Az Európai Néppártot (EPP) kereszténydemokrata pártok alapították 1976-ban, később konzervatív pártok és más jobbközép irányultságú pártok is csatlakoztak hozzá. Az EPP a legnagyobb európai párt, az Európai Unió (EU) minden szervezetében képviselteti magát, és ugyanígy a legnagyobb párt az Európa Tanácsban is.
Az Európai Bizottság elnökét is az EPP adta, Ursula von der Leyen személyében, akit most a Fidesz Európa szégyeneként szerepeltet plakátjain. A politikusnő kinevezését annak idején a Fidesz is megszavazta, aztán amikor 2021-ban kiebrudalták Orbán Viktor pártját az EPP-ből a Juncker plakátok miatt, akkor megorrolt rá a magyar vezér. Mindazonáltal illik tudni, hogy a KDNP, a Fidesz koalíciós partnere mai is az EPP tagja. Lehet, hogy a KDNP-nek szánják az Egri csillagokból Hegedűs hadnagy szerepét, aki majd utat nyit titokban a kipcsak csapatoknak, hogy elfoglalják az egri várat, pontosabban az Európai Parlamentet? Ki tudja?
Az Európai Parlamentben jobb és baloldal között a mérleg nyelvét a liberálisok, a zöldek és a függetlenek jelentik. Ők egyes szavazásoknál vagy a baloldaliak, vagy a jobboldaliak mellé állnak, a számok alapján nem lehet őket, se ide, se oda besorolni.
Brüsszeli értelmezésben a Fidesz jelenleg egy unióellenes, szélsőjobboldali, megbízhatatlan szerveződésnek számít. A Gulyás Gergely által emlegetett konzervatív fordulat Nyugaton azt jelenti, hogy Orbán Viktor egy szélsőjobboldali erőközpontra vágyik az Európai Parlamentben. Ezt az értelmezést a Fideszben azért nem szeretik, mert 1992 szeptemberében Orbán Viktor még a Liberális Internacionálé alelnöke volt, így azt mondhatjuk, hogy a magyar miniszterelnöknél nagyobb fordulatot egykori önmagához képest még egyetlen politikusnak sem sikerült végrehajtani. Liberálisból szélsőjobboldalivá válni hosszú személyiségfejlődést mutat. A közvéleménykutatások egyébként azt jelzik, hogy valóban megerősödhet a szélsőjobboldal a júniusi választásokon, de áttörésre nem számítanak a szakemberek.