Az unióhoz csatlakozott országok közül tehát csak Szlovénia az egyetlen, amelyik 2007 januárjában tagja lesz a valutaövezetnek. Rajta kívül Csehország, Lengyelország és a már említett Litvánia volt közel az EMU-tagsághoz. Csakhogy a gazdasági feltételek kedvezőtlen alakultak számukra, s nem tudták átlépni a küszöböt. Csehországban is hosszú időn át a fogyasztói árak növekvő tendenciájával bajlódtak, Lengyelországban pedig a kamatszint változott gyakran és jelentős mértékben. Nemcsak Észtországban, Lettországban, hanem Szlovákiában is jellemző volt a "túlfűtött gazdasági növekedés" miatt felpörgött infláció. Csehország konvergenciáját tartósan nehezíti az államháztartási deficit ciklikus mozgása. Ennek az is az oka, hogy a végső fogyasztás a GDP növekedését jelentősen meghaladó ütemben ment végbe. A cseh gazdaság ezzel együtt is jóval jobb, mint például a magyaré, nem mellékesen azért, mert Prága fiskális politikája eddig elég szigorúnak bizonyult. Ezt azonban ellensúlyozta sajnos, hogy a politikai helyzetük hosszabb ideje instabil, s az államháztartási deficit növekedésének veszélye jelen van a mindennapjaikban, nem mellékesen a náluk is hiányzó nagy társadalmi elosztó rendszerek reformjának hiánya miatt.
A lassabban bővülő fogyasztás és beruházás ellenére a második negyedévi adatok szerint Szlovákia még mindig a "nyolcak" leggyorsabb növekedését produkálta. A fogyasztási kereslet azonban nem lankadt, így az árak emelkedésének üteme gyorsult, bár nem kis mértékben az úgynevezett szabályozott árak emelkedése volt a jellemző a nyári időszakban. Az ottani jegybank erőteljesebb szigort képzel el 200-re, mint a kormányzat, s kijelentette, a gyógyszerek áfájának csökkentése alapvetően veszélyezteti Szlovákia EMU-csatlakozását.
A minap a kelet-közép-európai uniós országok gazdaságának elemzését megjelentető Economist a legtöbb állam esetében a politikai viszonyok okozta veszélyeket emeli ki. Magyarországot amiatt sorolja rosszabb pozícióba, mert a gazdasághoz a politika is kezd "hozzágyengülni". Lengyelországban - a magyar fogalmak szerint - dübörög a gazdaság, rendezettebbek az államháztartás viszonyai. Az Economist éppen ezért csak "mellesleg" szól, igaz, nem hízelgően a varsói politikai történésekről: a korábbi megbízható szövetséges ellenségeskedő országgá süllyedt a Kaczynski-testvérek vezetése alatt. A magyar gazdasági helyzet bemutatása kapcsán a brit lap természetesen roppant kritikus, mivel Európa legmagasabb államháztartási hiányát produkáljuk 2006-ban, romlanak az adósságmutatóink. És a figyelmeztetés: amennyiben a külföldi befektetők bizalma jelentősen megingana, a forint zuhanása a lakossági devizahitelek magas aránya miatt millióknak okozna további problémákat.