Elsöprő Fidesz-győzelem várható vasárnap

A Nézőpont Intézet Heti Válasz megrendelésére készült szeptember végi kutatása azt mutatja, hogy a kormánypártok szövetsége továbbra is kétharmados támogatással rendelkezik: az aktív szavazók 61 (az összes megkérdezett 53) százaléka voksolna a Fidesz-KDNP-re. Az MSZP látszólag erősödik ugyan, valójában azonban a rejtőzködő szavazótábora bátorodott csak fel.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A volt kormánypárt bevallott támogatottsága az aktív szavazók körében most is csak 12 százalék. Ráadásul az MSZP a legelutasítottabb párt: a megkérdezettek 40 százaléka soha nem szavazna rá. Az aktív szavazók körében a Jobbik 9, a Lehet Más a Politika 3 százalékon áll (az összes megkérdezett 8, illetve 4 százaléka támogatja őket).

Kormánypárti bónusz
A mindenkori kormánypártok jelöltjei minden önkormányzati választáson magabiztosan érvelnek amellett, hogy megválasztásukkal a település fejlesztési lehetőségei, fejlődési esélyei is nőnek. A most megkérdezettek 60 százaléka egyetért azzal az állítással, hogy települése számára előnyt jelentene a kormánypárti vezetés. A Fidesz-szimpatizánsok 73 százaléka osztja ezt a véleményt, s ebben az LMP és az MSZP-tábor is támogatja őket (55, illetve 40 százalék). Leginkább a Jobbikkal rokonszenvezők nem értenek egyet a kormánypárti városvezetés előnyeivel (csak 44 százalékuk osztja ezt az állítást).

Az október 3-i önkormányzati választás estéjén így a hírek előreláthatólag a Fidesz elsöprő győzelméről fognak szólni. Igazán érdekesek azok a települések lesznek, ahol a kormánypárt jelöltjei - szemben az országos trenddel - mégsem tudnak felülkerekedni. Országos közvélemény-kutatási adatokból azonban nem lehet a helyi eredményekre következtetni.

Küzdelem a második helyért

Most vasárnap az ellenzéki pártok versenyezni fognak a második helyért is. A szavazatszámok tekintetében vélhetően az MSZP-nek sikerül majd megőriznie az ezüstérmet, a Jobbik viszont több kistelepülésen is állíthat majd polgármestert. Ebbe a küzdelembe az LMP nem nagyon szólhat majd bele, hiszen új és egyelőre szervezetlen pártként sok helyen nem tudott jelölteket állítani. Az országos kutatás lakóhely szerinti (nem reprezentatív) eredményeiből az is kiolvasható, hogy a szocialisták a megyei jogú városokban erősebbek a Jobbiknál (az aktív szavazók 9 százaléka szocialista, 5 százaléka radikális szimpatizáns), a községekben viszont fordított az arány (11 százalék Jobbik, 9 százalék MSZP). A választási rendszer miatt így előfordulhat, hogy több, elsősorban kelet-magyarországi megyei közgyűlésben nem az MSZP, hanem a Jobbik lesz a „második erő". A megyei közgyűlések összetételébe ugyanis a megyei jogú városok polgárai nem szólhatnak bele.

Függetlenek esélyei

Noha a kormánypártok - népszerűségük tudatában - mindent elkövetnek, hogy az önkormányzati választást az országos politikai témák uralják, a helyi szempontok is biztosan fontos befolyással bírnak majd a döntésnél. A jelöltek személyisége, programja, illetve a korábbi ciklus megítélése ugyanis felülírhatja a pártpreferenciát. Ezért érdekes adat, hogy az összes megkérdezett 47 százaléka lát esélyt arra, hogy inkább független vagy civil polgármesterre szavazzon, mint a számára kedves párt jelöltjére. Ez a magas szám nem csak a jelöltek híján a civilekben bízó LMP-támogatókból áll össze, és nem is az utolsó reménységként függetlennek álcázott MSZP-jelöltek szavazótáborából. Az LMP-szimpatizánsok 69, az egyébként a Magyar Szocialista Pártot támogatók 55 százaléka szavazna független jelöltre a településén.

A teljes kutatást elovashatja a Nézpont oldalán.

Szavazás:

Ön kinek drukkol október 3-án?

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo