Az elszegényedéstől rettegünk

2011 év végén a megkérdezetteknek már 74 százaléka a munkahelyek hiányát tartotta a legnagyobb veszélynek Magyarországon és egy év alatt 4 százalékkal nőtt azok száma is, akik rettegnek az elszegényedéstől, derül ki az Ipsos globális kutatásából. Bár a korrupció ma kevésbé izgatja a lakosságot, valójában ezen a téren sem javult a helyzet.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyar lakosságnak az elmúlt év során leginkább egzisztenciális félelmei voltak, az év elején az emberek 70 százaléka, az esztendő végén 74 százaléka szerint a munkahelyek hiánya jelentette a legnagyobb veszélyt ebben az országban. Egy éve 64, mostanában 68 százalékot töltött el félelemmel hazánkban az elszegényedés, a szociális egyenlőtlenség.


Egyre többen rettegnek attól, mit hoz a jövő

Háttérbe szorult a korrupció, pedig jelentős

Úgy tűnik a napi gondok háttérbe szorítják a lakosság korrupciótól való aggodalmát. Bár a magyarok ezt továbbra is jelentős gondnak tekintik, de a múlt évben egyre csökkent – 53-ról 42 százalékra – az említők aránya. (A magyarországi cégek jelentős hányada készül növelni kölcsönzött munkavállalóinak arányát, mert szerintük így jobban biztosítható a rugalmasság a válság idején.)

A korrupt országokat a válság is jobban érinti
A TI kutatása során 0 és 10 pont közé sorolták be egy ország korrupciós fertőzöttségét 17 különböző forrás felhasználásával.
2011-ben Magyarország 4,6 pontot kapott, de a vizsgált országok több mint kétharmada 5 alatti besorolást ért el. Az utolsó helyeken továbbra is a gyenge állami intézményekkel rendelkező, belpolitikai konfliktusokkal küzdő országok a dominánsak.
Az elmúlt évek változásaiból az az összefüggés is kiolvasható, hogy azokat az országokat, amelyeknek korrupciós fertőzöttsége magas, a gazdasági válság – tekintettel a felhalmozott államadósságukra – súlyosabban érintette. Megállapítható, hogy a jó kormányzás, az átlátható és hatékony közpénzfelhasználás a korrupció elleni fellépés záloga és ezáltal egy ország versenyképességének feltétele, olvasható a TI közleményében.
– Magyarországon az elmúlt évben a korrupció elleni fellépésben kulcsszerepet játszó független intézmények kerültek veszélybe, ami tovább rontotta az ország megítélését – mondta Földes Ádám, a nemzetközi szervezet magyarországi vezetője.

Annak ellenére, hogy maga a korrupció az országban nem javult. A Trancparency International (TI) 2011. december 1-én publikált Korrupció Érzékelési Indexén Magyarország ugyanis semmit nem lépett előre. A 183 országot vizsgáló listán Magyarország az 54. helyen szerepel. Új-Zéland, Finnország és Dánia a legkevésbé korrupt, a sort pedig Szomália és Észek-Korea zárja.

A belső, egzisztenciális gondok a világ sorsát befolyásoló ügyekről is elterelik a magyarok figyelmét. Távolinak érzik maguktól a jólét állam fenntarthatóságának kérdését – ez csupán 10-14 százalékunkat foglalkoztat – a környezeti ártalmak és a klíma esetleges változása 1-2 százalékot, a terrorizmus legfeljebb 1 százalékot aggaszt mostanság hazánkban. A kvalifikáltabb rétegek és a fiatalok az átlagosnál valamivel nagyobb problémának tartják a globalizáció esetleges negatív járulékait (3-4 százalékponttal magasabb a nyugtalanok aránya), de ezek a tényezők körükben is a rangsor végén találhatók.

A globális nehézségeket általában, a világ országainak többségében is a rangsor végén találhatjuk, igaz, valamivel nagyobb említési arányokkal. Olyan jól magyarázható, átlagtól való eltérések persze akadnak, mint a japánok jelentős, 25-30 százalékra jellemző félelme a környezeti veszélyektől.

Egyébként általában a világ országaiban is a munkahely elveszítésétől és a szegénységtől tartanak leginkább az emberek, de az aggódók aránya a globális átlagot tekintve, alacsonyabb, mint hazánkban: az előbbinél 45-50, az utóbbinál 35-30 százalék között alakult a tavalyi évben, derül ki az Ipsos január elején publikált kutatásából, amelyet a csoport 2011-ben a világ 27 országában, a felnőtt népességet reprezentáló mintán végzett.

Munkanélküliség és elszegényedés

Magyarország legnagyobb problémájának a munkanélküliséget érezték, s érzik az emberek: a tavalyi esztendőben 70-74 százalék közötti arányban sorolták a négy fő gond közé. Ez annyira általános vélemény, hogy a társadalom minden csoportjában az aggodalmak listájának első vagy a második helyén szerepel. A munka világából való kiszorulás egyik következménye lehet az anyagi ellehetetlenülés, az elszegényedés. Ezért sem meglepő, hogy a magyar lakosság a tavalyi évben magas, 61-68 százalékos arányban sorolta a félelmek rangsorának élvonalába a szociális háló kilyukadását, az egzisztenciális lecsúszást. Erre a problémára főképpen az alacsony iskolázottságúak, a szakképzetlen rétegek, az idős emberek érzékenyek inkább s a szegénységre a nők aggódó figyelme is nagyobb mértékben rávetül, mint a férfiaké. (Hogy kerüljük el az elbocsátást?)


Munkahelyek nélkül nehéz

 

A magyar lakosságnak az elmúlt év során leginkább egzisztenciális félelmei voltak

Bár a munkanélküliség és a szegénység a világ más országaiban is rettegett dolog, az aggodalmaskodás általánosságban azonban szerényebb mértékű, mint a magyaroké. A munkahelyek hiánya nagyjából ugyanolyan mértékű probléma az olaszok, mint a magyarok számára (az ettől tartók aránya 70-76 százalék volt tavaly). A spanyolok viszont még nálunk is jobban félnek attól, hogy nem lesz munkájuk (80-85 százalék tart ettől). (A magyar álláskeresők közel harmada egyetlen idegen nyelvet sem beszél.)

A szegénység rajtunk kívül a kínaiakat, az oroszokat és a németeket is az átlagosnál nagyobb mértékben nyugtalanítja, de az arányok alacsonyabbak (50 és 60 százalék közöttiek).

Erősödött a rendszerváltás óta fennálló félelem

Az egészségügyi ellátás romlásától való aggódás is kiemelkedő mértékű, jóllehet jóval kevesebb magyarra volt jellemző a tavalyi évben - a lakosság 26-30 százalékára. Nem jelentéktelen, de az előbbieknél mégis kisebb arányban - tavaly 15-22 illetve 13-17 százaléknyian - érzik problematikusnak a bűnözést, erőszakot valamint az erkölcsi értékek devalvációját. Az utóbbi megítélésében egyébként karakteres különbségeket érzékelhetünk a társadalmi státusz változásával. Az iskolázottság emelkedésével egyre nő a morális szempontok súlya, a diplomások több mint egynegyede a négy legnagyobb gond közé sorolta. (A nagyvárosi élet a számtalan előnye mellett hátrányokkal is jár, például egészségügyi szempontból.)

A magyarok félelmi dobogóján lévő három tényező mindegyike gazdasági, anyagi természetű. A munkanélküliség és az anyagi szűkösség miatt a rendszerváltás óta szorong a magyar társadalom, de ezek a dolgok az elmúlt években a szokásosnál is több embert nyugtalanítottak.

Rossz hangulatban a választók

Ezek után nem meglepő a kutató cég egy másik, az ország felnőtt lakossága körében január elején végzett közvélemény-kutatásának eredménye: minden eddigit meghaladó, 57 százalékos a pártoktól elfordulók aránya, és a lakosság 84 százaléka szerint rossz irányba tart Magyarország.

Az összegzés szerint a biztos pártválasztók - e körbe egyébként a választópolgároknak csupán az egynegyede tartozik - 39 százaléka támogatja a Fideszt, 26 százaléka az MSZP-t, a Jobbik 22, az LMP 9, a Demokratikus Koalíció (DK) 3 százalékon áll.

Lesújtó vélemény
Az Ipsos 2012. januári elemzése szerint januárban is folytatódtak a választói viselkedés múlt évben jellemző folyamatai: csökkent a Fidesz tábora a decemberi 18 százalékról 16 százalékra, és bővült a pártok világát elkerülők csoportja az év végi 54-ről 57 százalékra. A kormánypárti veszteségeket az ellenzék továbbra sem tudta a maga javára fordítani, táboruk az elmúlt egy hónapban lényegesen nem változott: az MSZP maradt 11 százalékon, a Jobbik tábora 10-ről 8 százalékra, az LMP-é 3-ról 4 százalékra módosult, a Demokratikus Koalíció tartotta a 2 százalékot az összes választókorú körében.
Az Ipsos megállapításai szerint mind a kormány, mind az ellenzék teljesítményéről "lesújtó véleménye" van a választóknak: egy százfokú skálán mindössze 19-19 pontra értékelik ezeket. Azt pedig egyenesen a reményvesztettség jelének tekinthetjük, hogy a pártpreferenciával nem rendelkezők a kormány és az ellenzék munkájáról még az átlagosnál is rosszabb véleményt formálnak, az általuk adott 15 illetve 16 pont a politikai elitben való teljes csalódottságukat tükrözi - állapította meg az Ipsos.
A nyugdíjasok körében a Fidesz már régóta nem az első, ebben a társadalmi körben az MSZP vezet, míg az ötvenes korosztályban mutatkozó döntetlen (15-15 százalék) viszont új fejlemény - állapította meg az Ipsos, amely azt is érdekes és szokatlan jelenségnek nevezte, hogy a húszas éveiben, harmincas évei elején járók körében szoros a verseny a kormánypárt (18 százalék) és a Jobbik között (15 százalék).

 

Véleményvezér

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény

Három és félszeres gázárral riogat a fideszes intézmény 

A Fidesz állandóan riogat, migránsokkal, háborúval, Sorossal, most meg a gázárral.
Főhet szegény Orbán Viktor feje

Főhet szegény Orbán Viktor feje 

Ez ám a meglepetés, mégiscsak Putyin a háborúpárti.
Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint

Hadházy Ákos szerint eltűnt 16 milliárd forint 

Újabb botrány, lesz-e felelős?
Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo