Változó gyógyszerárak
Július elsejétől mintegy 1400 gyógyszer ára változik, melyek közül 1200 készítmény drágul, kétszázért azonban kevesebbet kell majd fizetni; s bővül a százszázalékosan támogatott termékek köre is. Ingyenessé válnak a krónikus hepatitis B kezelésére, a légzőrendszeri akut megbetegedés megelőzésére, illetve az akut infarktus terápiájára szolgáló készítmények, amelyekre eddig 90 százalékos támogatás járt.
Dráguló BKV
Budapesten újabb 5 százalékkal emelkednek a tömegközlekedési tarifák a januári 10 százalék után. Így a vonaljegy 160-ról 170 forintra, a metró-szakaszjegy 115-ről 120 forintra, az összvonalas havibérlet 5 950-ről 6 250 forintra, a tanuló- és nyugdíjasbérlet pedig 2250-ről 2360 forintra drágul. A még birtokunkban lévő fémszálas biztonsági csíkot tartalmazó jegyek korlátlan ideig felhasználhatók, függetlenül attól, hogy milyen ár szerepel rajtuk. (Szeptembertől közös BKV-MÁV-Volán bérlettel is lehet majd utazni a fővárosban, s megkezdődik az elektronikus jegyrendszer próbaüzeme is.)
Olcsóbb lesz a kerékbilincs
Átalakul a budapesti parkolási rendszer is: ezentúl cégautóra is jár majd a kedvezményes parkolókártya, a várakozás felső határa 2 helyett 3 vagy 4 óra lesz, legalább egy órás várakozás esetén 15 perc lesz a türelmi idő a parkolójegy lejárta után, a pótdíj az egyórás alapdíj tízszerese lesz (mely továbbra is 480 forint), kötelező lesz alkalmazni a társaságoknak az egységes parkolási ügyfélszolgálatot és mobilfizetést, s a korábbi fele, 7500 forint lesz a kerékbilincs leszerelésének tarifája.
Kedvezményes jogosítvány
Jó hír a korosodó autósoknak, hogy július 1-től a gépjárművezetői engedély kiadására irányuló eljárás illetéke 1500 forint lesz a 62. életévet betöltött kérelmező esetében.
Maradhatnak az idős közalkalmazottak
Az Országgyűlés egy korábbi döntése értelmében 2005. július 1-jétől megszűnt volna a 65. életévét betöltött közalkalmazottak és köztisztviselők jogviszonya, azonban egy 2005. május végén elfogadott törvény visszaállította a 70. éves felső korhatárt.
Módosul az import áfa beszedése
A második félévtől az EU-n kívüli import áfa beszedése a Vám- és Pénzügyőrség hatáskörébe került. A törvényi előírások szerint a jogszabályi kritériumoknak megfelelő adózók továbbra is mentesülhetnek a kivetéses adózás alól, vagyis önadózás keretében fizethetik meg továbbra is az import áfát; lényeges elem azonban, hogy az önadózást csak a VPOP által egy évre kiadott engedély birtokában tehetik meg a vállalkozások.
Az állam fizet a betéteseknek
A hatályba lépő EU-direktíva szerint az uniós állampolgárok Unión belül szerzett kamatjövedelméről tájékoztatják a pénzintézetek a kormányzati szerveket, azok pedig egymást. Mivel az előírás szerint a forrásadót választó tagállamokból érkező pénzeket be kell számítania a fogadó államnak az ott érvényben lévő kamatadó mértékébe, ezért július elsejétől a magyar állam fizet a betéttulajdonosoknak - a magyar kamatadó ugyanis nulla százalék.
Bevetésre indulnak a Vagyonvadászok
A Nemzeti Nyomozó Iroda vagyonfelderítő osztályt hozott létre július elsejétől, azzal a céllal, hogy nagyobb mértékben sikerüljön megtéríteni a vagyon ellen elkövetett bűntények kárait. A jelenlegi tapasztalatok szerint ugyanis a bűncselekmények elkövetőinek többnyire megmarad a pénzük, amely akár kisebb vagyonná is duzzadhat, mire a delikvens kitöltötte a büntetését. A főleg volt adónyomozókból álló Vagyonvadász egység az APEH revizoraival és az alapügyek nyomozóival együttműködve igyekeznek majd felkutatni a tisztára mosott pénzeket.