Egyedül Magyarország

Független szakértők szerint bármilyen korlátozás csak az illegális munkapiac felé fogja terelni a jövő héttől EU-taggá váló Románia és Bulgária munkavállalóit. Az új EU-tagok közül csak Magyarország alkalmaz korlátozásokat a két csatlakozó országgal szemben - áll a Financial Times elemzésében.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A brit napilap szerint az uniós illetékesek igyekeznek kisebbíteni a régi nyugat-európai EU-tagok által Bulgáriával és Romániával szemben bejelentett munkavállalási korlátozások jelentőségét, mondván: a környékbeli országok, mint például Szlovákia és Szlovénia, akadálytalan hozzáférést engednek munkapiacukhoz, így a románoknak és a bolgároknak "nem is kell messzire utazniuk", hogy élhessenek az EU egyik alapjogával, a szabad munkavállalással. A két új tagállamból távozni készülők azonban várhatóan a magasabb bérű régi tagországokba indulnak, amelyek közül eddig tíz jelentett be legalább két évre szóló korlátozást. 

Ugyanakkor ezek a korlátozások sem jelentenek komolyabb akadályt a nyugatra tartók előtt. Az Institute of Public Policy Research nevű londoni politikai-gazdasági kutató műhely egyik szakértője azt mondta a Financial Timesnak: ha olyanokkal szemben alkalmaznak munkavállalási korlátozásokat, akiknek ettől függetlenül joguk van beutazni bármelyik EU-tagállamba, azzal csak az illegális munkavállalás lehetőségét teremtik meg az érintettek számára. A két új tagállam kormányilletékesei mindazonáltal nem várnak jelentős kivándorlást a csatlakozás után sem. Románia 20 milliós lakosságából kétmillió máris külföldön dolgozik, főleg Spanyolországban, Olaszországban és Németországban, a román gazdaság erős ütemben, az idén várhatóan 7 százalékkal növekszik, és a munkanélküliség csökken, áll a Financial Timesban.

Emilia Maszlarova bolgár munkaügyi miniszter azt mondta a lapnak, hogy a bolgár munkaerő-kiáramlás is mérsékelt lesz, mivel az ország már 1998-2000 között átélt egy nagy kivándorlási hullámot, és már most 800 ezer bolgár él külföldön. A miniszter idézte a Gallup közvélemény-kutató nyár végi felmérését, amely szerint mindössze 46 ezer bolgár fontolgatja komolyan a külföldi munkavállalást.

Magyarország az egyetlen

A régi tagállamok közül Finnország és Svédország az általános iránnyal szembehaladva teljesen megnyitotta munkapiacát a bolgárok és a románok előtt, a volt kommunista országok közül ugyanakkor a Romániával határos Magyarország az egyetlen, amely korlátozásokat alkalmaz, áll a Financial Times szerdai elemzésében. Nagy-Britannia, amely az előző, 2004-es bővítési körben - a legnagyobb régi EU-tagállamként - azonnal megnyitotta munkapiacát az akkori új tagok, köztük Magyarország munkavállalói előtt, ezúttal szintén él a korlátozási joggal. John Reid belügyminiszter október végén bejelentette: London egyelőre csak a mezőgazdaságot és az élelmiszer-feldolgozó ipart nyitja meg Románia és Bulgária alacsonyabb szakképesítésű munkavállalói előtt, és itt is éves kvótát vezet be, a magasabb képzettségűek számára pedig marad a jelenlegi, engedélyezéses rendszer.

A brit kormány annak idején arra számított, hogy évente legfeljebb 5-13 ezer tartós letelepülő érkezik Kelet-Európából. A belügyminisztérium azonban a múlt a hónapban közölte, hogy a bevándorlási hivatalhoz 2004. május 1-je - vagyis az uniós bővítés időpontja - és 2006. szeptember 30-a között összesen 510 ezer munkavállalási bejegyzési kérelmet nyújtottak be a nyolc kelet-európai EU-tagállam polgárai.

Véleményvezér

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó

Trump eladósítja Amerikát, de nem lesz olcsó 

Az eladósodás rögös út, már sok ország megtapasztalhatta.
Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke

Magyar Péter szerint az ukrán kémsztori egy fideszes belső leszámolás kelléke 

Hirtelen felébredt a magyar kémelhárítás, legalábbis ha ukránokról van szó.
Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek

Orbán Viktor barátjára pórázt tesznek 

Szegény patriótákat már Csehországban is üldözik.
A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns

A Harcosok Klubja regény szerzője ukrán származású, vállaltan meleg és LMBTQ szimpatizáns 

Nem olcsó mulatság az adófizetőknek a Harcosok Klubja.
Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát

Elsöprő többség támogatja Magyarország uniós tagságát 

A putyinista Orbán Viktor hatalmas kisebbségben van az uniós tagság kérdését illetően.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo