EMU: távolságtartó nyolcakkal

Az egy Szlovéniát leszámítva inkább romlik, mint javul az esélye a kelet-közép-európai uniós országoknak, a nyolcaknak a gyors EMU-tagságra.

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tovább duzzad a baltikumi ingatlanbuborék - derült ki abból az elemzésből, amelyet a múlt héten tett közzé a Kopint-Datorg. Az uniós "nyolcak" közül az ingatlan-boomjuk miatt elsősorban a lettek és az észtek helyzete különös, de a Kopint-Datorg kutatója, Bartha Attila megállapítása szerint a litván lakáshite-állomány is felzárkózni látszik. Litvániát nemrégiben még az EMU ajtajában láthattuk, ám szembe kellett néznie a gyorsan növekvő, túlfűtött gazdaságok tipikus egyensúlyi veszélyével, az inflációs hajlam növekedésével. Észtországban és Lettországban a bővülés motorja a belső kereslet volt az elmúlt időszakban is, s ezen belül jellemző a fogyasztás túlsúlya, illetve a külső egyensúly romlása. A litvánoknál a beruházások mértéke bizonyult igen nagynak. Ugyancsak Litvániában és Észtországban nominálisan azonos mértékben, 15 százalékot megközelítően emelkedtek a bérek. Az infláció ugyancsak e két országban gyorsul, Lettországban pedig tartósan magas. Mindhárom országban jellemző azonban, hogy az államháztartás többletét könyvelhetik el.

Az unióhoz csatlakozott országok közül tehát csak Szlovénia az egyetlen, amelyik 2007 januárjában tagja lesz a valutaövezetnek. Rajta kívül Csehország, Lengyelország és a már említett Litvánia volt közel az EMU-tagsághoz. Csakhogy a gazdasági feltételek kedvezőtlen alakultak számukra, s nem tudták átlépni a küszöböt. Csehországban is hosszú időn át a fogyasztói árak növekvő tendenciájával bajlódtak, Lengyelországban pedig a kamatszint változott gyakran és jelentős mértékben. Nemcsak Észtországban, Lettországban, hanem Szlovákiában is jellemző volt a "túlfűtött gazdasági növekedés" miatt felpörgött infláció.   Csehország konvergenciáját tartósan nehezíti az államháztartási deficit ciklikus mozgása. Ennek az is az oka, hogy a végső fogyasztás a GDP növekedését jelentősen meghaladó ütemben ment végbe. A cseh gazdaság ezzel együtt is jóval jobb, mint például a magyaré, nem mellékesen azért, mert Prága fiskális politikája eddig elég szigorúnak bizonyult. Ezt azonban ellensúlyozta sajnos, hogy a politikai helyzetük hosszabb ideje instabil, s az államháztartási deficit növekedésének veszélye jelen van a mindennapjaikban, nem mellékesen a náluk is hiányzó nagy társadalmi elosztó rendszerek reformjának hiánya miatt.  

A lassabban bővülő fogyasztás és beruházás ellenére a második negyedévi adatok szerint Szlovákia még mindig a "nyolcak" leggyorsabb növekedését produkálta. A fogyasztási kereslet azonban nem lankadt, így az árak emelkedésének üteme gyorsult, bár nem kis mértékben az úgynevezett szabályozott árak emelkedése volt a jellemző a nyári időszakban. Az ottani jegybank erőteljesebb szigort képzel el 200-re, mint a kormányzat, s kijelentette, a gyógyszerek áfájának csökkentése alapvetően veszélyezteti Szlovákia EMU-csatlakozását.

A minap a kelet-közép-európai uniós országok gazdaságának elemzését megjelentető Economist a legtöbb állam esetében a politikai viszonyok okozta veszélyeket emeli ki.  Magyarországot amiatt sorolja rosszabb pozícióba, mert a gazdasághoz a politika is kezd "hozzágyengülni".  Lengyelországban - a magyar fogalmak szerint - dübörög a gazdaság, rendezettebbek az államháztartás viszonyai. Az Economist éppen ezért csak "mellesleg" szól, igaz, nem hízelgően a varsói politikai történésekről: a korábbi megbízható szövetséges ellenségeskedő országgá süllyedt a Kaczynski-testvérek vezetése alatt. A magyar gazdasági helyzet bemutatása kapcsán a brit lap természetesen roppant kritikus, mivel Európa legmagasabb államháztartási hiányát produkáljuk 2006-ban, romlanak az adósságmutatóink. És a figyelmeztetés: amennyiben a külföldi befektetők bizalma jelentősen megingana, a forint zuhanása a lakossági devizahitelek magas aránya miatt millióknak okozna további problémákat.

Véleményvezér

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt

Megbukott az Elon Musk által támogatott legfelsőbb bírójelölt 

A választásnak hatalmas tétje volt, kié lesz a többség a wisconsini legfelsőbb bíróság testületében.
Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo