"Büntessék, aki nem jár szűrésre!"

Az emberek 72 százaléka támogatná, hogy egyes egészségügyi szűréseket oly módon tegyenek kötelezővé, hogy elmulasztásuk szankciót vonjon maga után - derült ki egy nemrég készült reprezentatív felmérésből, amelynek eredményéről csütörtökön tájékoztatták az MTI-t.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A felmérést szeptemberben készítette a Szinapszis Kft. és a webbeteg egészségportál, 1100 ember megkérdezésével. A megkérdezettek 5 százaléka a szankcionálást csak az idősebb korosztályra terjesztené ki, míg a lakosság 23 százaléka elutasítja ezt a megközelítést, mert úgy gondolja: magánügy, ki mikor jár szűrésre.

Magánügy?

Demográfiai bontások szerint az elutasítók táborát inkább a fiatalabbak alkotják, míg az idősebbek körében magasabb az egyetértők aránya - olvasható a felmérés összegzésében. A jövedelmi kategóriát figyelembe véve a 150 ezer forint havi jövedelemmel rendelkezők körében 80 százalék a szankcionálással egyetértők aránya, az egyéb jövedelmi kategóriákban az átlag körül alakultak az arányok.

A felmérés szerint a legnagyobb említési arányt 90 százalékkal a tüdőszűrés érte el, ezt követi gyakoriság tekintetében a vérnyomásmérés és a laborvizsgálat, amely az EKG-val együtt főként az idősebb korosztálynál jellemző. A fiatalok elsősorban fogászati szűrésre járnak, a nők esetében pedig a nőgyógyászati szűrés említése volt a leggyakoribb. Általánosságban kijelenthető, hogy a szűréseken rendszeresen részt vevők aránya lényegesen magasabb az egészségügyi témák iránt érdeklődők körében, s bizonyos szűrési típusok említése mindig a leginkább érintett krónikus betegek körében a legmagasabb; a hipertóniások 90 százaléka jár vérnyomásmérésre. Ezen szűrések az ő esetükben a leggyakoribbak: a szív- és érrendszeri problémával küzdők közel 40 százalékának 1-2 héten belül, 30 százalékuknak 1-2 hónapon belül mérték a vérnyomását.

Fogorvoshoz, ha fáj

A fogorvoshoz járás tekintetében azt tapasztalták a felmérés készítői, hogy a felnőtt lakosság fele évente jár szakemberhez, 20 százalékuk ennél ritkábban, egyharmaduk pedig még mindig csak akkor megy el, ha már komoly fájdalmai vannak.  A fiatalabb korosztályból kerülnek ki azok, akik a leggyakrabban járnak fogorvoshoz: 36-45 év között 73 százalék, 36 év alatt 62-63 százalék az évente fogorvoshoz járók aránya, az életkor emelkedésével ez az arány csökken.     A budapestiek esetében az évente fogorvoshoz járók aránya 60 százalék, míg a vidéki lakosok körében ennél alacsonyabb: 40-50 százalék körüli - derült ki a felmérésből.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo