Elővásárlási jog: mi van, ha nem adják meg?

Az elővásárlási jog fogalmával sokan találkozhatnak a mindennapi életben, különösen az ingatlanügyekkel kapcsolatban. Előfordulhat az is, hogy bár valakit elővásárlási jog illet meg, azzal nem tud élni, mert például a dolgot az ő megkerülésével értékesítik. Mi tehet a jogosult, ha megsértették elővásárlási jogát?

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elővásárlási jog arra biztosít lehetőséget, hogy e személy a dolog harmadik személynek való eladása esetén a harmadik személyt megelőzve, azonos feltételekkel vásárolja meg a dolgot.

Elővásárlási jogot létre lehet hozni szerződéssel, és az elővásárlási jogot bizonyos esetekben jogszabály hozza létre. Az elővásárlási jog legismertebb esete, a közös tulajdonban lévő dolgok tulajdonostársait az egymással szemben megillető elővásárlási jog. Az elővásárlási jog szabályait kell alkalmazni akkor is, ha egy kft. tulajdonostársa a tulajdonában lévő üzletrészt külső személynek kívánja eladni.

Kép:sxc

Hogyan gyakorolható az elővásárlási jog?

Elővásárlási jog esetén a dolgot (pl. az ingatlan tulajdoni hányadát) eladni kívánó tulajdonos a harmadik féltől érkezett, és általa elfogadni kívánt vételi ajánlatot köteles közölni az elővásárlási jog jogosultjával. A törvény csak kivételes esetben tekint el az ajánlat közlésétől. Ilyen eset, amikor a jogosult tartózkodási helye ismeretlen, vagy ha a közlés más körülmény miatt rendkívüli nehézséggel vagy számottevő késedelemmel járna. Ez utóbbi eset például, ha nagyon sok a tulajdonostárs, ezért a mindenkivel való külön közlés igen nehéz és lassú lenne.

Ha az elővásárlásra jogosult személy az ajánlat alapján úgy dönt, hogy azonos feltételekkel meg akarja vásárolni a dolgot, akkor az ajánlatot elfogadó nyilatkozatot kell tennie írásban a tulajdonos felé. Ha az ajánlatot elfogadja, és erről a tulajdonost értesíti, akkor ezzel közöttük a szerződés létrejön. Ez természetesen azzal is jár, hogy az elfogadó félnek fizetési kötelezettsége is keletkezik, hiszen a dolgot megvásárolta.

Erre figyeljünk ingatlan adásvételi szerződésnél
Az ingatlan adásvételnek számos buktatója van, és az adott helyzettől is függ, mire kell ügyelni. Nézzünk meg néhány dolgot, amire mindenképpen érdemes figyelni az adásvételi szerződés megkötésekor.
Az elővásárlási jogosult általi elfogadás határidőhöz kötött, hiszen a tulajdonostól nem várható el, hogy akár hónapokig várjon a válaszra. A tulajdonos maga is meghatározhatja, hogy a választ mennyi időn belül várja, de természetesen e határidő nem lehet indokolatlanul rövid. Ha a tulajdonos nem határoz meg határidőt, akkor az elővásárlási jogosult nyilatkozatára addig köteles várni, amíg a válasz megérkezését rendes körülmények között várhatta. Ez a gyakorlatban legtöbbször 15 és 30 nap közötti időt jelent. Bizonyos esetekben a törvény e határidőt pontosan meghatározza, például üzletrész eladása esetén a cég tagjainak 15 napja van az elfogadásra.

Mit tehet a jogosult?

Ha az elővásárlásra jogosult észleli, hogy e jogát megsértették, azaz például úgy adták el a dolgot, hogy vele a vételi ajánlatot nem közölték, akkor az elővásárlásra jogosult a dolgot magának követelheti. Ehhez az is kell, hogy nyilatkozzon a vételi ajánlat elfogadásáról is, és igazolja azt, hogy megfelelő fedezettel rendelkezik a vételár kifizetéséhez. Ez azt is jelenti, hogy az elővásárlásra jogosult nem élhet vissza az elővásárlási jogával, azaz nem hivatkozhat e jogára, ha ténylegesen ő maga nem is szeretné megvásárolni a dolgot, hanem csak meg akarja akadályozni az eladást.

Abban az esetben, ha az elővásárlási jogot megkerülték, és a jogosult utóbb élni szeretne e jogával, azaz magának követeli a dolog tulajdonjogát, akkor lehetőség van arra, hogy az eladó és az eredeti vevő valamint az elővásárlásra jogosult közös megegyezéssel, szerződésben rendezzék a helyzetet. Ha ez nem sikerül, vagy ettől az érintettek elzárkóznak, akkor az elővásárlásra jogosultnak bírósághoz kell fordulnia és kérnie annak megállapítását, hogy az adásvételi szerződés közte és az eladó között jött létre.

A törvény határidőt is szab arra, hogy mennyi időn belül léphet fel az elővásárlásra jogosult: a szerződéskötésről való tudomásszerzéstől számított 30 napon belül, de legkésőbb a szerződéskötéstől számított 3 éven belül van erre lehetősége.

Dr. Szabó Gergely ügyvéd Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

 

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo