Egyre többen viszik a gyógyszerhulladékot a patikába

Magyarországon a lakosság az elmúlt évek kampányai hatására a keletkező gyógyszerhulladék 25-30 százalékát már a gyűjtőkonténerekbe dobja.

Ugyanakkor az évi 600 tonna hulladék 70-75 százaléka még mindig a kommunális szemét közé kerül. Hazánkban az unió átlagánál kevesebb, harmadannyi gyógyszerhulladék keletkezik - derül ki a begyűjtést és feldolgozást koordináló Recyclomed Nonprofit Közhasznú Kft. adataiból.

A gyógyszerhulladék szelektív gyűjtése 2,5 éve kezdődött Magyarországon, a 20/2005 EÜM rendelet alapján. A gyógyszergyártással és -forgalmazással foglalkozó szakmai szövetségek ekkor bízták meg a Recyclomed Nonprofit Közhasznú Kft.-t a begyűjtés és megsemmisítés koordinálásával - nyilatkozta a társaság ügyvezetője. Miklósi András kiemelte, jelenleg mintegy 3000 helyszínen teszik lehetővé, hogy az országban mindenki gyűjtőkonténerbe dobhassa lejárt gyógyszereit. Ennek ellenére a hazai háztartások 60 százaléka még mindig nem gondoskodik megfelelően lejárt, vagy feleslegessé vált készítményeiről.

A gyógyszerhulladék begyűjtését a gyártó cégek finanszírozzák, és a patikák, valamint a gyógyszer-nagykereskedők (Hungaropharma, Phoenix) végzik. Segítségükkel a Recyclomed az elmúlt két és fél évben 500 tonna gyógyszert gyűjtött vissza és semmisíttetett meg. Ennek költsége tavaly 122,7 millió forint volt.

A visszagyűjtés 2005. decemberi kezdetekor az európai tapasztalatok alapján azt feltételeztük, hogy a hulladék aránya elérheti a forgalomba kerülő gyógyszermennyiség 20 százalékát - mondta Miklósi András. Mivel Magyarországon átlagosan évente 300 millió doboz gyógyszer fogy, ez akár 60 millió dobozt is jelenthetett volna. Az azóta elkészített felmérésekből azonban kiderült, hogy hazánkban a 3,9 millió háztartásnál ennek csak mintegy harmada, nagyjából 20 millió doboznyi, azaz 600 tonna hulladék keletkezik - hangoztatta a vezető.

A Recyclomed évi 160-180 tonna gyógyszerhulladékot gyűjt vissza, ami a keletkező éves mennyiség 25-30 százaléka. Ez nem rossz arány, hiszen a munkát csak alig több mint két éve kezdtük - mutatott rá a szakember - ugyanakkor a gyógyszerhulladék 70-75 százaléka még most is a szemetesben végzi. Éppen ezért szükséges a továbbiakban is a lakosság szélesebb rétegét a szelektív gyűjtésre és a még nagyobb odafigyelésre ösztönözni. A tapasztalatok szerint egy személy évente egyszer keresi fel a hulladékgyűjtő konténereket, és esetenként átlagosan 7-8 dobozt dob bele.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo