Az Európai Bizottság az Agence Europe értesülése szerint december 19-én fogadott el egy jelentést, amelyben hivatalosan is kezdeményezi, hogy 2007. április 1-től csak a Magyarországról származó borokat illesse meg a "Tokaj" földrajzi név használata. A kizárólagos használat egy korábbi megállapodás értelmében a tokaji hegyvidéknek Szlovákiához tartozó részein termelt borait is megilleti, ehhez azonban teljesíteniük kell a Tokaji borokra vonatkozó magyarországi minőségi szabványokat és eljárásokat.
Az Európai Bizottság mostani jelentése tulajdonképpen csak megerősíti azt a régóta ismert helyzetet, miszerint 2007. március 31-én lejár az az átmeneti időszak, amit francia (elzászi) és olasz (Friuli-Venezia Giulia tartomány) borok kaptak a Tokaji név használatára. Egy, az EU és Magyarország között 1993-ban kötött megállapodás egy 13 éves átmeneti időszakra engedélyezte az elzászi "Tokay" Pinos Gris és a friuli "Tocai" szőlőborfajták esetében a Tokaji név használatát. Április 1-től azonban már csak a Magyarországról, Tokaj környékéről származó borok viselhetik címkéjükön ezt a nevet. Bár a megállapodást később az olasz régió megtámadta, az Európai Bíróság 2005. május 12-én kelt ítéletében Magyarországnak adott igazat és megerősítette a korábban kötött szerződést.
A Bíróság döntésének indoklása hangsúlyozza, hogy a '93-as bormegállapodás aláírásának idején a két szóban forgó olasz bor nem minősült földrajzi megjelölésnek, hanem "egy Olaszországban elismert szőlőfajta nevei voltak". Ilyeténképpen a Tocai friulano és a Tocai italico a megállapodás földrajzi megjelöléseket tartalmazó mellékletében sem szerepel, nem úgy, mint a magyar Tokaj megnevezés. "A Bíróság úgy ítéli meg, hogy a vitatott tilalom megfelel a homonim (azonos) megjelölések bormegállapodásban foglalt rendjének, mivel ez utóbbi két földrajzi megjelölés esetén alkalmazandó" - olvasható az indoklás szövegében. A luxemburgi testület arra is rámutatott, hogy a megvizsgált nemzetközi egyezmények homonim megnevezéseket szabályozó rendelkezései nem írják elő, hogy a magyar Tokaj földrajzi megjelöléssel szemben az olasz szőlőfajta-név továbbra is használható legyen egyes olasz borok leírására.
Magyarországnak azonban nem csak az Európában előállított Tokaji borokkal gyűlt meg a gondja, hiszen többek között az Egyesült Államokban és Ausztráliában is forgalomba hoznak ilyen néven bort. Egy tavaly márciusban aláírt EU-amerikai bormegállapodás értelmében az Egyesült Államok a jövőben nem ad ki új engedélyt Tokaji néven borok forgalmazására. Ausztráliával is folyamatban van egy bormegállapodás hasonló kondíciókkal, aminek azonban késik az aláírása. Mivel az EU-n kívül nincs földrajzi eredetvédelmet szavatoló nemzetközi egyezmény, itt a magyar igények érvényesítése nagyobb nehézségbe ütközik. Ausztráliában "Canberra Tokay" néven hoznak forgalomba egy édes desszertbort, bár az ausztrálok szerint szőlőfajtáról van szó.
Egy 2004. júniusában aláírt háromoldalú megállapodás (Magyarország, Szlovákia, Európai Bizottság) ugyanakkor Szlovákia esetében szabályozta a Tokaji név használatát. Az egyezmény keretében létrejött az EU mindmáig egyetlen, határokon átnyúló egységes borrégiója. Pozsony megkapta a névhasználatra vonatkozó engedélyt, de csak a magyar terület 10 százalékára, 565,2 hektárra. Cserébe a szlovákoknak szigorúan tartaniuk kell magukat a magyar technikai eljárásokhoz. Forrás : EUvonal.hu