Az exszocialisták megszabadultak 40 millió szegénytől

A Világbank ma nyilvánosságra hozott jelentése szerint körülbelül 40 millió ember lépett ki a szegénységből Közép- és Dél-Kelet-Európában és a volt Szovjetunióban az 1998-2003 közötti időszakban a gyors gazdasági növekedés és az egyenlőtlenség csökkenése miatt. A jelentés szerint 2003-ban a régióban 61 millió ember, a lakosság 12 százaléka élt szegénységben szemben az 1998-ban mért 20 százalékkal.

A háztartások fogyasztási adatait felmérve alakították ki a jelentésben vizsgált 27 országban élők életszínvonalának összehasonlítható mérőszámait. A legtöbb országban napi 2 dollár értéket tekintettek az abszolút szegénységi küszöbnek figyelembe véve a hideg éghajlat miatt szükséges fűtés és meleg ruházat költségeit. További 153 millió ember él a régióban napi 4 dollárból, vagy kevesebb pénzből, akiket a gazdaságilag sebezhető, de nem a szegény kategóriába soroltak. 

Sokaknak sikerült kilábalni

"A jelentés bemutatja, hogy az átmenet miatt nehéz helyzetben lévő országoknak mégis sikerült elérni, hogy több millió ember kilépett a szegénységből, az Oroszországból elinduló 1998-as pénzügyi válságot követő időszakban. Ez a fordulat világossá teszi a gazdasági növekedés fontosságát a jobb élet körülményeinek megteremtésében. Ahhoz, hogy ezt fenntarthassuk, több munkahelyre van szükség, hogy segíteni tudjunk a lemaradókon, különösen azokon, akik falvakban, illetve a régió számos elmaradt városában élnek" mondta Shigeo Katsu, a Világbank Európa és Közép-Ázsia Régióért (ECA) felelős alelnöke.

A jelentés szerint az 1998-2003 közötti gazdasági növekedésben a Független Államok Szövetsége (FÁK) járt az élen. Oroszország szerepe döntő volt, figyelembe véve az ország olajkincsét és a régió kereskedelmében és a migrációban betöltött szerepét. Ugyanakkor az EU integráció is hozzájárult a piacok kiszélesítéséhez és a reformok véghezviteléhez a csatlakozó országokban. A háború befejeződése a Balkán nyugati részén olyan gazdasági környezetet teremtett, amelyben megindulhattak a befektetések és a gazdasági növekedés.

#page#

A legtöbb szegény dolgozik

1998 és 2003 között a régió legtöbb országában visszaszorult a szegénység. Az abszolút szegénység szintje leginkább a szegény közép-ázsiai országokat jellemzi, például Tadzsikisztánt, ahol a szegénység aránya 70 százalékos, vagy a Dél-Kaukázust, ahol pl. Grúziában a szegénység aránya 50% volt 2003-ban. A régió országaiban, amelyeket a gazdasági átmenet jellemez, a legtöbb szegény, ill. gazdaságilag sebezhető ember a nagy lélekszámú, közepes jövedelmet felmutató országokban él, mint pl. Kazahsztánban, Lengyelországban, Oroszországban és Ukrajnában. A leginkább veszélyeztetett csoportok a fiatalok, illetve a falvakban és az elmaradt városokban élők. A munkanélküliek, az alacsony iskolázottsági szinten lévők, illetve az olyan hátrányos helyzetű kisebbségek, mint pl. a romák, szintén veszélyben vannak. A legtöbb szegény dolgozik.

A szegénység válasza a növekedésre

A jelentésből kiderül, hogy több gyorsan fejlődő országban - pl. Oroszországban és Kazahsztánban - a szegények javára mozdult el a jövedelemelosztás. Ennek eredményeképpen a szegénység gyorsabban szorul vissza, mint az várható volt. Ezzel ellentétben, Grúziában és Lengyelországban a jövedelemelosztás nem a szegények javára változott, s a szegénység ténylegesen nőtt. A szegénység a fővárosokban csökkent a leggyorsabban.

A munkanélküliség növekedése

Nagyon kevés országnak sikerült elég munkahelyet teremtenie még azok közül is, ahol a legmesszebbre jutottak a szegénység csökkentésében. A munkahelyteremtés kudarca miatt csökkent a foglalkoztatottság, kivéve néhány gyorsan növekedő országot, mint pl. Kazahsztán, Oroszország és Ukrajna. Az új EU tagállamokban és a dél-kelet-európai országokban a foglalkoztatottsági arány jelenleg 56 százalék, ami messze elmarad az úgy nevezett lisszaboni célkitűzéstől, a 70 százaléktól, amelyet az Európai Unió jelölt meg, mint elérendő célt.

#page#

Egyenlőtlenség

A jelentésből kiderül, hogy az egyenlőtlenség, amelyet a háztartások által elfogyasztott javak és szolgáltatások szintjével mérnek, általában csökkent a FÁK országaiban. Ez a folyamat kevésbé egyértelmű Közép- és Kelet-Európában, a Baltikum országaiban és Dél-Kelet-Európában. 2003-ra a régióban mért fogyasztási egyenlőtlenség összehasonlíthatóvá vált olyan, viszonylag egalitárius régiókkal, mint pl. Kelet-Ázsia, sőt, a világ néhány gazdag országával is. Ennek ellenére nagy regionális egyenlőtlenség áll fenn, mind az országokon belül, mind az országok között.

A minőségi szolgáltatások elérhetősége

A jelentés szerint kevésbé ad okot az optimizmusra az, ahogyan az oktatás, egészségügyi ellátás, tiszta ivóvíz, csatornázás és fűtés elérhetőségének tendenciái alakulnak. Továbbra is fennáll az egyenlőtlenség a jó iskoláztatás, egészségügyi ellátás, megbízható ivóvíz vagy az áramszolgáltatás elérhetősége terén. Néhány esetben javulás következett be, különösen a FÁK országaiban. De Tadzsikisztánban például az egészséges ivóvízhez való hozzáférés csökkent, kivéve a népesség felső ötödében élőket.


Csökkent a szegények aránya - Világbank

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo