Az egyenlőtlenség egyik legjobb mérőfoka az úgynevezett S80-S20 statisztika, amely gyakorlatilag annak a mérőszáma, hogy a társadalom leggazdagabb 20 százalékának átlagjövedelme hányszorosa a legszegényebb 20 százalékénak. Az Eurostat adatai Magyarországon nézve ebben a tekintetben nem sok jóval kecsegtetnek, hiszen a 2009 és 2018 közt eltelt 10 évben jelentősen nőtt a szakadék, azaz a gazdagok gyorsabb ütemben gazdagodnak, mint ahogy a legszegényebbek felzárkózhatnának.
Ez a statisztika a Visegrádi Négyek más országaival összevetve is kiugró, hiszen ahogy az a grafikonunkon is látszik, Magyarország az elmúlt években beérte az egyébként jelentősebb jövedelmi különbségekkel vezető Lengyelországot, ráadásul más államokkal szemben itthon egyértelműen növekvő tendencia látszik.
Mindeközben 1,2 millióan szegénységben élnek
Ez abból a szempontból is aggasztó, hogy a KSH még december végén közzétett legfrissebb, relatív jövedelmi szegénységi adatai alapján a teljes magyar lakosság 12,4 százalékát érintette 2018-ban ez a probléma, azaz számszerűsítve több mint 1,2 millió embert. Ebbe a kategóriába azok tartoznak, akiknek a keresete nem éri el a szegénységi küszöböt, azaz a mediánjövedelem 60 százalékát, amely 2018-ban 1 119 752 forint volt (havi szinten 93 312 forint).