Fehéroroszország fontos tranzitország az Európába exportált nyersanyagok szempontjából, így a vita meglehetősen nagy bizonytalanságot keltett az unióban. Az EU-ba (elsősorban Lengyelországba, Németországba és Litvániába) importált orosz gáz 20 százaléka érkezik Fehéroroszországon keresztül.
Az orosz gázkivitelben monopolhelyzetben lévő Gazprom korábban jelezte: amennyiben Fehéroroszország nem rendezi tartozásait július végéig, úgy kész 45 százalékkal megrövidíteni az országba exportált földgáz mennyiségét. Elvileg a korlátozások nem érintették volna az európai tranzitszállításokat, de egy ilyen lépés mégis meglehetősen nagy kockázatot jelent az európai fogyasztóknak, és ismételten felhívja a figyelmet a kontinens energiaellátással kapcsolatos kiszolgáltatottságára.
Az unió korábban felszólította a vitás feleket, hogy haladéktalanul rendezzék nézetkülönbségeiket. Miután Minszk pénteken elkezdte folyósítani tartozását Oroszországnak, a Bizottság mégsem kényszerül összehívni a Gázügyi Koordinációs Csoportot, mely az ehhez hasonló ellátásbiztonsággal kapcsolatos problémák hatékony kezelését szolgálja. A szakértői csoport munkáját a Bizottság vezeti, és a tagállamok képviselői mellett a gázipar és fogyasztók képviselői is részt vesznek munkájában.
A két ország hosszas vita után idén januárban egyezett meg arról, hogy Fehéroroszország 2007-től a korábbi ár kétszereséért, ezer köbméterenként 100 dollárért vásárolhatja az orosz gázt. (Ez az ár még a drágítás ellenére is jóval alacsonyabb az európaiak által fizetendő 260 dollárnál.) Minszk könnyítésként lehetőséget kapott arra, hogy az új ár bevezetése után fél évig továbbra is csak 50 dolláros áron vegye a földgázt, és a fennmaradó részt júliusban törlessze. A konfliktus abból adódott, hogy Minszk egészen a legutolsó határidőpontig, máig nem kezdte meg tartozása kiegyenlítését.