A jelenlegi rendszer szerint a tagállamok az úgynevezett nagy munkaerő-igényű szolgáltatásokra 5 százalékkal csökkentett ÁFA-t alkalmazhattak, ám a derogációk rendszere 2005 december 31-jével lejárt, mivel a tagállamok több mint 2 év tárgyalássorozatával sem tudtak megállapodni további sorsáról - közli az EU Tájékoztató Szolgálat. Az érintett szektorok, mindenekelőtt az építőipar, így teljes jogi bizonytalanságba kerültek: egyezség hiányában ugyanis az érintett kormányoknak elvileg január elsejétől a minimális, azaz magasabb ÁFA-kulcsot kellett volna alkalmazniuk, amit azonban nem tettek meg, mert az Európai Bizottság bejelentette, hogy egyelőre nem indít szabálysértési eljárásokat az ügyben.
Az osztrák elnökség a minap tette közzé kompromisszumos javaslatát, amely szerint a csökkentet ÁFA-kulcsokat még 2010-ig lehetne használni. Bécs ugyanakkor nem teljesítette Jacques Chirac választási ígéretét, amely szerint az éttermi szolgáltatások is a csökkentett ÁFA-kulcs alá kerülhetnek. Ennek ellenére francia diplomaták elégedetten nyilatkoztak a javaslatról, hozzátéve, hogy Theirry Breton pénzügyminiszter továbbra is megpróbálja átvinni az éttermi szolgáltatások ügyét a tanácson.
Bár a régi tagállamok egyre közelebb vannak a megállapodáshoz, az új tagállamok akadályt gördíthetnek a megegyezés elé. Miközben ugyanis az osztrák elnökségi javaslat 2010-ig kitolná a munkaerő-igényes szolgáltatások csökkentett ÁFA-kulcsainak használatát, a javaslat nem tartalmazza, hogy a 2004-es csatlakozási szerződésekben rögzített ÁFA-val kapcsolatos derogációk is tovább tartanának. Egy lett diplomata szerint Lettország kész megvétózni a javaslatot, mivel Riga számára létfontosságú, hogy a fűtéssel kapcsolatos csökkentett ÁFA-kulcsok továbbra is alkalmazhatóak legyenek. Hasonlóan nyilatkozott a cseh kormányszóvivő is. A csehek szintén a fűtéssel, valamint az új építkezésekkel kapcsolatos derogációkat féltik. Lengyelország is elégedetlen a javaslattal, ahol a tankönyvek, a házfelújítások, valamint a házépítések ÁFA-ját szeretnék alacsonyabban tartani. Több diplomata is úgy nyilatkozott, hogy az osztrák elnökség egyáltalán nem vette figyelembe az új tagállamok kéréseit.