Az Egyesült Államok Kongresszusának Költségvetési Bizottsága által közzétett tanulmány szerint a világ mezőgazdasági támogatásokra költött teljes összeg harmadát az EU és az USA költi el - előbbi kicsit többet, mivel az agrikulturális ágazata is némileg nagyobb. A teljes mezőgazdasági kibocsátás arányában nyújtott támogatások területén meglepő módon az Európai Szabadkereskedelmi Szövetség tagjai (Izland, Norvégia, Svájc és Lichtenstein) vezetnek. Őket követi Japán és az Egyesült Államok, s csak mögöttük mutatkozik az Európai Unió. Exporttámogatásban viszont világelső az Unió, hiszen az összes ilyen irányú szubvenció 85-90 százalékát az EU adja.
Hasonlóan erős az Unió a védővámok kivetésében, melyek egyes esetekben meghaladják 100 százalékot is. Ezek használata Kelet-Európában a teljes termelés 50 százalékát védi, az EU-ban ez az arány 36 százalék, míg az Egyesült Államokban 26 százalék.
A jelentés komoly vitákat okozhat majd a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) decemberi tanácskozásán, mely előtt máris felerősödtek a kritikus hangok a mezőgazdasági támogatásokkal kapcsolatban. A fejlődő országok ugyanis a gazdag - és a szubvenciókat előszeretettel alkalmazó - országokat okolják, amiért a támogatási rendszer segítségével mesterségesen alacsonyan tartják a mezőgazdasági termékek árait. A WTO tanácskozás egyébként lehetőséget biztosít arra, hogy a felek megállapodjanak a támogatások mértékének csökkentéséről.