Az EP-képviselők a március 26-ai, rendkívüli brüsszeli plenáris ülésen tartottak vitát a Tibetben kialakult helyzetről. A parlament most, csütörtökön 580 igen, 24 nem, 45 tartózkodó vokssal állásfoglalást is elfogadott. Az ötpárti kompromisszum eredményeképp elfogadott szöveg előterjesztői között volt Szájer József (néppárti) és Tabajdi Csaba (szocialista) is.
Az EP "határozottan elítéli a tibeti tüntetőkkel szemben a kínai biztonsági erők által alkalmazott brutális elnyomást" és a többi, "bármely oldal által elkövetett erőszakos cselekményt". A parlament "az ENSZ égisze alatt végzett nyílt és független vizsgálat lefolytatását kéri a közelmúltbeli tibeti lázadásokról és leverésükről".
Közös álláspont kialakítása a cél
Az Európai Parlament "felszólítja a hivatalban lévő EU-elnökséget, hogy törekedjen közös EU-álláspont kialakítására a kormány- és államfők, valamint az EU főképviselőjének az olimpiai játékok nyitó ünnepségén való részvételére vonatkozóan, olyan fenntartással, hogy az eseményen az előbbiek nem vesznek részt, amennyiben a kínai hatóságok és őszentsége, a dalai láma között nem indul újra a párbeszéd".
A képviselők üdvözlik, hogy "a dalai láma erőszakmentes tiltakozásra szólította fel a tibeti népet, és elutasította a tibeti függetlenségre való felhívásokat, ehelyett a középutat jelentő valódi kulturális és szellemi autonómiát és vallási szabadságot javasolta".
Jogokat a tibeti népnek!
A parlament "építő jellegű párbeszédre szólít az átfogó politikai megállapodás érdekében, ennek részeként pedig Tibet kulturális és politikai autonómiáját és vallási szabadságát, valamint a szomszédos kínai tartományokban élő tibeti nép valódi kisebbségi jogainak biztosítását célzó tartós megoldást megtalálása érdekében".
A képviselők felszólítják a Tanácsot, "hogy a két fél közötti párbeszéd előmozdítása, valamint az újrainduló tárgyalások nyomon követése érdekében jelöljön ki a tibeti kérdésekkel foglalkozó különmegbízottat". Az Európai Parlament felszólítja a kínai hatóságokat, nyissák meg Tibetet a külföldi sajtó és a diplomaták, különösen az EU képviselői előtt, és "azonnal hagyjanak fel a külföldi székhellyel rendelkező weboldalak és hírek cenzúrázásával és blokkolásával". A képviselők a halálbüntetések végrehajtásának felfüggesztését is követelik Pekingtől.