A konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal a parlamenti többség pontot tesz a politikai válság végére, csak így lehet úrrá lenni a gazdasági és a szociális válságon - mondta Bajnai Gordon (akkor még) miniszterelnök-jelölt keddi parlamenti beszédében. Nem politizálni akarok, hanem dolgozni, az ajtóm nyitva áll, nincs az a személyemet érő támadás, amely becsukatná; a személyem sokadlagos, az ország érdeke az első - fogalmazott a kormányfőjelölt.
A Bajnai féle válságkezelő programot a kormány első ülése után, még a héten bemutatják a nyilvánosságnak. A leendő kormányfő szerint amíg a program végrehajtásához biztosítható a stabil parlamenti többség, addig a válságkezelő kormány jobb megoldás Magyarország számára, mint az előre hozott választás. "Mindaddig és csak addig" - tette hozzá.
A válságkezelő kormánynak nincs politikai, csak szakmai ambíciója - szögezte le Bajnai Gordon. Mint mondta, nem Lendvai Ildikót, Dávid Ibolyát, Fodor Gábort vagy Orbán Viktort szeretné legyőzni, hanem a válságot. Nem a hatalmat, hanem a magyar munkahelyeket akarom megőrizni - szögezte le. A válságkezelő kormány vezetőjeként mindig nyitott leszek az együttműködésre mindenkivel, nekem senki nem illegitim, aki kész a válság kezelésére és a gazdaság élénkítésére - tette hozzá.
Emlékeztetett arra, hogy a parlamenti pártok elnökeinek levelet írva tűzszünetet ajánlott, de leszámítva Dávid Ibolya válaszát, sorozatlövés volt a felelet. Bajnai Gordon hozzátette: elfogadja az MDF meghívását, hogy ismertesse a programját, és nyitott a párt minden válságkezelő javaslatára.
A fele marad, a fele megy
Hat tárca élére új szakértő miniszterek csatlakoznak a kormányhoz, hatan pedig folytatják a megkezdett munkát - mondta Bajnai Gordon. Az új pénzügyminiszter Oszkó Péter lesz, míg a nemzeti fejlesztési és gazdasági tárca élére Vahl Tamás kerül. Szűcs Erika helyett Herczogh László eddigi szakállamtitkár lesz a szociális és munkaügyi miniszter. A külügyminiszteri posztot Balázs Péter tölti majd be, Gyenesei Istvánt pedig Varga Zoltán váltja az önkormányzati miniszteri poszton. A kancelláriaminiszter Molnár Csaba lesz, Kiss Péter pedig társadalmi egyeztetésért felelős tárca nélküli miniszterként a kormányfő politikai helyetteseként folytatja munkáját. Megszűnik a kutatás-fejlesztésért felelős tárca nélküli miniszteri poszt, a feladatot a gazdasági tárca veszi át.
Az új kormány tagjai kinevezésüket követően 15 százalékkal kevesebbet fognak keresni, mint elődeik. Ennél nagyobb arányban fogják csökkenteni az állami tulajdonú vállalatok igazgatósági és felügyelőbizottsági tagjainak díjazását, de felső korlátot szabnak az állami vezetők fizetésének is. Bajnai hozzátette, hogy további takarékossági intézkedések is következnek majd. Az államnak, a politikának és Magyarország tehetősebb embereinek egyértelműen részt kell vállalnia a válságkezelés terheiből - mondta a miniszterelnök-jelölt.
Szerinte szimbolikus, de konkrét lépésekre van szükség, különben a válságkezelés programja hiteltelen lesz. A kormányfőjelölt - mint mondta - az állam takarékosságáért tud felelőséget vállalni a következő egy évre; a politika áldozatvállalását legfeljebb üdvözölni tudja.