A volt kormánypárt bevallott támogatottsága az aktív szavazók körében most is csak 12 százalék. Ráadásul az MSZP a legelutasítottabb párt: a megkérdezettek 40 százaléka soha nem szavazna rá. Az aktív szavazók körében a Jobbik 9, a Lehet Más a Politika 3 százalékon áll (az összes megkérdezett 8, illetve 4 százaléka támogatja őket).
Az október 3-i önkormányzati választás estéjén így a hírek előreláthatólag a Fidesz elsöprő győzelméről fognak szólni. Igazán érdekesek azok a települések lesznek, ahol a kormánypárt jelöltjei - szemben az országos trenddel - mégsem tudnak felülkerekedni. Országos közvélemény-kutatási adatokból azonban nem lehet a helyi eredményekre következtetni.
Küzdelem a második helyért
Most vasárnap az ellenzéki pártok versenyezni fognak a második helyért is. A szavazatszámok tekintetében vélhetően az MSZP-nek sikerül majd megőriznie az ezüstérmet, a Jobbik viszont több kistelepülésen is állíthat majd polgármestert. Ebbe a küzdelembe az LMP nem nagyon szólhat majd bele, hiszen új és egyelőre szervezetlen pártként sok helyen nem tudott jelölteket állítani. Az országos kutatás lakóhely szerinti (nem reprezentatív) eredményeiből az is kiolvasható, hogy a szocialisták a megyei jogú városokban erősebbek a Jobbiknál (az aktív szavazók 9 százaléka szocialista, 5 százaléka radikális szimpatizáns), a községekben viszont fordított az arány (11 százalék Jobbik, 9 százalék MSZP). A választási rendszer miatt így előfordulhat, hogy több, elsősorban kelet-magyarországi megyei közgyűlésben nem az MSZP, hanem a Jobbik lesz a „második erő". A megyei közgyűlések összetételébe ugyanis a megyei jogú városok polgárai nem szólhatnak bele.
Függetlenek esélyei
Noha a kormánypártok - népszerűségük tudatában - mindent elkövetnek, hogy az önkormányzati választást az országos politikai témák uralják, a helyi szempontok is biztosan fontos befolyással bírnak majd a döntésnél. A jelöltek személyisége, programja, illetve a korábbi ciklus megítélése ugyanis felülírhatja a pártpreferenciát. Ezért érdekes adat, hogy az összes megkérdezett 47 százaléka lát esélyt arra, hogy inkább független vagy civil polgármesterre szavazzon, mint a számára kedves párt jelöltjére. Ez a magas szám nem csak a jelöltek híján a civilekben bízó LMP-támogatókból áll össze, és nem is az utolsó reménységként függetlennek álcázott MSZP-jelöltek szavazótáborából. Az LMP-szimpatizánsok 69, az egyébként a Magyar Szocialista Pártot támogatók 55 százaléka szavazna független jelöltre a településén.
A teljes kutatást elovashatja a Nézpont oldalán.
Ön kinek drukkol október 3-án?