási irodák főként a társuláson kívüli államokba szerveznek majd utakat. A testület egyébként már 2002-ben felhívta az Európai Parlament (EP) figyelmét arra, hogy a tagállamok által alkalmazott eltérő ÁFA-kulcsok negatívan befolyásolják a versenyt. Akkor az ETOA annak a véleményének adott hangot, hogy egységesíteni kellene a tagállamok turizmusra vonatkozó fogyasztási adóját, azonban nem született a kérdésben megállapodás.
Hasonlóképpen közösségi állásfoglalást sürget a már idézett WTO is. A szervezet szerint az EU-nak mihamarabb meg kellene fogalmaznia egy átfogó, a turizmusra vonatkozó fejlesztési stratégiát. A WTO szakemberei úgy vélekedtek, hogy a bővítés után valószínűleg emelkedik a kelet-nyugati, illetve nyugat-keleti irányú utazások száma. Ugyanakkor a testület arra is figyelmeztetett, hogy az egységes közösségi politika hiánya negatívan befolyásolja az iparág fejlődését.