Átmeneti támogatás intézményfejlesztésre

Az Európai Unió Phare-irányítóbizottsága elfogadta Magyarország 2005. évi, intézményfejlesztést célzó programját. A programot, mintegy 15 millió euró értékben az átmeneti támogatás elnevezésű program finanszírozza.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt évek során bebizonyosodott, hogy az Európai Unió új tagországainak olyan kihívásoknak kell megfelelniük, amelyekre még nincsenek felkészülve. A csatlakozóknak történő segítségnyújtás jegyében dolgozta ki az EU azon új támogatási formákat, amelyek az új tagállamok belépését követő időszak problémáinak megoldását segítik.

Ilyen új támogatási forma a jelenlegi uniós költségvetési időszak végéig (2004-2006) tervezett átmeneti támogatás (ÁT) program is, amely a Phare intézményfejlesztési programjának folytatása. Az ÁT célja az adminisztratív és intézményi kapacitás megerősítése. A fejlesztések megvalósításához a magyar költségvetés 3,909 millió euróval járul hozzá.

A program támogatásával több terület intézményfejlesztése valósul meg Magyarországon az Európai Unió társfinanszírozásával - ezek egyike a kritikus helyzetben lévő agrárszektor, amely a most elfogadott 2005. évi program keretében 4,318 millió euró támogatásban részesül az "Élelmiszerbiztonság intézményi hátterének fejlesztése Magyarországon" című projekt keretében. A projekt célja a magyarországi hatóságok felkészítése az EU elvárásainak megfelelő élelmiszer-biztonsági stratégia végrehajtására. Az igazságügy területén többször megfogalmazódtak már hazánkban a bírák továbbképzésének nehézségei. E problémát orvosolja majd, a mintegy 1,780 millió euró támogatásból kiépülő bíróképző iskola.

Az államigazgatás és a civil társadalom területén két projektet fogadtak el. "Az államháztartás belső pénzügyi ellenőrzési rendszere, valamint a belső eljárások és feltételek fejlesztése" című projekt célja a közigazgatás belső pénzügyi ellenőrzési rendszere gazdaságosságának, hatékonyságának és eredményességének javítása. További cél a rendszer adminisztratív kapacitásának erősítése. A projektre összesen 2,2 millió eurót különítettek el.

A 970 ezer euróval támogatott, "Civil társadalmi szervezetek és az anti-diszkriminációs törvény alkalmazása" című projekt célkitűzése a civil társadalmi szervezetek szerepének megerősítése az anti-diszkriminációs törvény végrehajtásában. A közigazgatási kapacitás azon területeit, amelyek fejlesztésére a strukturális alapokból nem nyújthatók támogatások, az Intézményfejlesztési Alap 1,5 millió euró átmeneti támogatásban részesíti.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo