Az igenek győztek

Mindhárom kérdésben eredményes a népszavazás; a vizitdíj, kórházi napidíj és tandíj eltörléséről szóló törvényjavaslat már vasárnap este megjelent Gyurcsány Ferenc miniszterelnök internetes honlapján.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A törvényjavaslat általános indoklása hangsúlyozza: az Országgyűlés a népszavazások döntésének haladéktalanul köteles eleget tenni, ennek megfelelően a kormány a törvényjavaslat benyújtásával tudomásul veszi a népszavazás eredményét. A kormány azt javasolja, hogy "a technikailag kivitelezhető legkorábbi időpontban, 2008. április 1-jétől" szűnjön meg a vizitdíj és a kórházi napidíj fizetésének kötelezettsége.

Az adatok 94,4 százalékának feldolgozása után elmondható, hogy várhatóan mindhárom kérdésben eredményes volt a népszavazás; az érvényesen szavazó választópolgárok több mint a fele a három kérdésre igen választ adott - jelentette be Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője vasárnap este.

Az eddig feldolgozott adatok alapján 3.752.090 személy vett részt a szavazáson, ez több, mint a választásra jogosultak 50,33 százaléka. A kórházi napidíj ügyében a szavazatok 84,39 százaléka volt igen, a vizitdíj ügyében 82,75 százalék, a tandíj ügyében pedig 82,56 százalék.

Gyurcsány parlamenti vitát indítványozott március 11-re

A vasárnapi ügydöntő népszavazáson hozott döntés végrehajtásáról, a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörléséről szóló törvényjavaslat általános és részletes vitáját március 11-én, kedden együttesen folytassa le a parlament - indítványozta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének küldött levelében.

A kormányfő honlapján megjelent levél szerint a javaslat összevont tárgyalásához az Országgyűlésnek el kell térnie a házszabálytól, amelyre a Házbizottság tehet javaslatot. Gyurcsány Ferenc azt is kezdeményezi a levélben, hogy a "módosító javaslat(ok) ról történő szavazásra és - módosító javaslat(ok) elfogadása esetén is - a zárószavazásra március 17-én (hétfőn) kerüljön sor".

Demszky: "a fővárosban is pótolni kell a kieső bevételeket"

A főváros vonatkozásában a legfontosabb az, hogy a kórházi intézményrendszerben pótoljuk a kieső bevételeket - mondta Demszky Gábor főpolgármester a közszolgálati televíziónak adott vasárnapi esti nyilatkozatában. A szabad demokrata politikus hozzátette: a tandíjat, a vizitdíjat és a kórházi napidíjat el fogják törölni, ezeket a bevételeket pótolni kell.

Demszky Gábor úgy látja, hogy "vagy az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak kell többet adni", vagy ha nem, akkor a kórházaknak kell pluszbevételekhez jutniuk vagy a kiadásukat csökkenteniük. "Fel kell gyorsítani a szerkezetátalakítást" - fűzte hozzá, ami - mint mondta - további kórházösszevonásokat, kisebb létszámot jelenthet.

Gyurcsány marad

A népszavazás politikai célját tekintve vereséget szenvedett, mert a kormányt nem tudta megbuktatni - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, az MSZP elnöke vasárnap Budapesten. Szerintem ez nem a baloldal veresége, ez egy számító, önző politikai szándék pillanatnyi sikere, erre felé azonban nincsen erős Magyarország - közölte a kormányfő az MSZP elnöksége tagjaival tartott sajtótájékoztatón.

Gyurcsány Ferenc úgy vélte, el lehet csábítani hárommillió embert a népszavazásra, de nem hiszi, hogy ez szolgálja az ország érdekét. Mint mondta, a népszavazáson született döntést a kormány tudomásul veszi. A papírforma győzött, az emberek a pénztárcájukra hallgattak - tette hozzá.

Sólyom: "Le kell vonni a következtetéseket"

A népszavazási eredmény ismeretében az Országgyűlésnek meg kell tennie a szükséges jogi lépéseket és a politikusoknak le kell vonniuk a következtetéseket - mondta Sólyom László  köztársasági elnök az Országos Választási Központban tartott vasárnap esti, az előzetes tájékoztató eredményt ismertető sajtótájékoztatón, a Duna Palotában.

Az államfő köszönetet mondott a népszavazáson résztvevőknek, valamint a választási szerveknek a gyors és pontos munkáért. A magyar választók kinyilvánították akaratukat, az eredmény egyértelmű - hangoztatta az államfő, utalva arra, hogy a részvétel és az eredmény az ország minden részében hasonló.

Mint mondta, most a törvényhozókon és a politikusokon van a sor. Jelezte ugyanakkor, hogy a szükséges lépések meghozatala, illetve a következtetések levonása nem néhány nap a kérdése, de elodázni nem lehet.

Orbán: "Magyarország győzőtt"

A rendszerváltás óta nem volt ilyen összefogás, a mai győzelem a magyarok önbecsülésének diadala is - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke vasárnap, a párt budapesti központjában. A Polgárok Házában berendezett sajtóteremben még a pártelnök beszéde előtt kicserélték hátteret, a "Jövő igennel kezdődik" szlogent az "Igen! Magyarország győzött!" mottó váltotta. Orbán Viktor azt mondta, nem a pártok, nem a politikusok, hanem Magyarország győzött, a népszavazással a magyarok nyertek, győztek, akik igennel szavaztak és azok is, aki otthon drukkoltak a igenek győzelme mellett.

Kóka: A nemek a liberálisoknak köszönhetők

A népszavazáson várhatóan több mint félmillió "nem" szavazat a liberálisok sikere  - mondta Kóka János, az SZDSZ elnöke vasárnap esti budapesti sajtótájékoztatóján.

A kisebbik koalíciós párt elnökének értékelése szerint a nemmel szavazók a liberálisok támogatói. Kóka János köszönetet mondott mindazoknak, akik részt vettek a népszavazáson, illetve külön megköszönte a nemmel szavazók támogatását.

Horváth: az egészségügyi reform folytatódik

Az egészségügyi reform folytatódik, mert bár fontos elemekről döntöttek a választók, a reform maga elsősorban nem a vizitdíjról és a kórházi napidíjról szól - mondta Horváth Ágnes egészségügyi miniszter vasárnap, az SZDSZ Városháza parkban felállított sátrában.

A tárcavezető szerint nagyon nehéz év elé néz az egészségügy és nehéz helyzetbe kerülnek a háziorvosok, a szakrendelők és a kórházak azzal, hogy az "igen" voksok győznek a népszavazáson. Hozzátette: idén 22 milliárd forintnyi többletbevétel esik ki, emellett a vizitdíj és a kórházi napidíj bevezetéséből származó további 40 milliárdnyi megtakarítás is.

Horváth Ágnes megerősítette, hogy április 1-jével eltörlik a két díjat. Ezt azzal indokolta, hogy az egészségügy egyetlen dolgozóját sem lehet bármiféle konfliktusnak kitenni. Azt is elmondta, hogy nem fogják kompenzálni a kieső bevételeket. A reform folytatásáról az egészségügyi miniszter úgy nyilatkozott, hogy megteszik az egészségbiztosítási pénztári rendszer kialakításához szükséges lépéseket.

Mi lesz a kieső pénzekkel?

A népszavazás eredménye sem oldja meg az egészségügy problémáját - mondta Dávid Ibolya, az MDF elnöke vasárnap, a Parlamentben. Az MDF elnöke úgy fogalmazott: az MDF abban érdekelt, hogy ha az igenek meghatározó többségbe kerülnek, akkor minél hamarabb szülessen meg az a törvény, amely hatályon kívül helyezi a kórházi napidíjat, vizitdíjat és a tandíjat.

Ma az a legfontosabb kérdés, hogy hogyan lehet pótolni a kieső pénzeket az egészségügyben és az oktatásügyben - tette hozzá. Véleménye szerint ahogy az egészségügy égető reformját nem oldotta meg a kórházi napidíj és a vizitdíj, úgy nem oldja meg a népszavazás eredménye sem.

A felsőoktatás megtorpan

Hiller István oktatási miniszter szerint a felsőoktatás színvonalemelésének programja nem bukott el, de lelassul, ha eltörlik a tandíjat. A szocialista politikus az MSZP fővárosi Vérmező úti politikai központjában úgy becsülte, hogy nagyjából 2 milliárd forinttal kevesebb pénz lesz így jövőre a felsőoktatásra.

Összecsapás-közeli állapot a belvárosban

Mintegy ötszáz ember gyűlt össze a fővárosi Vértanúk terén vasárnap este, hogy hallgassa a szónokokat és várja a népszavazási eredményeket. Az urnazárás után egy órával hatalmas üdvrivalgással fogadta a tömeg a részvételi eredményeket, illetve az előzetes adatok szerint a leadott igen voksok kimondottan magas számát. A demonstrációra érkezőket rohamrendőrök igazoltatják, míg a Parlament környékén mintegy kétezer rendőr áll készültségben - jelentik az MTI helyszínen tartózkodó tudósítói.

Az V. kerületi Alkotmány utcánál mintegy 60-an, a Vértanúk terénél csaknem 200-an tüntettek - közölte az MTI megkeresésére a Budapesti Rendőr-főkapitányság szóvivője vasárnap este kilenc órakor.

Az V. kerületében a Nádor utca és a Garibaldi utca kereszteződésénél felsorakozott mintegy 60 rendőrt folyamatosan provokálták vasárnap este azok a demonstrálók, akik a Vértanúk terére meghirdetett népszavazási eredményváró és kormányellenes tüntetésre érkeztek - jelentik az MTI helyszínen tartózkodó tudósítói.

Az arcukat sállal és csuklyával eltakaró, feketeruhás, bakancsos fiatalok árpádsávos zászlóik rúdjával mutogattak a rendőrök felé, néhányan leköpték a rohamsisakos rendőröket és folyamatosan szidalmazták őket. A rendőrség hangosbemondón felszólította a tömeget, hogy térjen vissza a Vértanúk terére, a tudomásul vett demonstráció helyszínére. A hasonló megmozdulások szervezőjeként ismertté vált Budaházy György a már időközben mintegy 700-asra duzzadt tömeg előtt szónokolt és arról beszélt, hogy még az este "valamit tenni kell".  A demonstrálók között egyre több olyan fiatal volt, aki a környező kocsmákból sörös dobozokkal érkezett.

Éjfélre végül meggyugodtak a kedélyek és a tüntetők hazamentek.

Véleményvezér

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.
Elszabadultak a Magyar Posta árai

Elszabadultak a Magyar Posta árai 

Ez most nem finom.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo