"Ennél jobbat érdemlünk"

A néppel együtt, a néptől nyert felhatalmazással a népért cselekszik, mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden, a Millenárison tartott országértékelő beszéde bevezetőjében. Kijelentette: félretoltuk a hazánkat romlásba sodró erőket, de nyolc év hibáit és húsz év mulasztásait nem lehet másfél év alatt helyrehozni. Orbán szerint horribilis kifizetetlen számla maradt az előző kormányok után ezermilliárdos tételekkel, s a baloldali politikusok és „üzlettársaik" azt akarják, hogy ezt az emberek fizessék ki, ne segítsen nekik a kormány, és ne kérjünk hozzájárulást a bankoktól. „Mi nemet mondtunk, új elosztási rendszert vezettünk be" - jelentette ki Orbán Viktor, aki szerint a 2010 májusában elkezdett munkában most mérföldkőhöz érkeztünk, „vállalkozásunk első szakasza lezárult".

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Országértékelés a Millenárison
Fotó: MTI

Lincolnt idézte Orbán Viktor miniszterelnök - miként tette azt a Le Monde-nak adott, szombaton megjelent interjújában -, amikor kedden, a Millenárison tartott országértékelő beszédének elején azt mondta, hogy a néppel együtt, a néptől nyert felhatalmazással a népért cselekszik. Úgy vélekedett, hogy manapság ezt sokan populizmusnak tartják. Köszönetet mondott azoknak, akik ebben „a példátlan pergőtűzben kiálltak Magyarországért".


A miniszterelnök megérkezik. Mögötte Balog Zoltán,
a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület elnöke
Fotó: MTI

Veszélyek az európai horizonton

Napra pontosan egy éve találkoztunk itt - mondta a miniszterelnök -, tudtuk, hogy 2011 izgalmas lesz, de kevesen gondolták, mi vár ránk. Megrendítő volt Európa számára a 2011-es év - jelentette ki a kormányfő, aki szerint egy évvel ezelőtt is tudtuk, hogy 2011 izgalmas év lesz- tisztán látszott már az uniós elnökség kezdete előtt is, hogy Európa a kommunizmus bukása utáni legnehezebb éve elé néz -, de azt kevesen gondolták, mi minden vár ránk. Az események minden előrejelzést felülmúltak - mondta, megemlítve azt, hogy az unióban 13 kormány bukott meg különféle módon, és a szomszédaink közül is négy országban - Szlovéniában, Szlovákiában, Horvátországban és most legutóbb Romániában - kényszerült távozni a kormány, korábban stabilnak látszó országokban törtek ki zavargások, voltak erőszakos összecsapások. Olyan veszélyek tűntek fel az európai horizonton, mint számos euróövezeti ország fizetésképtelensége, a közös valuta bedőlés vagy akár az unió megroppanása - mondta Orbán, aki szerint ma is reális veszély Európában a visszaesés, a recesszió. Megjegyezte: a 2012-es előrejelzéseket naponta kiigazítják, és mindig lefelé.

Európa olyan, mint az alkohol: inspirál, de akadályozza a tervek gördülékeny megvalósulását.

Mértéktartó fogalmazással is megrendítő év volt 2011 - összegezte, amely álmok, tervek, remények megingását, az öntudat, az önbizalom „behorpadása" hozta, s amely megkérdőjelezte az európai rendszer erényeit, helyességét, életképességét. Hozzátette, hogy Európa olyan, mint az alkohol: inspirál, de akadályozza a tervek gördülékeny megvalósulását.

Zátonyra futtatott ország

Magyarország számára két kis település mutatta fel azt, hogy nincs olyan helyzet, ahonnan ne lehetne felállni: Devecser és Kolontár próbatétele és újjáéledése lehet számunkra a példa. Ők bátrak voltak és erősek, újrakezdték, és ma már az új életüket építhetik. Igaza, sokakat kétség gyötör, hogy mi lesz, ha a megújulás nem lesz sikeres. De - mondta Orbán Viktor - jusson eszünkbe a régi igazság: félni csak a félelemtől kell. 2010-ben belevágtunk egy hatalmas közös vállalkozásba, egy új Magyarország felépítésébe. Tudtuk, hogy nem sétagaloppra indultunk. Félretoltuk a hazánkat romlásba sodró erőket, de nyolc év hibáit és húsz év mulasztásait nem lehet másfél év alatt helyrehozni, szögezte le a miniszterelnök, aki a nemrég zátonyra futott olasz tengerjáró hajó kapitányához hasonlította a korábbi kormányzatokat. Mint fogalmazott, azok, akik nyolc év alatt zátonyra futtatták Magyarországot éppen úgy viselkedtek, mint ő: katasztrófába sodorták az országot, majd elsőként menekültek el a fedélzetről, és nem érdekelte őket, mi lesz az emberekkel. Most pedig a szárazföldről, külföldi barátaik „szoknyája mellől" beszélnek.

Évértékelő
Tizennegyedik alkalommal tartott évértékelő beszédet Orbán Viktor. A Fidesz elnöke 1999 óta minden év elején értékeli az elmúlt időszak eseményeit. A kormányfő ismét a Magyar Polgári Együttműködés Egyesület felkérésére mondta el beszédét. Tavalyi beszédében – ugyancsak a Millenárison – Orbán Viktor 2011-et a megújulás, 2012-t az elrugaszkodás, 2013-at az emelkedés, 2014-et pedig a gyarapodás évének nevezte. Szólt az – akkor még készülő – új alkotmányról is, közölve: az új alaptörvény lezárja a múltat. Ahogyan 2010-ben, tavaly is várt javaslatokat beszédéhez a kormányfő a Facebookon, felhívására több mint 2700 hozzászólás érkezett.

Orbán Viktor szerint 2010-ben a „zátonyra futtatott, oldalára dőlt Magyarországot" az adósságcsapda, a munka elvesztett becsülete, a tartalékok hiánya sújtotta. Az adósrabszolgaság mindennapi valósággá vált az emberek, a vállalatok, az önkormányzatok és az államszámára is. Orbán ezt amiatt is fájlalta, mert - mint mondta - egyszer már leszorították az adósságot, és ha ma úgy állnánk, mint 2002-ben, akkor „mi adnánk kölcsönt IMF-nek. A szocialisták azonban „visszanyomtak bennünket az adósságketrecbe", amit nehéz lesz megbocsátani, elfelejteni. Mindemellett Orbán Viktor szerint 2010-ben nem érte meg dolgozni, a munka se biztonságot nem jelentette, se előrejutást nem hozott, bátorság kellett ahhoz, hogy valaki munkára alapozza a jövőjét, ilyen körülmények között pedig nincs növekedés, és így munkahelyek szűnnek meg. A progresszív adórendszer büntette a teljesítményt - mondta a kormányfő -, csak az járhatott jól, aki kikerülte, kijátszotta a adórendszert, amelynek mindenki a vesztese.

A hónapról hónapra élés, a brutális és értelmetlen megszorító csomagok, az eladósodás elapasztották a tartalékokat, ha nincs tartalék, „bekopogtat a kétségbeesés". Orbán szerint a szocialista kormányok eltüntettek mindent, nem volt mihez nyúlni.

Így festett az ország 2010 végén - mondta a kormányfő, aki szerint szinte mindenki rosszul járt, de jó páran meggazdagodtak mások kiszolgáltatottságán. Példaként többek között a magánnyugdíjpénztárakat említette, és azokat, akik befolyásos kapcsolataik révén „rátették kezüket a közpénzekre", mint a BKV esetében is történt. Orbán szerint horribilis kifizetetlen számla maradt az előző kormányok után ezermilliárdos tételekkel, és a baloldali politikusok és „üzlettársaik" azt akarják, hogy ezt az emberek fizessék ki, ne segítsen nekik a kormány, és ne kérjünk tisztes hozzájárulást a bankoktól.


Orbán Viktor
Fotó: MTI

Új szelek fújnak

„Mi nemet mondtunk, új elosztási rendszert vezettünk be" - jelentette ki Orbán Viktor, aki hozzátette: „nem volt vesztegetnivaló időnk", nem volt elegáns megoldás a bankadó és a különadók, „de meg kellett tenni". Azok mondják most azt, hogy Magyarország forduljon vissza, akik eladósították és tönkretették az országot. A miniszterelnök kiemelte: mindenkivel kész együttműködni egy erős Magyarország érdekében, de „harcolni fogok mindazokkal, akik vissza akarják hozni a régi rendszert", azokat módszereket, amelyek a „legyengítették és válságba sodorták az országot." Leszögezte: új szelek fújnak Európában is, ami tegnap még elfogadhatatlan volt, ma megoldás, példa erre az Európai Központi Bank új vezetőjének radikálisan új politikája.

Orbán Viktor szerint a 2010 májusában elkezdett munkában most mérföldkőhöz érkeztünk, „vállalkozásunk első szakasza lezárult", leraktuk Magyarország új alapjait. Ez volt a munka értelme, „ezért fordultunk szembe az adósrabszolgasággal". A cél egy erős, független, szabad ország, amely biztonságos életet, tisztességes munkát, biztos megélhetést, előrejutást, a családok számára önálló középosztályi életet nyújt. Hangsúlyozta: a végtörlesztés révén 160 ezer család már kiszabadult a teher alól, és a bankszövetséggel kötött megállapodás eredményeként a többiek terhe is csökkenni fog. Az államadósságot is sikerült csökkenteni - mondta Orbán Viktor -, bár a képbe az árfolyam-ingadozás „bezavar". Ha nem állítják meg ezeket a folyamatokat, Magyarország oda jutott volna, ahová Görögország, és elveszítette volna a függetlenségét. De „még nem érezhetjük biztonságban a függetlenségünket" - tette hozzá a miniszterelnök, aki szerint e téren biztató, hogy a Széll Kálmán Terv végrehajtása „83 százalékon áll".

A munkanélküliség ellen
A munkanélküliség elleni küzdelemben új megoldásokat alkalmaznak, mondta Orbán Viktor, ilyen például a Start munkaprogram, amellyel 206 ezer ember hívnak vissza a munka világába. A kormányfő szerint ugyan nem mindenki érzi úgy, hogy vissza kellene térnie a munka világába – vannak, akik 10-20 éve nem dolgoznak – velük kapcsolatban empátiára és „szelíd hajthatatlanságra” van szükség. Megjegyezte, hogy a Start-munkabér ugyan szerény, de most ennyire futja, de majd emelik, ha a gazdaság jobb állapotban lesz. hangsúlyozta: a program keretében az elmaradt szakmai iskolai oktatást is pótolják: a résztvevők szombaton iskolába fognak járni. „Ha sikerül, az elmúlt 20 év legnagyobb erkölcsi tettét visszük véghez” –mondta a miniszterelnök. A teljes szakképzési rendszer átalakítását is vállalnia kell a kormánynak, mert most az iskolából kikerülők nem rendelkeznek használható tudással – fejtegette Orbán, aki hangsúlyozta, hogy a képzésben részt vevőknek több időt kell tölteniük gyakorlattal. Pozitívumként említette, hogy aki nem akar tanulni, azt nem tartják „erőszakkal az iskolapadban”, elmehet szakmát tanulni.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo